Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
INTERWENCJA NA TELEFON. Na ratunek zranionej sarnie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
1 maja 2017 roku wraz z naszą Czytelniczką Beatą Owczarek z Częstochowy pomagaliśmy ciężko zranionej sarnie. Pani Beata znalazła ją w Rezerwacie Przyrody Stawiska, w miejscowości Parzymiechy, przy ul. Kasztanowej. Przykre było to, że przez ponad dobę, mimo monitów do Nadleśnictwa Kłobuck i Koła Łowieckiego „Sarna”, zwierzę było pozostawione jest bez żadnej pomocy.
– Wczoraj o rannej sarnie, która ma mocno naderwaną nogę i nie może się poruszać, poinformowałam Nadleśniczego. Zapewnił mnie solennie, że natychmiast zajmie się sprawą i podejmie interwencję. Niestety, dzisiaj otrzymałam informację, że sarna nadal leży i cierpi. Prawdopodobnie jest nawet ciężarna – relacjonowała nam pani Beata.
Oczywiście, natychmiast skontaktowaliśmy się z Nadleśniczym Nadleśnictwa Kłobuck, Grzegorzem Półtorakiem. Przyjął nasze zgłoszenie i obiecał, że już wysyła służby, że mimo wyjazdu do Budapesztu, sprawy nie pozostawi. Jakież było nasze zdumienie, kiedy po blisko pięciu godzinach od rozmowy z Nadleśniczym, otrzymaliśmy znowu telefon od Pani Beaty z informacją, że sarna nadal jest bez pomocy.
– Coś mnie tknęło i specjalnie przyjechałam tu z Częstochowy. Sarna nadal cierpi. To zakrawa na zabawę z cierpienia zwierząt. Gdzie humanitaryzm, gdzie poczucie obowiązku? - mówiła wzburzona częstochowianka. Jak dodała z prośbą o wsparcie dla zwierzęcia zadzwoniła w końcu do Pogotowia dla Zwierząt, które mieści się pod Warszawą. – Pan Grzegorz Bielawski z Pogotowia od razu ruszył na pomoc. A co z lokalnymi służbami? - pyta Beata Owczarek. My z kolei zadzwoniliśmy do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Jerzego Smogorzewskiego. Zareagował natychmiast. Uruchomił służby.
Ok. g. 16. na miejsce, gdzie leżała zraniona sarna, dotarł wreszcie przedstawiciel Koła Łowieckiego „Sarna". Po oględzinach zwierzęcia doszedł do wniosku, że niestety sarenkę trzeba będzie uśpić, miała bowiem złamane dwie nogi.
Czuwająca przy sarnie Beata Owczarek postanowiła poczekać jeszcze na jadącego zza Warszawy Grzegorza Bielawskiego z Pogotowia dla Zwierząt. – Mieliśmy nadzieję, że uda się zwierzę uratować. Była jeszcze taka żywotna, chciała żyć. Pan Grzegorz jadąc do nas poprosił, abyśmy wraz z myśliwym dokładnie sprawdzili stan sarny. Potwierdził, że w sytuacji, kiedy zwierzę ma złamane dwie nogi, nie uda się już go uratować. – mówi Beata Owczarek. Myśliwy z Koła Łowieckiego zapewnił, że sarnę uśpi bezboleśnie. Powiedział, że najprawdopodobniej została potrącona przez samochód. Rany nie wskazywały na obrażenia z powodu wnyków.
Pozostaje jedynie przykra świadomość, że zwierzę tak długo musiało cierpieć. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłobuck Grzegorz Półtorak tłumaczy, że nastąpiło niedoinformowanie. Zapewnia, że zareagowano zaraz po telefonie pani Beaty. – Uruchomiliśmy służby. Niestety, myśliwi z Koła Łowieckiego nie mogli odnaleźć sarny. Dzisiaj, po interwencji „Gazety Częstochowskiej” i Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, rannego zwierzęcia szukali członkowie dwóch Kół „Rogacz” i „Sarna”. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że nadleśnictwo było nieczynne, na miejscu czuwały jedynie służy pożarnicze. Stąd mieliśmy utrudnienia – wyjaśnia Nadleśniczy. Tłumaczenie przyjmujemy, ale trochę jest ono mało czytelne. Pani Beata bez trudu dotarła na miejsce z Częstochowy według wskazówek podanych przez znajomego. Takież same przekazywała telefonicznie służbie leśnej. My również.

Oby takich przypadków było jak najmniej. Pamiętajmy, że zwierzęta też odczuwają ból i strach, i trzeba im jak najszybciej pomóc w cierpieniu. Ta sarna męczyła się o wiele za długo. Mogła przy tym umierać znacznie dłużej, gdyby nie pani Beata Owczarek, osoba o wielkim sercu dla zwierząt. Pani Beata działa w dwóch Fundacjach: w warszawskiej „SOS Bokserom” i częstochowskiej „Psia Duszka”. Jak mówi świata nie zbawi, ale zawsze pospieszy na pomoc bezbronnym zwierzętom. Dzisiaj pokazała, że jest gotowa na wszystko. – Chciałabym bardzo podziękować Panu Grzegorzowi, który zaraz po moim telefonie wyruszył na pomoc sarnie, a miał do pokonania ponad 270 kilometrów. Uczynił to bezinteresownie i z dobrego serca – dodaje pani Beata.

zdjęcie: Beata Owczarek
Zraniona sarna ponad dobę czekała na pomoc służb
Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna"
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl