Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 października 2018
Ireny i Kleopatry
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
DĄBROWA ZIELONA. Od xenodochium do „Senior Wigor” (II)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Soborzyce Pierwsze źródło pisane dotyczące tej parafii jest datowane na 1248r. Jest to akt darowizny na rzecz zakonu cystersów w Jędrzejowie. Cystersi oprócz różnorodnej działalności gospodarczej prowadzili również duszpasterską oraz opiekę nad ubogimi. Wynikało to z ich reguły zakonnej. Jan Długosz w swoim opracowaniu „Liber beneficiorum Diocenesis Cracoviensis” (Księga uposażeń archidiecezji Krakowskiej) odnotowuje: „Soborzyce (Vszeborzice) posiadają kościół parafialny, gospody (tabernae i młyn wodny).”


Nie odnotowuje się faktu prowadzenia przez kościół „szpitala”. Namiastką informacji o xenodochium spotykamy dopiero z XVIII w.: „Przy plebanii był oddzielny dom dla komorników. W domu tym były 4 izby, ale dom wymagał szybkiej naprawy”. Z 1850r. znajdujemy informację: „W domu parafialnym zwanym „szpitalem” nie było ubogich, a jego połowa była zajęta przez biuro kancelarii wójta”. Dom ten był zlokalizowany za drogą na wprost od wielkich drzwi kościoła w kierunku zachodnim. Brak troski o najbiedniejszych mógł wynikać z faktu, że parafia soborzycka w latach 1827-1925 była filią parafii Cielętniki, a majątek ziemski należał do dzierżawców. Brak miejscowego plebana skutkował zajęciem przez Michała Janiszewskiego ziemi parafialnej bez zgody właściciela Soborzyc. „W następstwie tego granice pól plebańskich zostały zniesione, a nowe drogi przeprowadzał poprzez grunty kościelne”. Nie było więc osób do finansowania i organizowania opieki nad najbiedniejszymi mieszkańcami wsi. Parafia w Cielętnikach to najmłodsza parafia w gminie. Od czasów średniowiecznych mieszkańcy Cielętnik należeli do dużej parafii w Żytnie. Duża odległość od kościoła i błotniste drogi były dużym utrudnieniem w kontaktach z kościołem parafialnym. Z biegiem lat rosła liczba mieszkańców Cielętnik i narastały ambicje właścicieli wsi, aby posiadać własną parafię. W 1742r. dziedzic wsi Józef Bystrzanowski wybudował kaplicę i wyznaczył uposażenie dla duchownego (1761r.). Wtedy arcybiskup gnieźnieński Władysław Łubieński erygował w Cielętnikach parafię. Właściciel wsi wśród zobowiązań na rzecz funkcjonowania kościoła, zapisał również 3000 złotych polskich na utrzymanie xenodochium dla potrzebujących opieki starych mieszkańców Cielętnik. Problem w tym, że pieniądze te przejął następca Sebastian Bystrzanowski i nie zrealizował zobowiązań „Xenodochium” w latach późniejszych jednak w Cielętnikach funkcjonowało. Brak danych w dokumentach pisanych, ale pierwszym źródłem są nazwy zwyczajowe (fizjokratyczne) w każdej prawie wsi o odpowiednio długiej historii. W przypadku Cielętnik (inf. K. Kucharski) pozostała nazwa pól „za szpitalem” i stary budynek na miejscu tegoż szpitala.
Można zetknąć się jeszcze z innymi zwyczajowymi nazwami tego typu: „poszpitalne” , „na szpitalu”, „poduchowne” itp. Działania pomocowe w naszej gminie mają nie tylko wielowiekową tradycję, ale nadal ją kultywują.
W Soborzycach od 1997r. funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy (dla około 30 pensjonariuszy). Obiekt nowo wybudowany, nowoczesny i funkcjonalny. Zapewnia dzienny pobyt i opiekę ludziom potrzebującym z terenu gminy Dąbrowa Zielona i gmin ościennych.

W Cielętnikach w 2014 r. w budynku poszkolnym został zorganizowany dom opieki dla ofiar przemocy w rodzinie. Gospodarzem jest Stowarzyszenie „Panaceum” o zasięgu regionalnym. Przełamując uprzedzenia i obawy środowiska, potrafi umiejętnie włączać się w bieżące życie kulturalne i społeczne miejscowości oraz gminy. Akcentuje swoją pomoc kulinarną na każdej gminnej i lokalnej imprezie.

W tym roku w Dąbrowie Zielonej przekazany został do użytku (po kapitalnym remoncie adaptacyjnym) Dom Pomocy „Senior-Wigor” jako drugi w powiecie. Oferta świadczonych usług rekreacyjno-zdrowotnych i socjalnych skierowana jest do wszystkich seniorów naszej gminy.
Już starożytni Rzymianie dostrzegali zmiany dziejowe i pozostawili po sobie sentencję: „Tempora mutantur et mutamur in illis” (czasy się zmieniają i my zmieniamy się z nimi). Warunki życia, zakres i możliwości pomocy- na pewno tak. Niezmienna pozostaje tylko idea niesienia pomocy potrzebującym i to w wymiarze nie tylko lokalnym, ale krajowym i światowym.
WITOLD BŁASZCZYK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl