Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Jerzego i Wojciecha
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 16 (1363) 2018-04-19
  W NUMERZE:
» Trzeba poprawić uchwałę mieszkaniową
» EDUKACJA. Aula imienia dyrektor szkoły
» RĘDZINY. Minister wyróżnia
» INTERWENCJA DROGOWA. Ulica Traktorzystów – symbolem lekceważenia problemów częstochowian
» Jurajskim Konkursie Plastycznym „Ilustracja do bajek, legend, podań"
» ROK zaprasza do udziału w konkusie
» X-Kom" oficjalnie otwarty
» 28. Festiwal ,,Gaude Mater"
» MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI INCIDENT/ACCIDENT
» Składowisko w Sobuczynie płonie. Pożar ugaszono błyskawicznie
»  Straż Miejska: Z częstochowskich ulic znikają „wraki” i zwalniają miejsca parkingowe
» Promesy od Ministra
» Zapraszamy do udziału w konkursie
» MPK - zmiany jazdy
» Największa impreza kulturalna w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Pomoc dla seniorów
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W piątek, 21 lipca 2017 roku, w Częstochowie, przy ul. Krakowskiej 1, w obiekcie parafii pw. św. Zygmunta, otwarto Biuro Interwencji Senioralnej. Na inaugurację placówki, która powstałaą dzięki Stowarzyszeniu Pracy Socjalnej przy udziale funduszy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przyjechał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. W trakcie swojej wizyty minister Marek Niechciał odwiedził także klasztor na Jasnej Górze oraz delegaturę Wojewódzkiego Oddziału Inspekcji Handlowej.Prezes UOKiK przyjechał do Częstochowy na zaproszenie senatora RP Ryszarda Majera z Prawa i Sprawiedliwości. – Z mojego wieloletniego doświadczenia jako częstochowskiego rzecznika osób starszych wynika, że jedna osoba nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów osób starszych, stąd pomysł na powołanie Biura Interwencji Senioralnej, gdzie specjaliści będą szybko reagować i pomagać seniorom. A obszarów wsparcia jest wiele. To problemy konsumenckie, ale także w te w ochronie zdrowia czy pomocy społecznej. Zamierzamy też ściśle współpracować rzecznikami praw konsumentów oraz Państwową Inspekcją Handlową. Liczymy na współpracę z księdzem proboszczem i środowiskiem parafii, w której gościmy – mówi senator Ryszard Majer.
Podczas inauguracji Biura minister Marek Niechciał spotkał się z seniorami, którym przybliżył ich prawa konsumenckie. Dyskusję przygotowano w ramach programu „Polska Przyjazna Osobom Starszym”. Głównym jej tematem było budowanie świadomości osób starszych oraz kształtowanie ich umiejętności asertywnych w stosunku do działań firm oferujących kredyty, często na lichwiarskich zasadach, oraz firm oferujących różnego rodzaju produkty za wygórowane kwoty. – Trzeba umieć odmawiać, a najlepiej nie chodzić na spotkania, organizowane przez niesprawdzone firmy sprzedażowych. Ich pracownicy posługują się różnymi socjotechnikami i nakłaniają do zakupów. Zwłaszcza osobom starszym trudno się oprzeć tym sztuczkom – mówił Marek Niechciał. Bardzo pozytywnie odniósł się do idei powstałego biura. – To cenna inicjatywa. Miejsc, gdzie osoby starsze mogą uzyskać pomoc, nadal jest w Polsce zbyt mało. To Biuro będzie zapewne ważnym punktem dla wielu starszych osób – dodał.
W Biurze osoby starsze będą mogły uzyskać wsparcie w różnych obszarach. – Mamy tu dyżury prawnika, specjalisty z zakresu pomocy społecznej, lekarza. Z ich pomocy mogą skorzystać wszyscy, którzy do nas zgłoszą się ze swoimi problemami. Ponadto organizacjom pozarządowym, zajmującymi się seniorami, będziemy udzielać merytorycznego wsparcia w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację projektów. By pomóc osobom starszym będziemy też w ich sprawach interweniować w odpowiednich instytucjach – mówi Bartosz Lachów, pracownik Biura Interwencji Senioralnej.
– Spotkanie z Panem Ministrem i Senatorem uświadomiło mi, że wreszcie w Częstochowie mamy miejsce, gdzie będzie można pozyskać różne informacje, które będą ułatwią rozwiązanie różnych problemów: prawnych, zdrowotnych , socjalnych. Dobrze, że tak często mówi się o firmach, które naciągają starsze osoby na różne zakupy. Ja już nauczyłam się im odmawiać – powiedziała „GCz” uczestniczka spotkania, Barbara Miśkowska, seniorka z klubu, przy ul. Staszica w Częstochowie.
Biuro jest czynne trzy razy w tygodniu, w: poniedziałki, środy i piątki, w godzinach od 17 do 19.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl