Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 21 stycznia 2018
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej
» Zespół „Poraj” na podium!
» Sylwestrowy postrzał


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
JOWES W ŻARKACH. Zaczęło się od „Manufaktury”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Unia Europejska promuje aktywność społeczną, przeznaczając na realizację ciekawych projektów spore fundusze. O sukcesie takiej inspirującej paranteli można mówić na przykładzie gminy Żarki, w powiecie myszkowskim, gdzie od 2013 roku z coraz większym rozmachem działa Spółdzielnia Socjalna „Manufaktura”, powstała jako przedsiębiorstwo społeczne, w ramach programu Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, i działa przy wsparciu funduszy europejskich.

„Manufaktura” była pierwszym w powiecie myszkowskim podmiotem ekonomii społecznej, łączącym w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Co ważne, stała się źródłem powstania kolejnych Spółdzielni Socjalnych, które połączył wspólny cel. Obok tworzenia miejsc pracy, zmniejszających obszary wykluczenia społecznego, członkowie spółdzielni pomyśleli o promowaniu ich gminy jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. W realizacji pomogły władze gminy.
Punktem wyjściowym do wspólnych działań stała się oferta pakietowa czterech atrakcji, tworząca współpracę międzysektorową pomiędzy podmiotami: Muzeum dawnych rzemiosł „Stary Młyn”, którym skutecznie zarządza Gmina Żarki, Przystań Leśniów – restauracja prowadzona przez prywatnego przedsiębiorcę oraz Spółdzielnie Socjalne: Spółdzielnia Socjalna „Manufaktura” oraz Spółdzielnia Socjalna „Jura”. Wielkim atutem był także piękny, historyczny klasztor – Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej oraz otwarci na współpracę Ojcowie Paulini. – Wystąpiło swoiste społeczne zjawisko, lokalna siła zaczęła dążyć do wypracowania własnej marki turystycznej – komentuje kierownik JOWES w Częstochowie Marta Leżańska.
Spółdzielnia Socjalna „Manufaktura” zaczęła od produkcji lizaków i słodyczy. Stopniowo rozszerzano zakres działalności i jednocześnie atrakcji turystycznych. Pojawił się projekt „Hokus Pokuss Manufaktura Słodyczy”, czyli warsztaty robienia lizaków i cukierków. – W tej formule powstało miejsce nie tylko o bajkowej nazwie, ale i bajkowym wizażu. Jest smacznie i kolorowo. Można twórczo i ciekawie spędzić czas. Co ważne, miejsce otwarte jest nie tylko dla dzieci, w zajęciach mogą też uczestniczyć dorośli. W ramach manufaktury produkcji słodkości powstają kolorowe, artystyczne cudeńka. Produkty można zabrać ze sobą lub od razu zjeść na miejscu. Cukiernia daje możliwość z bliska przyjrzeć się procesowi produkcji, który dostosowywany jest do wieku uczestników– mówi prezes „Manufaktury Słodyczy” Anna Banaszczyk.
Druga Spółdzielnia socjalna „Jura” i „Stodoła”, oferuje warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych oraz sprzedaż ręcznie wykonanych przedmiotów użytkowych i pamiątek lokalnych. Kolejnym pomysłem są warsztaty pizzy „Mali Włoscy kucharze”, podczas których można upiec, a potem zjeść pizzę, prowadzone w Restauracji Przystań Leśniów. Całość dopełnia kolejna inicjatywa Spółdzielnia Socjalna w Leśniowie„Amonit Jura – sport, kultura”, gdzie prezentowana jest wystawa skamieniałości i amonitów. Ta Spółdzielnia zajmuje się dodatkowo wypożyczaniem sprzętu turystycznego. Na tę chwilę w Żarkach funkcjonuje już pięć Spółdzielni Socjalnych. W planach są jeszcze dwie. Jedna z nich zajmie się produkcją lodów rzemieślniczych na naturalnych produktach.

Przedsiębiorczość społeczna oparta na wykorzystaniu dziedzictwa narodowego i motywowaniu społeczności jest pięknym przykładem budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniany, że korzenie tej idei sięgają początków wieku XIX; za ojca ruchu spółdzielczego w Polsce uważa się Stanisława Staszica. W latach powojennych tę myśl świetnie wykorzystywały kraje zachodnie. Przekładało się to rozkwit regionów i budowanie więzi społecznych. Dzisiaj Polska ponownie czerpie z tych wielowiekowych doświadczeń, skutecznie wpływając na rozwój swoich lokalnych miast, miasteczek i wsi.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl