Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 17 sierpnia 2018
Jacka i Mirona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 33 (1380) 2018-08-16
  W NUMERZE:
» Idą z modlitwą do Matki Bożej
» DNI GMINY PORAJ
» Święto Policji w Częstochowie
» Częstochowscy strażacy w akcji
» 40. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi na Służewcu w Warszawie
» INTERWENCJA. Lekarze z Parkitki zbagatelizowali objawy wskazujące na udar mózgu
» Stwardnienie rozsiane (SM) – co wiemy o tej chorobie? Fakty i mity!
» JASNA GÓRA. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
» Częstochowa biega razem z Reebok RUN CREW!
» Bollywood w Cinema City!
» INTER wspiera studentów medycyny w ich misji w Afryce
» Zaproszenie na „XVIII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej"
» Festiwal "Z kopyta" w Koziegłowach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
felieton
Kochać, jak to łatwo powiedzieć
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Dzisiaj, w epoce globalnej wioski, w celu poznania się nie musimy nawet wychodzić z domu, a internet nas odnajdzie i połączy. Tylko na jak długo? Niestety w tym temacie doganiamy innych bardzo szybko i obecnie już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem.

Polskie małżeństwa rozpadają się coraz częściej, otaczająca nas kultura i obyczaje sprawiają, że idziemy z duchem „postępu”, nie czując na plecach jarzma potępienia. Rewolucja obyczajowa zawitała i pod nasze strzechy. W ubiegłym roku ubiegłym na 181 tys. zawartych związków przypadało 66 tys. rozwodów. Najbardziej postępowy w tej materii wydaje się być region łódzki, gdzie ilość rozwodów zbliża się do liczby zawieranych małżeństw, a w styczniu tego roku w Skierniewicach na 5 ślubów przypadło 18 rozwodów. Jak widać miłość do grobowej deski to już anachronizm.
Jak sobie z tym radzą inni? Po prostu nie zawierają małżeństw, a skoro tak, to i nie będzie rozwodów. Widzimy to już po statystykach narodzin chociażby w krajach skandynawskich, gdzie ponad 50 proc. dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. U nas na szczęście odsetek ten dopiero przekroczył 20 proc., ale niepokój jest. Jednak w tej sytuacji pozostaje nam jeszcze sprawa alimentów – problem nie do rozwiązania, tak jak za dawnych czasów skup butelek czy brak sznurka w okresie żniwnym. Państwo przejmując rolę sponsora ułatwiło życie alimenciarzy, których łączny dług przekroczył okrągłe 10 mld zł. Widocznie uważają oni, że wykonali już swoją robotę w odpowiedzi na niż demograficzny i mogą się oddalić, spełniwszy swój obywatelski obowiązek.
Na szczęście w naszym skłóconym sejmie prawie jednomyślnie przeszła niedawno nowelizacja kodeksu karnego w sprawie wspomnianych alimenciarzy, za których budżet państwa w ponad 80 proc. pokrywa te świadczenia i miejmy nadzieję, że w końcu znajdzie się sposób na „uporczywie uchylających się” rodziców. Państwo ze swej strony i jak na swoje możliwości wywiązuje się aż nadto – porównując wysokość świadczeń do przeciętnych dochodów stawia to nasz kraj na 4. miejscu w Unii Europejskiej. Teraz trzeba by jeszcze pomyśleć, aby pokolenie z 500 plus, gdy już dorośnie, zostało w kraju. Jednak nasze zarobki jeszcze długo nie będą na czwartym miejscu w Unii, ale za te 18 lat nie wiadomo, czy będzie jeszcze Unia.ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl