Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 18 lutego 2019
Symeona i Konstancji
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 7 (1406) 2019-02-14
  W NUMERZE:
»  Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na małe przetwórstwo
» Roksana Węgiel wystąpiła w Przyrowie!
»  Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Częstochowie
» Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!
» Nowe rozwiązanie: e-dowód
» BIEGAMY I WSPIERAMY I DAJEMY Z SIEBIE CORAZ WIĘCEJ
» Remont części ulicy Łódzkiej
» „Puchacz Piotr” już po raz IV zaprasza uczniów do bezpłatnego konkursu matematycznego
» Po zawale serca trzeba nauczyć się żyć na nowo
» Zespół „Kołacz” z gminy Janów najlepszy na Jurze
»  Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu
» Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zachęca do udziału w XXXI Regionalnych Spotkaniach z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa.
»  „Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”
»  Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w 22. edycji międzynarodowego konkursu CYBERFOTO. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 marca.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
„10bierza” – Memoriał Michała Obierzyńskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
17 czerwca 2017 roku w dzielnicy Grabówka w Częstochowie odbył się bieg pamięci Michała Obierzyńskiego, pracownika Urzędu Miasta Częstochowy, który 21 marca 2017 roku, mając zaledwie 38 lat, zmarł po ciężkiej chorobie. Mimo mało sprzyjającej aury, na starcie zjawili się wszyscy, wcześniej zdeklarowani

Bieg zorganizowali koledzy Michała z częstochowskiego magistratu, gdzie przez wiele lat pracował. Głównym pomysłodawcą inicjatywy był jego dyrektor – Jacek Mróz. W organizację memoriału włączyło się częstochowskie środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Grupa członków i sympatyków PiS uczestniczyła w biegu, a poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha ufundowali karnety do siłowni. Każdy uczestnik otrzymał medal uczestnictwa, których zakup sfinansowano z pieniędzy uczestników biegu. Wręczali je poseł Szymon Giżyński i przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski.

Trasa biegu (dla biegaczy: 10 km – 2 pętle po 5 km; dla „nordic-walking”: 5 km – 1 pętla) przebiegała ścieżką, którą Michał, z zamiłowania sportowiec – biegał. Skorygowali ją Piotr Gerasch i Magda Trzepizur z „Zabieganych”.

O tym, jak zrodziła się inicjatywa biegu opowiada dyr. Jacek Mróz:

– Pomysł na zorganizowanie biegu duktami Grabówki powstał w trakcie rozmów i komentowania biegów ulicznych. Kiedy Michał Obierzyński oglądał kolejne wiadomości na Facebooku i przekornie komentował: - „Ależ ciekawe okoliczności przyrody.” W czym rzecz, otóż Michał kochał sport, rzucał szczegółami ze spotkań piłkarskich sprzed lat, pamiętał nawet składy drużyn. W latach szkolnych grał w drużynie trampkarzy na pozycji napastnika, marzył o karierze piłkarza. Był wiernym kibicem RKS „Raków”. Wybrał jednak zawód prawnika, w którym się doskonale sprawdzał, zaliczył przecież aplikację radcy prawnego. Pracował w Urzędzie Miasta Częstochowy 15 lat. Mało kto pamięta, że spośród pracowników urzędu i Straży Miejskiej powstała kiedyś „jedenastka” grywająca w lidze amatorskiej. Około roku 2009 Michał zaczął biegać, najpierw krótkie dystanse, a potem trasy na 10 km. Brał udział w biegach masowych. Dziwiło go, że trasy niektórych biegów wiodą po asfaltowych drogach, kiedy w powietrzu jest +20, a przy podłożu +40 stopni i wkoło snujące się spaliny samochodowe i miejski krajobraz. Miał pomysł, żeby zorganizować bieg alternatywny, taki na przykład na 10 kilometrów w dzielnicy Grabówka. A dlaczego tam? Bo odbywałby się „w pięknych okolicznościach przyrody”. Był to oczywiście cytat z filmu, a on lubił takie abstrakcyjne przerywniki myślowe i często zamiast swojego komentarza, przytaczał jakieś dialogi z Barei. Myślał o trasie drogami Grabówki, wiodącej trochę przez piaszczyste dróżki, trochę przez kamieniste i zwykłe dukty. Nie zabrakło też zabawnych propozycji, żeby kupić w antykwariacie jakieś radzieckie medale i wręczać na zakończenie biegu, ale okazało się, że ich ceny trochę wzrosły, a może nie każdy zrozumiałby formę żartu z tamtych nieodległych czasów. Z założenia miało to być coś amatorskiego, bez śrubowania „życiówek”, ale jednocześnie bieg miałby mieć charakter towarzyskiego wydarzenia sportowego. Oferta pomieszania biegu z „Nordic Walking” wyszła jakoś później. Niestety, zimą 2017 r. Michał poczuł się źle, zaczął narzekać na bóle w kręgosłupie, co zaniepokoiło wielu jego bliskich, ponieważ dobrych kilka lat wcześniej przeszedł skomplikowaną terapię i udało się zaleczyć chorobę nowotworową. Z tygodnia na tydzień przychodziły złe wiadomości i ta najgorsza z dnia 21 marca, że odszedł na zawsze. Niedługo potem zebrała się grupa jego kolegów Michała i było oczywiste, że impreza według jego pomysłu powinna się odbyć. Hasło „10bierza” wymyślił Sebastian Basiak, grafikę medalu przygotował Adam Markowski, sporo spraw organizacyjnych załatwili Marcin Dobrzański i Rafał Bednarz, trasę biegu wyprofilował Piotr Gerasch, a wszystkich zmobilizował Sławomir Gajda.
UG

Grupa uczestników biegu z Prawa i Sprawiedliwości z mamą Michała
Gabrielą Obierzyńską. Od lewej: Andrzej Skorek, Gabriela Obierzyńska, radna Monika Pohorecka, dyr. biura posła Szymona Giżyńskiego – Grażyna Matyszczak, radny Piotr Wrona. W środku (na pierwszym planie) Andrzej Bachniak, zwycięzca w Nordic WalkingURSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl