Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców na Jasną Górę
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W sobotę, 10 czerwca kilkuset sportowców, trenerów, działaczy, dzieci i młodzież oraz przedstawicieli parafialnych klubów sportowych przybyło do Matki Bożej z doroczną intencją pielgrzymkową. Organizatorem pielgrzymki jest Ogólnopolskie Katolickie Stowarzyszenie Sportowe. – Spotykamy się u naszej Matki, aby podziękować za opiekę i modlić się o dalsze wsparcie – mówi prezes Stowarzyszenia Stefan Kowalik, podkreślając jednocześnie, że ciężar przygotowań Pielgrzymki i późniejszego spotkania ze sportowcami spada na sekretarza Stowarzyszenia – Jerzego Dryndę. Uczestniczący w pielgrzymce poseł Szymon Giżyński odczytał list do Pielgrzymów, skierowany przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, ministra Jana Widerę.Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem pielgrzymki sportowców był ks. Mirosław Mikulski. – Dawniej na pielgrzymce więcej było czynnych sportowców, dzisiaj akcent przesunął się na dzieci i młodzież z Parafialnych Klubów Sportowych. To też jest bardzo dobre, bo te dzieciaki widzą tych starszych, a jednocześnie sami tutaj uczą się przyjeżdżać i modlić się – mówi ks. Mirosław Mikulski
– Tutaj, na Jasnej Górze sportowcy i działacze dzielą się swoimi sukcesami, niektórzy składają swoje wota, medale, jak choćby bokser, olimpijczyk Marian Kasprzyk, złożył tutaj swój medal olimpijski – dodaje ks. Tomasz Kośny, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego, kapelan Klubu Parafialnego z Przyrowa.
Po Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu, w Auli o. Augustyna Kordeckiego sportowcy spotkali się w Auli o. Augustyna Kordeckiego, gdzie złożono gratulacje i podziękowania trenerom, nauczycielom, wychowawcom. Wysłuchano świadectw opieki Matki Bożej, tym razem swoje przemyślenia zaprezentował wiceprezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Print – Tomasz Halemba.
Poseł Szymon Giżyński, przewodniczący Kapituły Nagród i Wyróżnień przy Katolickim Stowarzyszeniu Sportowym Rzeczypospolitej Polskiej, razem z księdzem prałatem Mirosławem Mikulskim i prezesem Stefanem Kowalikiem, wręczył ponad stu sportowcom, wychowawcom, trenerom, działaczom sportowym i samorządowcom, stosowne, przyjmowane z wielką satysfakcją honorowe wyróżnienia. Nieco wcześniej poseł Szymon Giżyński odczytał list do Pielgrzymów, skierowany przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, ministra Jana Widerę. Z kolei skierowany przez poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwigę Wiśniewską, list do Pielgrzymów, odczytała asystentka pani Poseł – Katarzyna Porębińska. Obecni byli także: prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdży oraz naczelnik wydziału edukacji i sportu w Urzędzie Miasta Katowice Sławomir Witek, który podkreślił rolę wychowawczą sportu, szczególnie dzisiaj kiedy dzieci balansują pomiędzy przestrzenią wirtualną a prawdziwą rzeczywistością.
–Najważniejszą pomocą dla szkolnych i parafialnych klubów sportowych jest budowanie bazy sportowej na preferencyjnych warunkach, pomoc w szkoleniu kadr oraz dotacje finansowe. Trzeba podkreślić, że miasto Katowice przeznacza coraz pieniędzy na sport, warto dodać, że w Katowicach jest zarejestrowanych ponad 290 klubów – mówi naczelnik
Poseł Szymon Giżyński w swym przemówieniu podziękował organizatorom za zaszczyt przebywania w gronie sportowców oraz za ich troskę i trud w codziennej pracy wychowawczej, realizowanej w patriotycznym i sportowym duchu, łącząc ją z wartościami religijnymi i katolickimi. Kierując swe słowa do licznie zgromadzonych nauczycieli i trenerów podkreślił ich wysiłek w kształtowaniu młodego pokolenia, dziękował za rozliczne działania, codzienną pracę i pielęgnowanie sportowej postawy u swoich wychowanków. – Co najmniej trzy powody zbierają nas tutaj, na Jasnej Górze. Po pierwsze, aby osiągać sukcesy, obok talentu, potrzebna jest wytężona praca, wspierana nadzwyczajnymi łaskami Bożymi, które dają wiarę we własne siły i moc do pokonywania trudności. Drugi powód, to idea fair play, czyli kodeks honorowy, kodeks rycerski, obecny w polskiej tożsamości i kulturze od czasów rycerzy średniowiecznych. Państwo te zasady pięknie wpajacie i kultywujecie. I wreszcie trzecia wartość, to sport jako i misja służba narodowa, wypełniana z dumą, miłością, odpowiedzialnością i satysfakcją. Dla Państwa ta służba narodowa stanowi fundament. Jest posłannictwem – powiedział poseł Szymon Giżyński.

Uroczystość wzbogaciły występy artystyczno-sportowe dziewcząt z zespołu z Przyrowa oraz z Klubu Halemba z Rudy Śląskiej.
GAW


Pamiątkowe zdjęcie posła Szymona Giżyńskiego i prezesa Stowarzyszenia Stefana Kowalika z nauczycielami


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl