Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Pielgrzymka Warszawska dotarła na Jasną Górę
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
306. Warszawska Piesza Pielgrzymka weszła na Jasną Górę w poniedziałek, 14 sierpnia tuż po godz. 15.00. W tym roku wędrowało w niej 6 tys. 200 pielgrzymów. Trasa do Częstochowy podzielona jest na 9 dni.
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 1711 r. wychodzi z kościoła Św. Ducha, z parafii prowadzonej przez paulinów. Dlatego często nazywana jest też pielgrzymką paulińską. Tegorocznym kierownikiem był o. Marek Tomczyk, przeor klasztoru OO. Paulinów w Warszawie. Trasa liczy około 250 kilometrów.

Pielgrzymów witali w Częstochowie, pod kościołem św. Zygmunta, na początku Alei Najśw. Maryi Panny - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Od rana witam pielgrzymów, najpierw była grupy akademickie, było wojsko, teraz pielgrzymka paulińska, za chwilę będą niepełnosprawni, będą grupy ‘17’ pallotyńskie, i to jest pocieszające, że pielgrzymka się odradza, odradza się pokoleniowo – tak, jak to bywa w życiu, ale przybywa także tych całkiem młodych ludzi, i to jest pocieszająca przyszłość na pewno - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski - To, że z Warszawy pielgrzymuje prawie 15 tys. ludzi, to jest pocieszający obraz”. Ks. kardynał Nycz potwierdza, że jest chęć pielgrzymowania w narodzie. „I dlatego, jeśli ktoś tak strasznie narzeka na młode pokolenie, niech tu przyjdzie sobie i zobaczy, to może przestanie narzekać. Oczywiście problemy są, ale problemy zawsze były, i problemy są po to, żeby je rozwiązywać, a nie narzekać, bo narzekaniem się niczego nie rozwiąże”.

„Pielgrzymka Warszawska wpisała się bardzo głęboko w historię naszego Zakonu, ponieważ związana jest z paulińskim kościołem św. Ducha, i to 306. pielgrzymowanie tutaj, na Jasną Górę pokazuje, że pomimo różnych historii tej pielgrzymki, ten duch pielgrzymi przetrwał, i jest bardzo głęboko wpisany w charyzmat naszego paulińskiego Zakonu – podkreśla o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – Pielgrzymka Warszawska, historia ojców naszych, którzy tę pielgrzymkę tworzyli, wycisnęła ogromne znamię na naszym paulińskim charyzmacie, i gdziekolwiek jesteśmy, czy w Afryce, w Australii, czy w Stanach Zjednoczonych, to nasi ojcowie pielgrzymują, i pielgrzymów przyjmują w naszych sanktuariach maryjnych, szczególnie w Amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown. Jest to taki głęboki rys na naszej paulińskiej duchowości. Z drugiej strony, szczególnie dla braci kleryków, jest to ogromne doświadczenie duszpasterskie, mogą uczyć się, w jaki sposób mają być z wiernymi, wiernym głosić Ewangelię, tę Ewangelię przekazywać nie tylko słowem, ale także przykładem życia, a wspólne pielgrzymowanie, wspólny trud jest takim dobrym momentem do tego, aby swoją postawą, przykładem życia pokazać, jak do końca żyć duchem Ewangelii, duchem Jezusa Chrystusa”.

„Czuję radość z tego, że kolejni pielgrzymi docierają do Matki Bożej, bo to jest taki specyficzny czas dla tych wiernych, którzy przybywają na Jasną Górę - to są rekolekcje zwieńczone pobytem na Jasnej Górze i zawierzeniem siebie Matce Bożej, nie tylko duchowym, ale też tą fizyczną obecnością przed Cudownym Obrazem - mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry – Bardzo się cieszę, że kierownicy pielgrzymek z całej naszej Ojczyzny, szczególnie Warszawska Pielgrzymka Piesza pamiętają o jubileuszu 300-lecia Koronacji, nie tylko w tym wymiarze historycznym, ale w tym wymiarze duchowym, duszpasterskim, wprowadzając też pielgrzymów w tę duszpasterską akcję 'Żywej korony' Maryi, gdzie każdy pielgrzym może swoim trudem, potem wylanym w drodze, stać się tym pięknym diamentem, drogocennym kamieniem zdobiącym duchową koronę Matki Najświętszej, Dzieciątka Jezus”.


za: Jasna Góra
foto:/BPJG Krzysztof Świertok

 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl