Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Prawo na AJD. Rekrutacja już się zaczęła
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
28 czerwca 2017 roku podczas konferencji prasowej rektor Akademii im, Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Anna Wypych Gawrońska, prof. AJD, zakomunikowała, iż uczelnia uruchamia nowy kierunek: pięcioletnie prawo, po ukończeniu którego będzie można podjąć dowolną aplikację (sędziowską, prokuratorską, adwokacką, radcowską), tak jak na innych uczelniach w całym kraju. Rekrutacja zaczęła 29 czerwca. Uczelnia przygotowała na tym kierunku 80 miejsc na studiach stacjonarnych i 80 miejsc na studiach niestacjonarnych.

Jak poinformowała rektor Anna Wypych-Gawrońska, kilka dni temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę i nadało uprawnienia Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich z prawa, o profilu praktycznym. Oznacza to, że Uczelnia uruchamia rekrutację na rok akademicki 2017/2018. Studenci będą kształcić się przez 5 lat. Kandydaci mają do wyboru kształcenie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

– Cieszy nas, że Państwowa Komisja Akredytacyjna i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie miała jakichkolwiek zastrzeżeń do przedstawionego programu. Ponadto, bardzo przychylnie oceniło naszą decyzję o uruchomieniu kierunku prawo częstochowskie środowisko prawne. Chcemy przy tym zaznaczyć, że uprawnienia do kształcenia na kierunku prawo Uczelnia posiada jako jedyna w regionie. Będziemy kłaść nacisk na praktyczność studiów, poprzez zwiększenie liczby godzin praktyk. To pozwoli naszym studentom uzyskać doświadczenie bardzo istotne przy rozpoczęciu pracy – mówi rektor Anna Wypych-Gawrońska. – Kadrę częściowo pozyskaliśmy z Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego. Kadra została ocenia pozytywnie przez Państwową Komisję Akredytacyjną – dodaje rektor.

Program kierunku przez rok opracowała specjalnie powołana komisja pod kierunkiem dyrektora Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzanie dr. hab. Pawła Wolnickiego, prof. AJD. Wpierali go: zastępca dyrektora Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzanie dr Ewelina Żelasko-Makowska oraz mgr Michał Makuch. Liczbę miejsc uczelnia ustaliła przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi. – Opracowując dokumentację związaną z kierunkiem prawo uzyskiwaliśmy wsparcie merytoryczne od wszystkich instytucji związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości w Częstochowie, w tym z Sądem Okręgowym i podległymi mu Sądami Rejonowymi. Z prezesem Sądu Okręgowego Adamem Synakiewiczem i prezesem Sądu Rejonowego Tomaszem Przesłańskim omawialiśmy założenia kierunku. Pomagała nam Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie – informuje Michał Makuch.

Kierunek nie różni się od ogólnoakademickiego poza tym, że kształcenie ukierunkowane jest na szersze rozwinięcie umiejętności praktycznych. – Jest to zgodne z nowymi wytycznymi ministerstwa, aby obok wiedzy naukowej dawać studentom możliwość zdobywania umiejętności praktycznych. Ustawa przewiduje, że student w cyklu kształcenia pięcioletniego powinien odbyć minimalnie 360 godzin praktyk. My zaplanowaliśmy 480 godzin praktyk. Będą się one odbywać w okresie wakacyjnym i rozpoczną się po drugim semestrze. Uczelnia zapewni każdemu studentowi praktyki w wymaganej liczbie godzin. Będą to zajęcia w instytucjach prawniczo-sądowych, we wszystkich jednostkach podległych Sądowi Okręgowemu w Częstochowie i Myszkowie, ale także wszystkich kancelariach prawnych: adwokackich, notarialnych, komorniczych, Samorządowym Kolegium Odwoławczym, Wojewódzkich Sądach Administracyjnych, instytucjach rzecznikowskich. Nie wszystkie są w Częstochowie i student musiałby zdeklarować się gdzie chce praktyki odbyć, wówczas uczelnia postara się pomóc. Niemniej nie zamykamy studentom możliwości odbycia praktyk we własnym zakresie, na przykład w miejscu zamieszkania. Będą one musiały być zgodne ze studiowanym kierunkiem i dawać rękojmię pozyskania określonej wiedzy i umiejętności realizowanie w instytucjach lub kancelariach – dodaje Michał Makuch.

Dyrektor Paweł Wolnicki zauważył, że kierunek prawo jest naturalną konsekwencją dobrze funkcjonujących na Uczelni kierunków: administracja oraz rachunkowość i podatki. – Stworzenie kierunku prawo było ugruntowaniem działalności w naukach społecznych i prawnych Od 1994 roku w AJD funkcjonuje kierunek administracja, który jest umiejscowiony w naukach prawnych. Kilka lat temu udało się nam uzyskać uprawnienia w ramach administracji studiów II stopnia. Otworzyliśmy w ramach Instytutu Prawa i Administracji kierunek rachunkowość i podatki. W tworzeniu kierunku prawo mocno mobilizowały nas pani rektor i dziekan – mówi dr hab. Wolnicki.
Kto może studiować prawo? – Kategorie przedmiotowe brane przy rekrutacji są takie same w przypadku nowej i starej matury. Kandydat musi zdawać język polski i język obcy nowożytny, a z przedmiotów dodatkowych, które będą brane pod uwagę przy rekrutacji to: historia, wos, geografia, filozofia, kultura antyczna, język łaciński, matematyka, fizyka. Warunki przyjęć są takie same na studia stacjonarne i niestacjonarne – wylicza Makuch..

Rektor Anna Wypych-Gawrońska podkreśla, że nowy kierunek jest dużym krokiem do powołania uniwersytetu. Stwierdził, że uczelnia – na dzisiaj – na krok przed wprowadzeniem reformy szkolnictwa wyższego nie odczuwa żadnych barier ze strony ministerstwa, a wręcz przeciwnie widzi możliwości do progresji. – Uczelnia musi się rozwijać i przygotowywać do reformy. Nie ma w niej konkretnego stwierdzeni a, że mniejsze ośrodki akademickie mają się nie rozwijać Projekt ustawy o kształceniu wyższym poznamy 15 września. Ustawa jeszcze się tworzy i nie znamy wszystkich szczegółów – dodaje rektor Anna Wypych-Gawrońska.

Warto przy okazji wymienić inne nowe kierunki, które od nowego roku uruchamia Uczelnia. Wśród nich rekrutowanych po raz pierwszy: pielęgniarstwo (stud. I stopnia Wydział Matematyczno-Przyrodniczy), rachunkowość i podatki (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), dziennikarstwo i kultura mediów (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), fotografia i kreacja przekazu wizualnego (stud. I stopnia, Wydział Sztuki). Uczelnia czeka jeszcze na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie fizjoterapii (studia jednolite magisterskie, 5 lat, Wydział Pedagogiczny) oraz inżynierii multimediów (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy).URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl