Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENEK JANUSZA GNIATKOWSKIEGO (II)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Trzydniowy Festiwal (do 11 czerwca 2017 roku) zainaugurował wernisaż listów fanów Janusza Gniatkowskiego oraz projekcja dwóch filmów: „Oj ni ma jak Lwów”, zrealizowanego przez TVP Katowice w 2017 roku oraz filmu o Januszu Gniatkowskim, który powstał na zlecenie Urzędu Gminy Poraj w 2015 roku.

Wernisaż tym razem odbył się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju. Przybyłych gości, fanów Janusza Gniatkowskiego powitała dyrektor GOK w Poraju – Magdalena Ryziuk-Wilk, która również poprowadziła to piątkowe wydarzenie. Wśród zaproszonych gości można było zobaczyć: żonę artysty – piosenkarkę Krystynę Maciejewską-Gniatkowską, sekretarz Gminy Poraj – Marię Magdalenę Gurbałę, Janusza Świądra – autora książek o Januszu Gniatkowskim oraz Czesława Majewskiego – jurora sobotnich przesłuchań.
Sobota, 10 czerwca, należała do uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski, aby zaprezentować w swoim wykonaniu wybrane przez siebie piosenki Wielkiego Gniadego. Występujących oceniało profesjonalne Jury w składzie: Kazimierz Kowalski – śpiewak operowy, wieloletni Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, a także dziennikarz muzyczny, telewizyjny i radiowy. W radiowej „Jedynce”, swojej cyklicznej audycji, z niedzieli na poniedziałek 11 czerwca 2017 roku, można było na żywo usłyszeć jego wywiad z Krystyną Maciejewską; Czesław Majewski – kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor – m.in. niezwykle popularnego Kabaretu Olgi Lipińskiej; Edward Spyrka – kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror festiwalu piosenki w Opolu, od samego początku dobry duch i juror Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.
Koncert Laureatów i Gwiazd, który odbył się w amfiteatrze przy boisku „Orlik” w Poraju, 11 czerwca. W imieniu Organizatorów, przybyłych gości, na czele z wójtem Łukaszem Stacherą, który objął patronatem honorowym to wydarzenie i oficjalnie otworzył Festiwal, powitał Przyjaciel Gminy Poraj – Ryszard Rembiszewski. Wójt Stachera zwracając się do gości podkreślił, że Festiwal jest aktem uczczenia pamięci o Januszu Gniatkowskim – wybitnym artyście, Honorowym Obywatelu Gminy Poraj. – Szczególnie gorąco dziękuję pani Krystynie Maciejewskiej, która jest dobrym duchem tego Festiwalu, dziękuję za jej zaangażowanie i czas jaki poświęca w realizację i promocję tego Festiwalu. Dziękuję również członkom Stowarzyszenia „Apasjonata” i Gminnemu Ośrodkowi Kultury im. Janusza Gniatkowskiego. Dziękuję współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym. Na koniec gratuluję uczestnikom Festiwalu, którzy już za chwilę zaprezentują się przed państwem i dziękuję Artystom, którzy wystąpią w Koncercie Gwiazd. Dziękuję Ryszardowi Rembiszewskiemu – Przyjacielowi Gminy Poraj – że po raz kolejny zgodził się poprowadzić nasz Koncert – mówił wójt Łukasz Stachera.
Na scenie zagościli laureaci sobotnich przesłuchań, a po nich następujące gwiazdy: Sylwia Majchrzak – ubiegłoroczna laureatka nagrody GRAND PRIX Festiwalu, Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, Wojciech Dąbrowski, Andrzej Dyszak, Roman Gerczak oraz gość specjalny Orest Tsymbala z Lwowa. W czasie trwania Koncertu laureatom zostały wręczone nagrody, a wręczali je: wójt Łukasz Stachera, wicestarosta myszkowska – Anna Socha-Korendo, zastępca wójta – Katarzyna Kaźmierczak, w imieniu poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej nagrodę GRAND PRIX – Danuta Służałek-Jaworska, przewodniczący Rady Gminy Poraj – Andrzej Pawłowski, skarbnik Gminy Poraj – Jadwiga Zasik, wiceprezes Stowarzyszenia „Apasjonata” Wacław Cesarz, sołtys Poraja Barbara Caban oraz w imieniu ZASP-u – Ryszard Rembiszewski.
Laureaci VIII Festiwalu otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne, a zdobywca GRAND PRIX – dodatkowo nagrodę główną – wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez poseł do Europarlamentu – Jadwigę Wiśniewską. Dodatkowo Związek Artystów Scen Polskich uhonorował nagrodą Mirosława Podlejskiego – kompozytora piosenek o Januszu Gniatkowskim do słów Marka Gaszyńskiego i Haliny Borowiec. Podczas niedzielnego Koncertu Specjalnego, statuetki od organizatorów za zaangażowanie w przygotowaniu Festiwalu i wieloletnią współpracę otrzymali: poseł Jadwiga Wiśniewska, Halina Borowiec, Mirosław Podlejski, ZASP i Wojciech Dąbrowski.

LAUREACI VIII FESTIWALU PIOSENEK JANUSZA GNIATKOWSKIEGO W PORAJU:
Kategoria I do 7 lat
I MIEJSCE - Sandra Grabowska z Kielc
WYRÓŻNIENIE
Karolina Siudyka z Dąbrowy Górniczej

Kategoria II 8-13 lat
I MIEJSCE – Natalia Ochmańska z Kłobucka i SWEET VOICES z Poręby
II MIEJSCE – Anna Majchrzak, GOK Wręczyca Wielka

Kategoria III 14-18 lat
I MIEJSCE – Weronika Szczepaniak ze Zborów
II MIEJSCE – Roksana Sapota z Osin i Natalia Nowotna z Częstochowy
III MIEJSCE – Weronika Dzieża z Myszkowa
Kategoria IV powyżej 19 lat
GRAND PRIX – Julian Lesiński z Białegostoku
II MIEJSCE – Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska
WYRÓŻNIENIA: Nagroda ZASP-u za kompozycje - Mirosław Podlejski z Poraja i Maciej Klociński z WarszawyO wystawie rozmawiamy z żoną Janusza Gniatkowskiego – Krystyną Maciejewską.

Festiwal rozpoczęliście Państwo nostalgiczną wystawą listów do Janusza Gniatkowskiego od jego wielbicielek wielbicieli.
– Tak, te listy mnie wzruszają. Pierwszy raz czytałam je parę lat po wypadku Janusza. Wcześniej nie odważyłam się zaglądać do skrzynki, którą przywiózł z Katowic, i w której trzymał ogromną liczbę listów. Czytając je znalazłam tam miłość i odkrywałam Janusza od początku. Ludzie pokochali go za piosenki, których ja w ogóle nie znałam. Na przykład „Błękitna wiosna”, to było dla mnie coś nowego. Obecnie jest ona na Youtube. Brzmienie głosu Janusza w tej piosence jest jeszcze takie nieśmiałe i ciche.

Jaki był klucz doboru listów do prezentacji?
– To listy z pierwszych lat jego śpiewania, od 1954 do 1960 roku. Wówczas był bardzo popularny, nagrywał średnio dziesięć przebojów rocznie. Ludzie pisali radia polskiego, a potem listy przesyłane były do Janusza. Przestały przychodzić, gdy Janusz został ucięty medialnie. Po jego wypadku, kiedy media zaczęły mówić, że mieszkamy w Poraju, ludzie zaczęli dzwonić i długo, i serdecznie z nami rozmawiali. Doskonale go pamiętali. Zaczepiano mnie na ulicy i pytano o męża.

Który z listów szczególnie poruszył Pani serce?
– Jest tu list od fanki, która wprost pyta: „Co Pan zrobił z moim życiem? Ja nie przejmuję się swoją rodziną, nie potrafię nic robić, bo bez przerwy myślę o Panu i bez przerwy czekam, kiedy Pan zaśpiewa.” To było wyznanie bezgranicznego uzależnienia od głosu Janusza i jego piosenek. Są też listy, które są bezpośrednim wyznaniem miłości od pań młodych i dojrzalszych. Są też listy z zaproszeniem na spotkanie do konkretnej kawiarni, danego dnia i o wskazanej godzinie. Czy korzystał z tych zaproszeń, nie wiem. (śmiech) A, że był bożyszczem kobiet, to wiem.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl