Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Pilotaż w Częstochowskim USC
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
28 czerwca, Urząd Stanu Cywilnego po raz pierwszy przeniósł do Systemu Rejestrów Państwowych akty stanu cywilnego, korzystając z usługi masowej migracji. W pierwszej fazie pilotażu bierze udział Częstochowa i Nowa Sól.


Celem pilotażu jest potwierdzenie, że narzędzie przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, za pośrednictwem Centralnego Ośrodka Informatyki, jest gotowe do wdrożenia w całym kraju. Efektem tego ma być przyspieszenie migracji aktów do elektronicznego ogólnopolskiego systemu, co w przyszłości będzie skutkowało skróceniem czasu oczekiwania obywateli na odpisy aktów oraz przyspieszeniem rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów.

Do 1 marca 2015 roku akty stanu cywilnego zapisywano w papierowych księgach, choć zdecydowana większość urzędów w Polsce stosowała równolegle aplikacje, które służyły do usprawnienia procesu tworzenia aktów, a także wydawania z nich odpisów. Uruchomiona prawie 2,5 roku temu Baza Usług Stanu Cywilnego (która jest elementem Systemu Rejestrów Państwowych) była jednak pusta. Aby wydać np. odpis aktu urzędnik musiał każdy akt z osobna zmigrować. W skali kraju poskutkowało to znacznym wydłużeniem czasu oczekiwania na odpisy. Dlatego kierownicy urzędów stanu cywilnego, skupieni między innymi w Stowarzyszeniu Urzędników Stanu Cywilnego RP oraz innych organizacjach, a także Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, któremu współprzewodniczy Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk naciskali na Ministerstwo Cyfryzacji aby możliwe stało się wykorzystanie baz danych urzędów stanu cywilnego tworzonych przez kilkanaście lat. Po roku intensywnych prac dziś staje się to możliwe.

Pilotaż dotyczy na razie pierwszego etapu projektu masowej migracji. W drugim etapie planowane jest dodatkowo umożliwienie cyfrowego podpisywania przez kierowników USC całych paczek aktów, choć oczywiście każdy akt będący elementem większej paczki i tak będzie musiał być sprawdzony pod kątem zgodności danych. Należy podkreślić, że zmigrowanie pierwszych aktów przez USC przy użyciu nowej usługi nie byłoby możliwe gdyby nie duże zaangażowanie działu IT częstochowskiego magistratu, który ściśle współpracował z informatykami z Centralnego Ośrodka Informatyki i firmy TechnikaIT z Gliwic, dostarczającej oprogramowanie do masowej migracji.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl