Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 listopada 2018
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 46 (1393) 2018-11-15
  W NUMERZE:
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - ZAPRASZA
»  100 lat Niepodległości w Częstochowie. Było biało-czerwoni i radośnie
» „Święta miłości kochanej ojczyzny, czują cię tylko umysły poczciwe”
» IZBA REGIONALNA – WIELKIE OTWARCIE NA 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
» Zaproszenie na charytatywny bal w Olsztynie
» POMOC DLA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE. Wielkie pakowanie darów
» Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
» Dolina Miłosierdzia: rekolekcje ze św. Hildegardą
» Dzień Pluszowego Misia 2018
» Odpowiedź do artykułu: ,,Prywatne rancza w Częstochowie"
» PROMOCJA W MUZEUM – ZAPROSZENIE
» Dziadek do orzechów
» ZAPROSZENIE


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Trwa Rok Władysława Biegańskiego. Współtwórca Krajowej Wystawy
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego. Obchody zainaugurowała wystawa w Senacie RP „ Życie i dzieło. W stulecie śmierci Władysława Biegańskiego.” 28 kwietnia 2017 roku przypada 160. rocznica urodzin doktora Władysława Biegańskiego. Z tej okazji warto zajrzeć w karty historii, aby wspomnieć trud tego wyjątkowego człowieka, włożony na rzecz Częstochowy i Polski.


Doktor Władysław Biegański był synem browarnika spod Janowa. Wybitny doktor medycyny, filozof i logik, energiczny społecznik, któremu w działaniach nie przeszkodziła ani wątła budowa ciała, ani równie wątłe zdrowie. Jeden z najznamienitszych częstochowian, pierwszy prezes Częstochowskiego Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan – zwany „chlubą polskiej medycyny”.
Doktor Władysław Biegański większość swojego życia spędził w Częstochowie. Tu prowadził żmudne badania naukowe, leczył swoich pacjentów. Ale brał też czynny udział w wielu społecznych działaniach, w tym z dużą aktywnością w jednym z najważniejszych wydarzeń z historii naszego miasta – Krajowej Wystawie Przemysłu i Rolnictwa, którą współorganizował. Wystawa miała miejsce w zaborowej Częstochowie, od 5 sierpnia do 3 października 1909 roku. Wydarzenie swoje główne atrakcje skupiło w Parku Staszica, natomiast pawilony wielu przedsiębiorstw rozciągały się przez tereny obecnej Akademii Polonijnej, ulic Waszyngtona i Kopernika, aż do ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej. Rozmach i znaczenie Wystawy potwierdziły ogromna liczba prezentujących się przedsiębiorstw – ponad pół tysiąca – oraz liczba zwiedzających, których odnotowano na pół miliona.
Trud w organizację wystawy doktor Biegański (jako wiceprezes Komitetu Wystawy) wkładał już od roku 1907, co obrazuje z jak wielkim wyzwaniem musiał się zmierzyć. Na szczęście, w Częstochowie nie zabrakło ludzi, których pomoc okazała się niezbędna. Należy tu wspomnieć choćby o kilku osobach. Byli wśród nich: ówczesny przeor klasztoru Paulinów na Jasnej Górze Euzebiusz , hrabia Karol Raczyński, a także niegdysiejszy proboszcz parafii św. Zygmunta, a przyszły biskup i pierwszy wielki kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, również więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego – biskup Marian Leon Fulman. Prezesem i przewodniczącym Komitetu Wystawy był przedstawiciel szlacheckiego rodu – książę Stefan Andrzej Lubomirski, właściciel obecnie zdewastowanego pałacu w Kruszynie, przyszły pierwszy prezes Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich.
Wystawa prezentowała także najwyższy poziom od strony wizualnej. Nad wyglądem i kształtem parków jasnogórskich czuwał były główny ogrodnik Warszawy – Franciszek Szanior, który w swoim dorobku miał takie kreacje jak: Park Ujazdowski czy Ogród Krasińskich. Projektantami pawilonów, których parę przetrwało do dziś, byli najwybitniejsi polscy architekci tamtych lat – Czesław Przybylski, Władysław Jabłoński i Edward Landou.
Tak fenomenalne wydarzenie było manifestacją siły polskiej myśli gospodarczej, dowodem na to, że w sercach wielu Polaków zapał do pracy na rzecz ojczyzny nie wygasł, mimo już 114 lat niewoli i zajadłej walki zaborcy z polskością. Częstochowa natomiast – oprócz korzyści czysto materialnych – zyskała prestiż jako prężny ośrodek miejski.
Wystawa z 1909 roku pokazała światu, a przede wszystkim zaborcom, że nasz naród jest silny, samodzielny i gotowy sięgnąć po niepodległość, co zresztą za sprawą Marszałka Piłsudskiego i wielu patriotów udało się osiągnąć w kilka lat później. To był zryw poczucia dumy narodowej. Tak wybitni ludzie jak Władysław Biegański czy Stefan Lubomirski pokazali światu rozmach polskiej myśli przemysłowej, industrialnej i ekonomicznej. To była enklawa polskiej ziemi – gdzie stały polskie browary, kawiarnie, gdzie było słychać język polski, można było zobaczyć polskie szyldy i hasła.
Oprócz zrywów powstańczych, naszej ojczyźnie potrzebne były wydarzenia tego typu i pokroju, a dzięki pracowitości – między innymi, obchodzącemu 28 kwietnia swoje 160 urodziny doktorowi Władysławowi Biegańskiemu – takich czynów w zaborowej Polsce nie zabrakło.

Fot: w Częstochowie, dzięki Częstochowskiemu Towarzystwu lekarskiemu, w II Alei NMP mamy „Ławeczkę Biegańskiego”


FILIP NOWAKOWSKI, RED


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl