Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 października 2018
Ireny i Kleopatry
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W CZĘSTOCHOWIE
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W piękną, słoneczny piątek, 19 maja 2017 roku, na pl. Biegańskiego w Częstochowie z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego już po raz czwarty odbyła się promocja projektów unijnych, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Organizatorzy poprzez zabawę i ciekawe inicjatywy przybliżali mieszkańcom możliwości i efekty współpracy z Unią Europejską.
Wśród promowanych projektów były: „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa”. – Dzięki 85 procentowej dotacji z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego Częstochowa zakupiła 40 autobusów marki Solaris o napędzie dieslowym. Fundusze europejskie z PROW wspierają także termomodernizacje placówek szkolnych, montaż paneli słonecznych oraz projekty miękkie jak uruchomienie pracowni tematycznych w różnych szkołach. W sumie z PROW-u subregion północny województwa śląskiego otrzyma 105 milionów euro, z czego około 50 procent przypadnie Częstochowie – mówi zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Wojciech Ostaszewski. (na zdjęciu z pracownikami wydziału: Iwoną Korgól i Katarzyną Wyporkiewicz-Antos).
Promowany był także projekt „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gminie Rędziny poprzez zakup nowych autobusów”. – Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego otrzymaliśmy 85 procent dofinansowania do zakupu czterech niskoemisyjnych autobusów marki MAN. To duża pomoc dla gminy – mówi Adam Wolski, kierownik Gminnego Zakładu Komunikacyjnego w Rędzinach. – Pokazujemy autobus testowy, nowe przyjadą do nas w czerwcu, czyli coraz bliżej do realizacji projektu. Procedura całego przedsięwzięcia trwała długo, ale warto było czekać – stwierdza wójt gminy Rędziny Paweł Militowski. – Z PROW-u otrzymaliśmy także dofinansowanie do budowy drogi w Kościelcu, rozbudowę przedszkola w Rędzinach oraz do zakupu samochodu strażackiego dla OSP Rudniki. Składamy kolejne projekty, w tym na oświetlenie – dodaje Małgorzata Kościelniak z Urzędu Gminy Rędziny.
Na najmłodszych uczestników czekały różne atrakcje mające walor interaktywnej, edukacyjnej zabawy. Były na przykład „Tablice interakcyjne“, zawierające specjalne karty z zadaniami i pytaniami dotyczących Funduszy Unijnych. – Gracz rozpoczyna zabawę od osłonięcia pierwszej wybranej karty, na której znajduje polecenie. Jego wykonanie upoważnia do odsłony następnej karty. W efekcie gracz powinien odsłonić 10 kart. Tak prowadzone polecenia dają efekt zaskoczenia, skłaniają do ruchu i edukacyjnej zabawy. Ważny jest także element losowy, który sprawia, że uczestnicy podejmują kolejne próby przejścia konkurencji – tłumaczy zasady gry Emilia Korytnicka, z Agencji.bringmore Advertising.
Ciekawa była także propozycja MPK Częstochowa pn. „Układa mi się to! – giga puzzle kolorowani”, w której punktem wyjścia był rysunek przedstawiający miejskie drogi, po których jeżdżą autobusy. Obrazek z motywem wielkoformatowych puzzli trzeba było pokolorować, a finałem zabawy było wspólne ułożenie puzzli w jedną całość.
I kolejna zabawa edukacyjna, która zyskała spore zainteresowanie to projekt „Autobus pełen zagadek”. We wnętrzu autobusu umieszczono pięć kolorowych punktów, zawierających ciekawostki o nowo zakupionym taborze oraz dodatkowe pytania o projekcie oraz Funduszach Europejskich. W nagrodę za rozwiązanie były nagrody. – Takie imprezy wpływają na rozbudzanie ciekawości dzieci, uczą je odwagi i otwartości. Rozwiązaliśmy wspólnie zagadki i cieszymy się grą, którą otrzymaliśmy w nagrodę – mówi Małgorzata Kistela, mama Darii i Oliviera z Częstochowy. Autobus był także arcyciekawy dla 6-letniego Tomasza Kozłowskiego, ucznia zerówki Szkoły Podstawowej nr 32 w Częstochowie. – Jestem mamą najmłodszego miłośnika taboru miejskiego w Częstochowie. Tomuś interesuje się autobusami najnowocześniejszymi i historycznymi. Jego pierwsze pytanie na widok autobusu było, czy takie będą jeździć też w Częstochowie – mówi Małgorzata Kozłowska.
Natomiast dla dziewczynek świetną ofertą były warsztaty robienia ekokosmetyków „Zrób to sam”. Dzięki kreatywności, wiedzy i własnej pracy można było stworzyć ciekawy i praktyczny produkt: ekologiczną kulę do kąpieli, a potem ją zabrać ze sobą i wytestować w domowej wannie.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl