Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 17 stycznia 2018
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 2 (1349) 2018-01-11
  W NUMERZE:
» Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
» Remont dla dzieci
» Rodzinny weekend w Żarkach 20-21.01.2018.
» Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Przyczyną niska świadomość i brak edukacji
» Termin oddania sztucznego oświetlenia przesunięty!
» Samochód dla OSP Żuraw
» W Poczesnej kolędują
» Zmiany dyrektorskie
» Z SESYJNEGO FOTELA RADNEGO. Ważne dla mieszkańców wnioski budżetowe – odrzucone przez koalicję SLD i PO
» Wybieramy Złotą Piątkę OKF
» Promotorzy częstochowskiej gospodarki 2017
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» Strażnicy miejscy pomogli samotnej 69-letniej mieszkance
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» MOPS wydał kalendarz promujący pieczę zastępczą
» Nowy zakład ma powstać w Częstochowie
» KONCERT CHARYTATYWNY. Na rzecz hospicjum
» POCZESNA. Jasełka w Brzezinach
» POCZESNA. Konkurs kolęd
» PORAJ. Brawo dla Uczniów z Choronia
» Anioły dla uzdolnionych Aniołków
» Gratulacje dla Gminy Konopiska
» Nowe twisty dla Częstochowy
» WYDAWNICTWA. „Częstochowa z lotu ptaka”
»  POCZESNA. Wystawa ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora”
» Pacjencie ze stwardnieniem rozsianym, nie daj się zimie!
» Częstochowa roku 2017
» PZU Zdrowie inwestuje w Częstochowie
» "LADIES NIGHT" I KONKURS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
historia
HISTORIA NAD WARTĄ. Kościół w Przyrowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Zakończył się kolejny etap renowacji kościoła Świętego Mikołaja w Przyrowie. Prace odsłoniły przepiękną, unikalną polichromię z okresu baroku.


Kościół Święto Michała jest najstarszym obiektem zabytkowym na terenie gminy. Pochodzi z początku XVII wieku, wybudowany został w miejscu starego drewnianego kościoła parafialnego istniejącego jeszcze w XIII wieku we wsi Komorowo. Z chwilą powstania miasta w drugiej połowie XIV wieku przeniesiono siedzibę parafii do drugiego kościoła pod wezwaniem Świętej Doroty. Kościół drewniany dotrwał do przełomu XV i XVI wieku, wtedy go rozebrano oraz wzniesiono kościół murowany z kamienia łamanego. Ołtarz ma charakter barokowy, kolumnowy. Dach jest kryty gontem.
Jedynym pierwotnym elementem stanowiącym dekorację wnętrza kościoła jest zachowana polichromia. W absydzie zachował się zacheuszek z datą 1646. A poniżej zacheuszka widnieją wyryte napisy” „IOANNES MANICKI... CASIMIRVS..ANNO DOMI 1658", które mogą świadczyć o fundatorach i powstaniu polichromii. Na kopule znajdują się przedstawienia z życia św. Mikołaja a pod gzymsem kopuły dwie sceny przedstawiające ukrzyżowanie oraz św. Mikołaja leżącego na sarkofagu. U dołu absydy malowidła ornamentalne przypominające motywy z tkanin włoskich z XVI-XVII w.


Restrukturyzacja zabytku zaczęła się w 2009 roku, kiedy gradobicie uszkodziło gont położony na dachu. – Wówczas dostaliśmy impuls i wraz z ówczesnym proboszczem, księdzem Tomaszem Wroną zaczęliśmy poszukiwać pieniędzy na renowację kościoła. Pierwsze pieniądze udało się pozyskać od marszałka województwa śląskiego. Naprawiliśmy za nie dach – opowiada wójt gminy Przyrów Robert Nowak. Drugim etapem było odkrycie elewacji i tynku, aby pokazać piękno kamienia. Później gmina otrzymała kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatora województwa śląskiego, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Oczywiście w prace włączała się także gmina. W tym roku będziemy robić opaskę odwadniającą wokół obiektu. Konieczne są jeszcze trzy inwestycje, które należy przeprowadzić. Pierwsza, to podświetlenie z zewnątrz, aby osoby przejeżdżające mogły zobaczyć piękno obiektu wieczorem. Kolejne to zamontowanie systemów alarmowych i monitoringu, aby kościółek mógł być otwarty i dostępny ciągle oraz wykonanie posadzki, ołtarza i chóru – dodaje wójt Robert Nowak.
W 2013 roku odsłonięto polichromię na kopule, a w 2014-2015 odkryto wcześniej nie znane malowidła na ścianach absydy i poddano je konserwacji i uczytelnieniu. W 2016 roku wykonano także konserwację ścian w nawie ze szczątkowo zachowanymi pobiałami. Polichromia przedstawia sceny z życia świętego Mikołaja oraz kilka historii związanych ze świętym, opisane w jego żywotach. W kościele była prezentowana wystawa zdjęć malowideł sprzed i po renowacji, każde zostało opisane przez konserwatora Monikę Domańską-Tomczyk, która zajmowała się odnowieniem polichromii.
Restrukturyzacja pochłonęła już kilkaset tysięcy złoty, dotację przyznawało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2013 roku było to 355 tysięcy złotych. Niestety w 2016 roku Ministerstwo nie przyznało już dotacji. Sam koszt naprawy dachu i odnowienia elewacji wyniósł 180 tys. na dach i elewację. Tę inwestycję wsparło: Wojewódzki Konserwator Zabytków, samorząd Województwa Śląskiego i Gmina Przyrów.
Kościół jest na co dzień zamknięty, zwiedzać można go za zgodą proboszcza parafii w Przyrowie. Nabożeństwa odbywają się trzy razy w roku: z okazji święta św. Szczepana w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w drugi dzień Zielonych Świątek, kiedy zgodnie z gminną tradycją Mszę Świętą mają dzieci przystępujące pierwszy raz do Komunii świętej oraz w dzień patrona Kościoła, 6 grudnia.

URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl