Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Najlepsi w zawodzie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej przy ul. Krótkiej 22 w Częstochowie, po raz 22. zorganizował Regionalny Konkurs „Najsprawniejszy w Zawodzie”, skierowany do uczniów zawodowych szkół specjalnych w województwie śląskim. Rozstrzygnięcie odbyło się 27 kwietnia.


Celem przedsięwzięcia – jak podkreśla odpowiedzialny za jego przebieg nauczyciel Andrzej Żyto – jest propagowanie kształcenia zawodowego i kształtowanie umiejętności zawodowych młodzieży. – Konkurs składa się z dwóch części: ważniejszej – praktycznej i istotnej – teoretycznej. Jest wymagający, staramy się go robić na wzór egzaminu zawodowego. To solidne przetarcie przed tym egzaminem – mówi Andrzej Żyto.
W tej edycji w finale młodzież zmierzyła się w siedmiu kategoriach zawodowych. Łącznie wzięło udział jedenaście szkół i ośrodków z województwa śląskiego i województwa opolskiego. Największa rywalizacja była w kategorii: kucharz.

Marcin Cornik z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Lublińcu został laureatem pierwszego miejsca w zawodzie ogrodnik. – Konkurs był dość prosty. Trzeba było oczywiście nauczyć się teorii i pokazać umiejętności praktyczne. Udało się i mam z tego dużą satysfakcję. Praca ogrodnika jest bardzo przyjemna, daje mnóstwo inspiracji. W tym zawodzie można dzisiaj znaleźć dobrą pracę – mówi Marcin. Jego koleżanka ze szkoły Wiola Kempa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii sprzedawca. – Zawód jest ciekawy i wymaga wiedzy matematycznej, a nawet psychologicznej. Trzeba znać się na ludziach, bo różni są klienci – dodaje Wiola Kempa.

– Takie konkursy są bardzo potrzebne, szczególnie młodzieży specjalnej troski, która nie ma możliwości rozwinięcia swoich skrzydeł, a często słyszę od pracodawców, że właśnie ci uczniowie wykazują maksimum chęci do pracy i do nauki zawodu. Na terenie naszego Ośrodka kształcimy w wielu zawodach, między innymi, kucharzy, ogrodników, sprzedawców. Oprócz nauki zawodu realizujemy program wykształcenia ogólnego. Uczniowie po naszej szkole muszą jak każdy szukać pracy i często znajdują zatrudnienie – mówi Sylwia Rose, Kierownik Szkolenia Praktycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu.

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie jest jedyną szkołą zawodową prowadzoną przez gminę Częstochowa. Można tu się uczyć w zawodach: stolarstwo, tapicerstwo, krawiectwo, kucharstwo, cukiernictwo, pracownik pomocowy obsługi metalowej, technolog w budownictwie. Uczniowie odbywają praktyki: kucharze – w ośrodkach zewnętrznych, krawcowe i tapicerzy – w szkole. – W naszych warsztatach wykonujemy usługi krawiecki i tapicerskie, nasi uczniowie uczą się zawodu w rzeczywistych warunkach pracy. Wynagrodzenia nie otrzymują, ale nie muszą poświęcać własnych środków na szkolenia zawodowe. Pracują na bardzo dobrym sprzęcie – mówi Żyto. Egzamin zawodowy organizuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. Uczniowie zdają egzamin teoretyczny i praktyczny.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl