Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
LIST DO REDAKCJI. Posłanka Leszczyna mija się z prawdą
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W dniu 4. maja 2107 roku na falach Radia Katowice transmitowana była rozmowa posłanki PO Izabeli Leszczyny z posłem PiS Szymonem Giżyńskim, która była reakcją i komentarzem na wypowiedź ministra Mariusza Błaszczaka w Sejmie RP na temat szans i możliwości reaktywacji województwa częstochowskiego.

Rozmowę można ciągle i bez problemu odsłuchać na stronie internetowej (archiwum) Radia Katowice. Na pewno na pochwałę zasługuje klasa i kultura redaktora Zdzisława Maklesa, który był jej gospodarzem. Nie przeszkadzał rozmówcom, nie przerywał i nie wprowadzał nerwowej atmosfery. A taki styl staje się już niestety normą w debatach politycznych telewizyjnych czy radiowych.
Ale nie rozmowa posłów o województwie jest tematem moich poniższych uwag. Każdy, jak wspomniałem, może jej wysłuchać w internecie i ocenić jej zawartość merytoryczną. Nie mogę jednak bez odzewu pozostawić wypowiedzi posłanki Leszczyny na poboczny temat, który pojawił się w tejże rozmowie a dotyczący Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA w Częstochowie. Otóż pani poseł Leszczyna powiedziała rzeczy, które zupełnie rozmijają się z prawdą. Powiedziała mianowicie, że w 2009 roku, kiedy PO „przejęło władzę” w RFG SA, „kasa” Spółki była pusta. Nieprawda! Owa „kasa” wynosiła wówczas około 50 milionów złotych. Były to między innymi papiery wartościowe oraz gotówka w postaci udzielonych pożyczek.
W lutym 2016 roku, gdy pani Celińska została odwołana z funkcji Prezesa Zarządu, na koncie Spółki było (i to się pani poseł zgadza) około 80 milionów. I tu się słuchaczom radia i czytelnikom gazety należy wyjaśnienie – skąd się ta różnica po sześciu latach wzięła? Wzięła się mianowicie z wyprzedaży majątku po Hucie Częstochowa, który był we władaniu RFG. Na majątek ten składały się grunty i nieruchomości na samym Rakowie (m. in. budynek na ul. Rejtana 6), ośrodki wypoczynkowe w Łebie i Sianorzętach czy też „Lot Catering”. Nowy Zarząd we wszystkich najważniejszych sprzedażach dopatrzył się podejrzeń niegospodarności oraz narażenia Spółki na straty i skierował aż 10 zawiadomień do Prokuratury.
Pani poseł powiedziała również, że wspomniane 80 milionów było przeznaczane na działalność pożyczkową dla częstochowskich małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejna nieprawda! Wszystkie pożyczki (poza chyba tylko spółką córką RFG – „Amicusem”) trafiały przez sześć lat poza nasz region. A ponadto część pożyczek przepadała, bo podmioty które je otrzymywały po pewnym czasie ogłaszały upadłość. Mogę jeszcze dodać, że w poprzednich latach minimalna pożyczka mogła wynosić 1 milion złotych. Nie było więc szans żeby skorzystało z niej jakiekolwiek małe przedsiębiorstwo.
Dopiero teraz, przy nowym kierownictwie Spółki, minimalna pożyczka możliwa jest dla małych przedsiębiorstw, ponieważ wynosi 100 tysięcy złotych.
Tak więc pani poseł, aby wypowiadać się rzeczowo i jak pani powiedziała za coś ręczyć, trzeba nie mijać się z prawdą i uzupełnić swoją wiedzę.

Zdzisław Radecki
Wiceprzewodniczący RN RFG SAZdzisław Radecki Wiceprzewodniczący RN RFG SA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl