Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Hybrydy – bubel roku 2016
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Zakupienie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie 40. prototypowych autobusów hybrydowych, o napędzie gazowo-elektrycznym, za kwotę ponad 66 milionów złotych było jednym z głównych tematów ostatniej sesji rady miasta Częstochowy, która odbyła się 25 maja 2017 roku.
O trefnej transakcji hybrydowej piszemy już od ubiegłego roku. Jako pierwszy na forum publicznym sprawę niegospodarności prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Romana Bolczyka poruszył radny PiS Piotr Wrona. – Po doniesieniach o zapłonach autobusów, już 23 listopada ubiegłego roku, podczas sesji apelowałem do pana prezydenta o interwencję w sprawie autobusów hybrydowych, w tym podkreślałem konieczność ich dodatkowego ubezpieczenia od pożarów. Prezydent na moje pytanie nie odpowiedział wprost, a autobusy nie zostały ubezpieczone – mówi „GCz" Piotr Wrona.
Tę poważną sprawę prezydent Matyjaszczyk zlekceważył. – 3 sierpnia 2016 roku w dzielnicy Kiedrzyn zapalił się autobus, sprawę zamieciono pod dywan, bo było mało świadków. Prezydent tę sytuację skwitował określeniem, że to nie był pożar, ale zadymienie. Z kolei komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wprost stwierdził, że był to pożar turbiny instalacji elektrycznych. Stąd moje kolejne pytania podczas dzisiejszej sesji do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, o to, dlaczego autobusy wycofał dopiero teraz, a nie po pierwszym poważnym pożarze i dlaczego nie opowiedział mi na pytanie zgodnie z prawdą – mówi Piotr Wrona. Warto tu dodać, że utajono nie jeden, a trzy zapłony autobusów hybrydowych, co wyszło podczas dyskusji na radzie.
Kolejna sprawa poruszana przez radnego Wronę dotyczyła liczby samochodów napędzanych paliwem CNG jeździ w Częstochowie i stacji paliw, wybudowanej nie tak dawno przez MPK. – Prezydent odpowiedział mi, że w Częstochowie jest 45 autobusów hybrydowych, czyli aktualnie, po wycofaniu 40, w naszym mieście jest pięć tego typu pojazdów. To oznacza, że prezydent Matyjaszczyk wraz z prezesem Romanem Bolczykiem zdecydowali o wybudowaniu stacji paliw za 52 miliony złotych, która służy jedynie pięciu pojazdom. Te samochody tankowane są drożej niż promy kosmiczne Columbia. Zatem zwrot kosztów budowy tej stacji będzie trwał 10 tysięcy lat. Pytanie, czy to nie zakrawa o niegospodarność. Prezydent Matyjaszczyk ma więc poważny problem z ewentualnym zwrotem 66 milionów złotych oraz około 7 milionów odsetek karnych, liczonych od grudnia 2016 roku. Dodając do tego 52 miliony złotych za budowę bezużytecznej stacji paliw, to ta zabawa kosztowała prezydenta Matyjaszczyka, a właściwie wszystkich częstochowian, grubo ponad 100 milionów złotych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wyłożył 66 milionów złotych na to, że będziemy emitować mniej dwutlenku węgla do atmosfery i w zasadzie mamy najbardziej ekologiczne pojazdy na świecie, bo one w ogóle nie jeżdżą. Takie cuda tylko przy prezydencie Matyjaszczyku mogą się wydarzyć – stwierdza radny Piotr Wrona.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl