Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 19 listopada 2017
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI
» The Voice of Poland 8. Odcinek 3 Live


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W CZĘSTOCHOWIE
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W piękną, słoneczny piątek, 19 maja 2017 roku, na pl. Biegańskiego w Częstochowie z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego już po raz czwarty odbyła się promocja projektów unijnych, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Organizatorzy poprzez zabawę i ciekawe inicjatywy przybliżali mieszkańcom możliwości i efekty współpracy z Unią Europejską.
Wśród promowanych projektów były: „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa”. – Dzięki 85 procentowej dotacji z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego Częstochowa zakupiła 40 autobusów marki Solaris o napędzie dieslowym. Fundusze europejskie z PROW wspierają także termomodernizacje placówek szkolnych, montaż paneli słonecznych oraz projekty miękkie jak uruchomienie pracowni tematycznych w różnych szkołach. W sumie z PROW-u subregion północny województwa śląskiego otrzyma 105 milionów euro, z czego około 50 procent przypadnie Częstochowie – mówi zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Wojciech Ostaszewski. (na zdjęciu z pracownikami wydziału: Iwoną Korgól i Katarzyną Wyporkiewicz-Antos).
Promowany był także projekt „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gminie Rędziny poprzez zakup nowych autobusów”. – Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego otrzymaliśmy 85 procent dofinansowania do zakupu czterech niskoemisyjnych autobusów marki MAN. To duża pomoc dla gminy – mówi Adam Wolski, kierownik Gminnego Zakładu Komunikacyjnego w Rędzinach. – Pokazujemy autobus testowy, nowe przyjadą do nas w czerwcu, czyli coraz bliżej do realizacji projektu. Procedura całego przedsięwzięcia trwała długo, ale warto było czekać – stwierdza wójt gminy Rędziny Paweł Militowski. – Z PROW-u otrzymaliśmy także dofinansowanie do budowy drogi w Kościelcu, rozbudowę przedszkola w Rędzinach oraz do zakupu samochodu strażackiego dla OSP Rudniki. Składamy kolejne projekty, w tym na oświetlenie – dodaje Małgorzata Kościelniak z Urzędu Gminy Rędziny.
Na najmłodszych uczestników czekały różne atrakcje mające walor interaktywnej, edukacyjnej zabawy. Były na przykład „Tablice interakcyjne“, zawierające specjalne karty z zadaniami i pytaniami dotyczących Funduszy Unijnych. – Gracz rozpoczyna zabawę od osłonięcia pierwszej wybranej karty, na której znajduje polecenie. Jego wykonanie upoważnia do odsłony następnej karty. W efekcie gracz powinien odsłonić 10 kart. Tak prowadzone polecenia dają efekt zaskoczenia, skłaniają do ruchu i edukacyjnej zabawy. Ważny jest także element losowy, który sprawia, że uczestnicy podejmują kolejne próby przejścia konkurencji – tłumaczy zasady gry Emilia Korytnicka, z Agencji.bringmore Advertising.
Ciekawa była także propozycja MPK Częstochowa pn. „Układa mi się to! – giga puzzle kolorowani”, w której punktem wyjścia był rysunek przedstawiający miejskie drogi, po których jeżdżą autobusy. Obrazek z motywem wielkoformatowych puzzli trzeba było pokolorować, a finałem zabawy było wspólne ułożenie puzzli w jedną całość.
I kolejna zabawa edukacyjna, która zyskała spore zainteresowanie to projekt „Autobus pełen zagadek”. We wnętrzu autobusu umieszczono pięć kolorowych punktów, zawierających ciekawostki o nowo zakupionym taborze oraz dodatkowe pytania o projekcie oraz Funduszach Europejskich. W nagrodę za rozwiązanie były nagrody. – Takie imprezy wpływają na rozbudzanie ciekawości dzieci, uczą je odwagi i otwartości. Rozwiązaliśmy wspólnie zagadki i cieszymy się grą, którą otrzymaliśmy w nagrodę – mówi Małgorzata Kistela, mama Darii i Oliviera z Częstochowy. Autobus był także arcyciekawy dla 6-letniego Tomasza Kozłowskiego, ucznia zerówki Szkoły Podstawowej nr 32 w Częstochowie. – Jestem mamą najmłodszego miłośnika taboru miejskiego w Częstochowie. Tomuś interesuje się autobusami najnowocześniejszymi i historycznymi. Jego pierwsze pytanie na widok autobusu było, czy takie będą jeździć też w Częstochowie – mówi Małgorzata Kozłowska.
Natomiast dla dziewczynek świetną ofertą były warsztaty robienia ekokosmetyków „Zrób to sam”. Dzięki kreatywności, wiedzy i własnej pracy można było stworzyć ciekawy i praktyczny produkt: ekologiczną kulę do kąpieli, a potem ją zabrać ze sobą i wytestować w domowej wannie.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl