Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 18 stycznia 2018
Piotra i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 2 (1349) 2018-01-11
  W NUMERZE:
» Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
» Remont dla dzieci
» Rodzinny weekend w Żarkach 20-21.01.2018.
» Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Przyczyną niska świadomość i brak edukacji
» Termin oddania sztucznego oświetlenia przesunięty!
» Samochód dla OSP Żuraw
» W Poczesnej kolędują
» Zmiany dyrektorskie
» Z SESYJNEGO FOTELA RADNEGO. Ważne dla mieszkańców wnioski budżetowe – odrzucone przez koalicję SLD i PO
» Wybieramy Złotą Piątkę OKF
» Promotorzy częstochowskiej gospodarki 2017
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» Strażnicy miejscy pomogli samotnej 69-letniej mieszkance
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» MOPS wydał kalendarz promujący pieczę zastępczą
» Nowy zakład ma powstać w Częstochowie
» KONCERT CHARYTATYWNY. Na rzecz hospicjum
» POCZESNA. Jasełka w Brzezinach
» POCZESNA. Konkurs kolęd
» PORAJ. Brawo dla Uczniów z Choronia
» Anioły dla uzdolnionych Aniołków
» Gratulacje dla Gminy Konopiska
» Nowe twisty dla Częstochowy
» WYDAWNICTWA. „Częstochowa z lotu ptaka”
»  POCZESNA. Wystawa ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora”
» Pacjencie ze stwardnieniem rozsianym, nie daj się zimie!
» Częstochowa roku 2017
» PZU Zdrowie inwestuje w Częstochowie
» "LADIES NIGHT" I KONKURS
» Nie tylko MUSICALE!Z udziałem gościa specjalnego Krzysztofa Cugowskiego


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Grafiki o problemach społecznych
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
2 czerwca odsłonięto cztery grafiki ścienne umieszczone na elewacji kamienicy przy ulicy Kilińskiego 13, będącej siedzibą Biura Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Mają one pomóc w tworzeniu pozytywnego wizerunku osób doświadczających różnego rodzaju marginalizacji oraz zwrócić uwagę na stereotypowe postrzeganie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także sprowokować społeczną dyskusję na ten temat. Grafiki obrazują cztery z wielu obszarów działań pracownika socjalnego: bezdomność biedę, bezrobocie, niepełnosprawność.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie chce zwrócić uwagę na to, że osoby o niższym statusie materialnym, zmagające się z różnego rodzaju życiowymi problemami są odbierane powierzchownie. Nierzadko doświadczają stygmatyzacji i dyskryminacji. Oceniane są w sposób pejoratywny, co ma negatywny wpływ na ich samoocenę, poczucie własnej wartości, wybór właściwej drogi życiowej. To dodatkowe obciążenie w próbach powrotu do właściwej postawy społecznej.
Jako pracownicy służb społecznych wspólnie pracujemy nad poszukiwaniem rozwiązań problemów dotykających mieszkańców, dostrzegamy w każdym człowieku ukryty potencjał, staramy się wspierać go w pokonywaniu trudności za pomocą różnego rodzaju metod pracy socjalnej. Podstawą naszej pracy jest to, by „widzieć człowieka w człowieku”, podchodzić do wszystkich osób z empatią i szacunkiem – niezależnie od sytuacji, w której się znalazły.
Grafiki są jednym z elementów działań środowiskowych na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, prowadzonych w ramach projektu pn. „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ( realizatorem jest MOPS).
Autorem grafik jest Janek Strączyński, który w swojej codziennej pracy środowiskowej jako streetworker pomaga osobom borykającym się z bezdomnością, biedą, bezrobociem i niepełnosprawnością. Jednym z podstawowych celów streetworkingu jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz osób zmagających się z wykluczeniem społecznym. Powstałe grafiki to nie tylko innowacyjna metoda realizacji pracy socjalnej, ale także sposób na walkę ze stereotypami i próba dotarcia do społeczeństwa poprzez przedstawienie z innej perspektywy wizerunku osób doświadczających marginalizacji.

Czego dotyczą grafiki?
BEZDOMNOŚĆ
Wśród najczęściej powtarzających się stereotypów dotyczących zjawiska bezdomności najbardziej znanym jest obraz człowieka bezdomnego przedstawianego jako osoby nadużywającej alkoholu, wywodzącego się z nizin społecznych, żyjącego na ulicy z własnej woli. W wielu przypadkach zapominamy, że za każdym człowiekiem stoi jakaś historia. Często są to ludzie, którzy żyli kiedyś zwyczajnie - mieli rodziny, domy, pracę, prowadzili firmy. Splot różnych wydarzeń, skomplikowane życiowe historie sprawiły, że są dziś w sytuacji, z którą nie potrafią sobie poradzić. Nie powinniśmy jednak zapominać o wartości jaką odnaleźć można w każdej jednostce – również w osobie bezdomnej.

BEZROBOCIE
Potrzeba wzmacniania wrodzonych zdolności na stałe wpisana jest w misję pracy socjalnej, opartej na idei współpracy oraz włączania jednostki w kształtowanie swojego życia. Publiczna uwaga jest odciągana od osób, które nie potrafią poradzić sobie na rynku pracy. Często nie pamięta się, że wiele osób bezrobotnych posiada różnego rodzaju zdolności, a w każdym człowieku drzemie potencjał. Czasem po prostu ludzie nie potrafią go wydobyć, być może stoją za tym ukryte w przeszłości zdarzenia, cechy osobowości lub fakt, że dotychczas nigdy nie było w ich życiu sprzyjających warunków, by talent odkryć i rozwinąć.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
W obszar pomocy społecznej wpisana jest pomoc osobom z niepełnosprawnością. Nasze doświadczenia potwierdzają, iż niepełnosprawność nie oznacza braku możliwości rozwoju zawodowego i społecznego. Można żyć aktywnie, realizować się zawodowo. Osoby z niepełnosprawnością są aktualnie podstawą zespołów wielu firm, często też jako osoby empatyczne i rozumiejące czym jest życie z ograniczeniami są liderami, bądź aktywnie angażują się w działania społeczne, pomocowe, charytatywne.

UBÓSTWO
Bieda, ubóstwo często postrzegana są jako wynik życiowej niezaradności, w myśl „sami są sobie winni”. Pracownicy pomocy społecznej dostrzegają złożoność sytuacji takich osób i rodzin. Przypominają, że często w tych rodzinach są historie pełne trudnych, czy wręcz dramatycznych momentów, których większość przeciętnych ludzi nie doświadczyła. Śmierć najbliższych osób, choroby, czasami nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami wynikająca z braku odpowiednich wzorców. Pracownicy socjalni często spotykają w swojej pracy rodziny, którym brakuje środków materialnych, ale jest w nich ogrom wzajemnej miłości i szacunku.

Dlatego - włączając empatię i zrozumienie -dostrzeżmy tych, którzy są blisko nas.
Nie kierujmy się stereotypami, nie wykluczajmy, szanujmy.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl