Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 24 października 2018
Rafała i Marcina
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 43 (1390) 2018-10-25
  W NUMERZE:
» WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. W Częstochowie nie będzie drugiej tury
» Prywatne rancza w Częstochowie
» CZYTANIE DROGĄ DO NIEPODLEGŁEJ. Akcja czytania w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych
» SYMPOZJUM FREDROWSKIE
» Rycerze Kolumba w Muzeum Monet i Medali JP II
» Do Niepodległej – październik 1918 rok
» Ruch „SOLIDARNOŚCI” w Częstochowie (I)
» ANTONI ZĘBIK – KONSTRUKTOR „BŁYSKAWICY”
» Kartka z kalendarza
» BOHATER POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – WSPOMNIENIE
» To już 90 lat
»  LEKKA ATLETYKA. Jakub Jelonek Mistrzem Polski w chodzie sportowym na dystansie 50 km
» TENIS STOŁOWY. Trzecia wygrana Bebetto AZS UJD Częstochowa
» PIŁKA NOŻNA. W Pucharze Polski, Raków zmierzy się z „Kolejorzem”
» MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II - Testament Marszałka
» CZĘSTOCHOWA. „Urząd stawia mi ograniczenia”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Kontrowersji nadal moc
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie pokazał najnowszą wersję budowy drogi z ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej.28 kwietnia w częstochowskim Ratuszu Miejski Zarząd Dróg i Transportu przedstawił koncepcję budowy połączenia drogowego z ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej. Uwzględniono w niej tylko częściowe postulaty protestujących przeciwko tej inwestycji mieszkańców. Drogę nieznacznie przesunięto, tak że zostanie wyburzony dodatkowo jeden budynek mieszkalny. W pokazanym wariancie do wyburzenia nadal są przygotowywane cenne historyczne i niepowtarzalne urbanistycznie obiekty nieczynnej już przędzalni Elanex, które lada moment zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Zabytków.

O drodze będącej pomostem pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Częstochowy myślał już prezydent Tadeusz Wrona. Według jego zamysłu miała ona iść przez ul. Sobieskiego do ul. Krakowskiej, nie zagrażając żadnemu częstochowskiemu zabytkowi. Obecny prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z Miejskim Zarządem Dróg i Transportu przedstawili inne rozwiązanie: wybudowanie łącznika z ul. 1 Maja przez Rondo Mickiewicza i ul. Ogrodową do ul. Krakowskiej. Zatrudnieni przez nich planiści opracowali trzy koncepcje tej inwestycji. Szybko wycofano się z tych naruszających strukturę budynku Hospicjum i Zapałczarni. Pozostawiono jednak tę rujnującą jedne z najstarszych obiektów w Częstochowie, historyczne zabudowania przędzalni Elanex.

Podczas spotkania historię inwestycji przedstawił zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Piotr Kurkowski. Mówił o poszczególnych koncepcjach, prezentując za i przeciw każdej z nich. – Przy wyborze koncepcji przede wszystkim analizowano efekty w postaci zmniejszenia natężenia ruchu w centrum miasta, chodzi tu bowiem o odciążenie głównych ulic, w tym szczególnie Alei Najświętszej Maryi Panny. Ważnym aspektem inwestycji jest ekonomia. Trzeba zbudować wiadukt przez tory kolejowe. W wybranym wariancie z Ronda Mickiewicza jest to inwestycja najtańsza, bowiem wiadukt jest tu najkrótszy. Ponadto w tej koncepcji jest najmniej wyburzeń. Kolejną kwestią jest możliwość szybkiego i bezpiecznego przejazdu dla służb ratowniczych i policyjnych – przekonywał Kurkowski.

Przedstawiona koncepcja, nieco już zmieniona, po ostrym sprzeciwie mieszkańców ul. 1 Maja i ul. Ogrodowej, nadal spotkała się z protestami. Mieszkańcy, wnieśli też oficjalny protest do prezydenta i Rady Miasta. Zarzucali, że pod okami magistrat chce wybudować im drogę tranzytową, która będzie kolejną autostradą przez Częstochowę. Wyliczali kwestię olbrzymiego natężenia ruchu, zatrucia środowiska, nadmiernego hałasu, turbulencji. Dyrektor Kurkowski jednak zbijał argumenty oponentów. Na pocieszenie stwierdził, że natężenie nie będzie wysokie, bo jedynie 10 tysięcy pojazdów na dobę (pierwotnie wychodzono od liczby 22 tysięcy, gdzie one po drodze odjechały – nie wiadomo). Zapewniał, że zostaną wprowadzone ograniczenia prędkości i zakaz ruchu tirów. Tłumaczył, iż droga nie będzie uciążliwa, a przedszkole, o przyszłość którego także dopytywano – nie jest zagrożone.

Te obietnice nie przekonały mieszkańców, z zebrania wychodzili z przeświadczeniem, że klamka zapadła i nic się nie uda już zrobić. Twierdzą, że postawiono ich pod ścianą, bo przedstawioną koncepcję ustalano bez wcześniejszych z nimi konsultacji. Dyrektor Kurkowski potwierdził, że omawiana podczas spotkania wersja jest de facto ostateczną i ona będzie realizowana. Jedynie, co mogą zrobić mieszkańcy, to wnieść swoje uwagi, na co mają czas do końca roku. Pomysł wybudowania tunelu zamiast wiaduktu – najcelniejszy z punktu widzenia mieszkańców, powszechnie stosowany w Europie, a także i w Polsce – do którego zachęcał jeden z mieszkańców Zbigniew Chocaj, został zdecydowanie odrzucony przez dyrektora Kurkowskiego i architekta projektu.
Sprawą mocno sporną nadal pozostaje Elanex. W planie projektu do wyburzenia są szykowne najcenniejsze budynki tego historycznego kompleksu. Przeciwko temu stanowczo, od kilku miesięcy, protestują członkowie nowego Stowarzyszenia Grupa Elanex. – Nie godzimy się na niszczenie historycznej tkanki naszego miasta. Budynki przeznaczone do burzenia są w bardzo dobrym stanie, to niepowtarzalne, wyjątkowe obiekty. Do końca maja cały kompleks Elanexu, teren cenny urbanistycznie i historycznie, zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków kończy już procedurę. Czy prezydent wystąpi zatem do elementów Częstochowy? – pytał Piotr Pałgan, członek Grupy Elanex.

Pan Piotr przybliżył historię przędzalni Elanex, datowaną na 1889 roku. Wówczas powstał jednolity projekt budowy fabryki wraz z elementami gospodarczymi dla Spółki Mottów. Pałgan wyliczał cenne obiekty, zaprojektowane przez wybitnego architekta Edwarda Lilpopa, które MZDiT chce za zgodą prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyk zrównać z ziemią, w tym między innymi dawną stajnię (obecnie dom mieszkalny, ul. Krakowska 80) i budynek zarządu. – Naszym zdaniem obiekt Elanexu powinien być w całości odnowiony. Chcemy, aby obecne władze miejskie wycofały się ze swoich zamierzeń, a przędzalnia doczekała się rewitalizacji i stała się wizytówką Częstochowy. Stan tych budynków jest o wiele lepszy od podobnych obiektów w Polsce, które z pomocą samorządów i unijnych pieniędzy zostały odnowione. Tak zrobiono w Łodzi, Katowicach, a nawet mniejszych i biedniejszych miastach jak Radomiu czy Czeladzi – mówił Piotr Pałgan. Podkreślał, że jest opcja budowy drogi, która nie zniszczy cennych zabytków, może trochę droższa, ale w tym wypadku ważne jest zachowanie wartości historycznych.
Niestety, jego wypowiedź i apel organizatorzy obudowali projekcją śladów przedstawiających najbardziej zdewastowane elementy przędzalni. Taki podkład miał wyraz swoistego chichotu z wartości historii i dbania o nią.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl