Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
LIST DO REDAKCJI. II wojna światowa zaczęła się w Krzepicach
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Co roku, od wielu lat, wysyłam „List otwarty” do: Władz Państwowych, Prezydenta RP. Polityków, Historyków i tych wszystkich, którzy powinni cenić sobie prawdę!

Czy proszę o coś niemożliwego? – Nie! Czy proszę o coś dla siebie? – Nie! Proszę o prawdę, bo tylko na niej można budować prawdziwą historię Rzeczypospolitej, czy ona się komuś podoba, czy nie! Jedną z takich prawd jest prawda o wybuchu II wojny światowej pod Krzepicami. Skąd wyszło najsilniejsze uderzenie niemieckie na Polskę grupy pancernej 10. Armii, którego cele było zdobycie w jak najszybszym czasie Warszawy. A miało to się stać trzeciego dnia wojny. Główne uderzenie na Polskę nastąpiło na styku Armii „Łódź” i Armii „Kraków”. W tej luce, nieprzypadkowo, znalazła się Jasna Góra z Cudownym Obrazem Matki Boskiej, będącego świętością dla Narodu Polskiego, o czym doskonale wiedzieli Hitler i jego generałowie. O tym fakcie wiedziano i pamiętano również po zakończeniu II wojny światowej, i dlatego nie wspominano o Krzepicach, bo trzeba by powiedzieć o Jasnej Górze, która od czasów „potopu szwedzkiego” jest dla Polaków najwyższą wartością, sercem i duchową stolicą Rzeczypospolitej. Gorzej, że czyni się to nadal.
Czy wolno nam zapomnieć prawdziwej historii, o bohaterskich obrońcach, kiedy „Pamięć i prawda są święte”? Czy możemy zapomnieć o słowach Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie.” Głoszenie prawdy jesteśmy winni Panu Bogu, Rzeczypospolitej i bohaterskim żołnierzom września 1939 roku. Niestety, wielu nie patrząc na źródła historyczne powtarza to, co przez 78 lat mówili historycy, bo tak kazał im ówczesna władza i było wygodnie, żeby ominąć prawdę i przemilczeć Krzepice i Jasną Górę. Dowodem niech będą słowa zawarte w liście, który otrzymałem z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kierowanym do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, 3 listopada 2015 roku, a który podpisał dr Janusz Marszalec. . Cytat: „Próba zmiany tej sytuacji jest niewskazana, ponieważ rodziłby zamieszanie i zmuszała do ponownego, mozolnego budowania świadomości historycznej, zwłaszcza poza granicami naszego kraju. Jeśliby jednak rozważyć wytypowanie miejsca, w którym działania bojowe II wojny światowej rozpoczęły się wcześniej niż na Westerplatte, byłyby to nie Krzepic, ale Przełęcz Jabłonkowska, położona w 1939n roku na terenie województwa śląskiego.”
Przez wiele lat prowadziłem korespondencję z Wojskowym Biurem Badań Historycznych przy Ministerstwie Obrony Narodowej, a na pisma odpowiadała mi Pani Dyrektor prof. nadzw. dr hab. Aleksandra Skrobacz. Z jej zamieszczonym w liście stwierdzeniem nie mogę się zgodzić. Pani Profesor pisze, co najmniej od 2009 roku cytat: „(…) W tym czasie wielokrotnie odpowiadaliśmy na jego listy, zwracając uwagę, że przedstawiając nam swoją wersję wydarzeń, które miały miejsce w Krzepicach, rankiem 1 września 1039 roku, nie przedstawia żadnych przekonywujących dowodów potwierdzających jego tezę o tym, że była to pierwsza, polska miejscowość, do której wkroczyli niemieccy agresorzy, rozpoczynając tym samym II wojnę światową (…)” Na końcu listu Profesor Skrobacz pisze, cyt.: „Reasumując należy stwierdzić, że do tej chwili obecnej nie zostały upublicznione żadne dokumenty, które potwierdzałby tezy p. cieśli. Tylko odnalezienie takich dokumentów (np. w wyniku kwerendy w archiwach niemieckich) pozwoliłoby na … określenia symbolicznego czasu i miejsca wybuchu II wojny światowej.” Żeby nie tracić czasu , jako zwykły człowiek, bez tytułów profesorskich i zajmowanych stanowisk państwowych dotarłem do materiałów źródłowych relacji świadków i autorów publikacji, które ukazały się w ciągu 78 lat. Odnalazłem 85 książek, mówiących o wydarzeniach 1 września 1939 roku w okolicach Krzepic, wiele artykułów w różnych gazetach i nie publikowane relacje pisemne uczestników bitwy pod Mokrą, z zaznaczeniem rozpoczęcia II wojny światowej pod Krzepicami. Przez wiele lat wspierałem wspomnienia mieszkańców pogranicza, po obu stronach byłej granicy państwowej w rejonie Krzepic, na długości około 20 kilometrów. Dotarłem do kilkunastu żołnierzy Obrony Narodowej z Krzepic i żołnierzy biorących udział w bitwie pod Mokrą. Wszyscy potwierdzili to wszystko o czym piszę. Część zebranych materiałów opublikowałem w swojej książce „Blask dawnych Krzepic”, wydanej w1997 i 2007 r.
Również TVP Historia ma udział w dokumentowaniu prawdy. filmy reżyserów: Włodzimierza Frąckiewicza i Sławomira Kohlera „Płonąca granica: i Najważniejsze miejsce na świecie, dostępne również w Internecie, potwierdzają prawdę, Również Pan Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer napisał 18 grudnia 2015 roku, cyt; „Jesteśmy zdania, że nie m a żadnych merytorycznych przeciwwskazań, aby w planach ogólnopolskich państwowych uroczystości umieścić także i nadać odpowiednią rangę – uroczystość w Krzepicach.”
Pan prof. Ryszard Terlecki 6 czerwca 2014 roku, w liście skierowanym do mnie, napisał, cyt.: „Tym razem prezes Kaczyński uznał Pana uwagi za szczególnie ważne i zasługujące na umieszczenie w kalendarzu naszych działań związanych z polską polityką historyczną… mamy nadzieję że po wyborach samorządowych.. po wyborach parlamentarnych jesienią przyszłego roku, sytuacja ulegnie radykalnej zmianie (uległa – przy. od autora). Będziemy wtedy mogli uwzględnić Krzepice w planie państwowych uroczystości i nadać im odpowiednią rangę. mamy nadzieję, że przygotowując ich plan, będziemy mogli liczyć na pomoc Pana i innych mieszkańców Krzepic.”
Myślę,, że nadszedł czas zrealizowania prawdy i zadeklarowanych obietnic, dla tych wszystkich, którzy w 1939 roku, tu pod Krzepicami stawili zbrojny opór niemieckim dywizjom: 19, 31, 1 i 4. Ostatnie dwie były dywizjami pancernymi, najlepiej uzbrojonymi w tamtym czasie. Do tego dochodzi lotnictwo w ramach 4. Floty Powietrznej, podporządkowanej dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych, składającej się głównie z lotnictw bombowo-nurkowego, szturmowego i ciężkich myśliwców. Należy pamiętać o zadaniach Abwerhy, kierowanej przez kontradmirała Canarisa i jego fenomenie wojny psychologicznej (sabotaż i zadania specjalne), którego jedynym z zadań była wojna psychologiczna i wspieranie V Kolumny, dywersja i sabotaż na tyłach wroga.
Atak na Jasną Górę jest przykładem takich działań, żeby osłabić morale żołnierza polskiego. Trzeba przywrócić światu prawdę, umieścić ją w podręcznikach szkolnych i przenieść uroczystości państwowe wybuchu II wojny światowej do Krzepic. Wiem, że będzie to trudne, tym bardziej, że na budowę II wojny światowej w Gdańsku – jak podała telewizja – wydano około 250 milionów złotych i od wielu lat to tam odbywają się uroczystości. Ale wracając do słów Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże, zna niebie, zapomnij o mnie.”Romuald Cieśla z Krzepic


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl