Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 25 marca 2019
Marii i Wieńczysłąwa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm
» OSP Przyrów – jednostką wybitną
» TEATR ZAPRASZA
»  Komunikat ARiMR dot. zatrzymania 4. osób w związku z podejrzeniem wyłudzenia z ARiMR ponad 9 mln zł.
»  BIBLIJNY KONKURS PLASTYCZNY
» PROPOZYCJE PROGRAMOWE KWIECIEŃ 2019 - KLUB POLITECHNIK - AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
wywiady
Szkoła z artystyczną duszą
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska w rozmowie z „Gazetą Częstochowską” przybliża działalność placówki.
Niedawno zakończyły się egzaminy dyplomowe. Jakie spostrzeżenia budzi u Pani Dyrektor tegoroczna sesja egzaminacyjna?
– To kolejny bardzo dobry dyplom, wysoce doceniony przez komisje egzaminacyjne i profesorów akademickich z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i we Wrocławiu. Na wyniki składa się kilka elementów, oprócz wartości kształcenia decydujący wpływ na jakość bazy technicznej. W tym roku nasi uczniowie mogli dysponować materiałami o różnych sposobach wypału i po raz pierwszy w dziejach szkoły mieliśmy dyplom z „porcelany”.

Czy prace absolwentów można zobaczyć?
– Jak zawsze proponujemy wystawę prac dyplomowych w Galerii Szkoły, w tym roku będzie dostępna do końca maja. Zapraszamy młodych ludzi, szkoły, zainteresowanych sztuką, w godzinach pracy szkoły, od godziny 9 do 15. Zapewniam, że będzie to ciekawe spotkanie ze szkołą i sztuką. Nasza szkoła jest jedyną tego typu w Częstochowie i regionie częstochowskim. Podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyszło z niej wielu znanych w kraju i na świecie artystów, stanowiących elitę naszego miasta, regionu i Polski. Należy tu przede wszystkim wymienić Jerzego Dudę-Gracza, absolwenta z 1962 roku. W ramach naszej oferty kulturalnej kierowanej do miasta w czerwcu zaprezentujemy także przeglądową wystawę prac dyplomowych uczniów ze szkół plastycznych południowo-zachodniego makroregionu, do którego oprócz naszej szkoły należą szkoły plastyczne z Bielska-Białej, Katowic, Zabrza, a także z Łodzi, Zduńskiej Woli aż do Wrocławia przez Zduńską Wolę. Pomysłodawcą twego cyklu wystawienniczego przed 25 latami była nasza placówka. Przegląd odbywa się w systemie biennale.

W tym roku szkoła będzie obchodzić 70-lecie istnienia. To ważne wydarzenie w życiu społeczności.
– Dlatego wszystkie, tegoroczne wydarzenia wpisują się w ten jubileusz. W 1947 roku szkoła została formalnie powołana do istnienia jako placówka państwowa pod nazwą Liceum Technik Plastycznych i należy do najstarszych w Polsce. Zanim jednak szkołę powołano rządowym dekretem jej zalążek nastąpił w 1945 roku. Jeszcze przed zakończeniem wojny grupa artystów powołała Wolną Akademię Sztuki, z której potem powstało Liceum Technik Plastycznych. W tej grupie byli między innymi byli Wojciech Barylski i Eryk Lipiński oraz parę innych znanych osób, które po Powstaniu Warszawskim przywędrowało do Częstochowy. Zatem szkoła nasza ma 72 lata, co będziemy podkreślać podczas obchodów jubileuszu 13 października. Uroczystości poprzedzimy Mszą Świętą na Jasnej Górze, w intencji szkoły. Będzie także zjazd absolwentów.
Mamy czym się chwalić, mamy wysoką pozycję. Jesteśmy w absolutnej czołówce szkół w Polsce ze względu na różne osiągnięcia oraz warunki, w jakich prowadzimy edukację. Ale głównie ze względu na efekty pracy, ilość uczniów, którzy dostają się do akademii i innych szkół wyższych, ich sukcesy w konkursach i przeglądach. Każdego roku nasz uczeń jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od nowego roku szkolnego wchodzi reforma oświaty. Jak to przełoży się na Państwa system kształcenia?
– W związku reformą oświaty tylko 4-letnie Liceum Plastyczne będzie miało nabór w roku szkolnym 2017/2018 i roku 2018/2019. Nie będzie naboru do 6-letniej ogólnokształcącej. Ta szkoła przestaje istnieć, ponieważ w jej ramach było 3-letnie gimnazjum. Natomiast w roku szkolnym 2019/2020 powstaną pierwsze klasy w ramach 5-letniego Liceum Sztuk Plastycznych. Ta formuła kształcenia nam odpowiada, chociaż żałujemy, że musimy się pozbyć 6-letniej szkoły. Od września będą dwie klasy w 4-letnim liceum z czteroma specjalizacjami: ceramiką artystyczną, jubilerstwem, projektowaniem graficznym i muralem. Po konsultacjach z Ministerstwem Kultury, możemy też śmiało podawać komunikat, że w najbliższych latach w planach szkoły jest uruchomienie w ramach specjalności aranżacja przestrzeni nowej specjalizacji o roboczej nazwie: projektowanie przestrzeni wirtualnej 3D. Specjalizacja ta aktualnie jest poddawana analizie przez Departament Szkolnictwa Artystycznej i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. My natomiast w porozumieniu z naszymi kolegami akademickimi, a zwłaszcza z Andrzejem Pawłem Głowackim, naszym absolwentem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, opracowaliśmy podstawy programowe tej specjalizacji. Czekamy na decyzję ministerstwa, cierpliwie i z ufnością. Zapraszamy wszystkich do zainteresowania się naszą szkołą, spojrzenia na naszą stronę internetową, na Facebook. Będziemy także wychodzić z naszą ofertą do różnych szkól, uczestniczyć w targach edukacyjnych, w tym 26 kwietnia w Mykanowie. Od 11 do 13 maja zapraszamy do nas na Dni Otwarte szkoły. Zaproponowaliśmy także formułę dostania się do naszej szkoły poprzez udział w konkursie plastycznym. Szczegóły się na naszej stronie internetowej: www.plastyk.czest.pl

Szkoła współpracuje z wieloma zagranicznymi placówkami. Czy w tym obszarze macie Państwo coś nowego do zaoferowania?
– Podczas dyplomu mieliśmy przyjemność gościć nauczycieli z 5-letniego Technikum Artystycznego z Kaliningradu. Jest wysoce prawdopodobne, że zakres naszej współpracy międzynarodowej poszerzy się o tę szkołę. Prowadzi ona dwa kierunki kształcenia, które nas bardzo interesują. To jubilerstwo, nastawione na obróbkę – szlif i oprawę bursztynu oraz ikonopisanie, co szczególnie w Częstochowie może mieć znaczenie.

Dziękuję za rozmowę.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl