Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 25 maja 2018
Urbana i Grzegorza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 21 (1368) 2018-05-24
  W NUMERZE:
» Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
»  REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
» „MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
» WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
»  WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
» Jubileusz Sławomira Czarneckiego
» Husaria. Broń Sarmacka
» Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
» 99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
» HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
» Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
» RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
»  Kartki z kalendarza – kalendarium maja
» Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
»  PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
» „Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
» Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
»  Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
» ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
»  Plan na nowy sezon: walka o medale


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Pielgrzymka Warszawska dotarła na Jasną Górę
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
306. Warszawska Piesza Pielgrzymka weszła na Jasną Górę w poniedziałek, 14 sierpnia tuż po godz. 15.00. W tym roku wędrowało w niej 6 tys. 200 pielgrzymów. Trasa do Częstochowy podzielona jest na 9 dni.
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 1711 r. wychodzi z kościoła Św. Ducha, z parafii prowadzonej przez paulinów. Dlatego często nazywana jest też pielgrzymką paulińską. Tegorocznym kierownikiem był o. Marek Tomczyk, przeor klasztoru OO. Paulinów w Warszawie. Trasa liczy około 250 kilometrów.

Pielgrzymów witali w Częstochowie, pod kościołem św. Zygmunta, na początku Alei Najśw. Maryi Panny - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Od rana witam pielgrzymów, najpierw była grupy akademickie, było wojsko, teraz pielgrzymka paulińska, za chwilę będą niepełnosprawni, będą grupy ‘17’ pallotyńskie, i to jest pocieszające, że pielgrzymka się odradza, odradza się pokoleniowo – tak, jak to bywa w życiu, ale przybywa także tych całkiem młodych ludzi, i to jest pocieszająca przyszłość na pewno - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski - To, że z Warszawy pielgrzymuje prawie 15 tys. ludzi, to jest pocieszający obraz”. Ks. kardynał Nycz potwierdza, że jest chęć pielgrzymowania w narodzie. „I dlatego, jeśli ktoś tak strasznie narzeka na młode pokolenie, niech tu przyjdzie sobie i zobaczy, to może przestanie narzekać. Oczywiście problemy są, ale problemy zawsze były, i problemy są po to, żeby je rozwiązywać, a nie narzekać, bo narzekaniem się niczego nie rozwiąże”.

„Pielgrzymka Warszawska wpisała się bardzo głęboko w historię naszego Zakonu, ponieważ związana jest z paulińskim kościołem św. Ducha, i to 306. pielgrzymowanie tutaj, na Jasną Górę pokazuje, że pomimo różnych historii tej pielgrzymki, ten duch pielgrzymi przetrwał, i jest bardzo głęboko wpisany w charyzmat naszego paulińskiego Zakonu – podkreśla o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – Pielgrzymka Warszawska, historia ojców naszych, którzy tę pielgrzymkę tworzyli, wycisnęła ogromne znamię na naszym paulińskim charyzmacie, i gdziekolwiek jesteśmy, czy w Afryce, w Australii, czy w Stanach Zjednoczonych, to nasi ojcowie pielgrzymują, i pielgrzymów przyjmują w naszych sanktuariach maryjnych, szczególnie w Amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown. Jest to taki głęboki rys na naszej paulińskiej duchowości. Z drugiej strony, szczególnie dla braci kleryków, jest to ogromne doświadczenie duszpasterskie, mogą uczyć się, w jaki sposób mają być z wiernymi, wiernym głosić Ewangelię, tę Ewangelię przekazywać nie tylko słowem, ale także przykładem życia, a wspólne pielgrzymowanie, wspólny trud jest takim dobrym momentem do tego, aby swoją postawą, przykładem życia pokazać, jak do końca żyć duchem Ewangelii, duchem Jezusa Chrystusa”.

„Czuję radość z tego, że kolejni pielgrzymi docierają do Matki Bożej, bo to jest taki specyficzny czas dla tych wiernych, którzy przybywają na Jasną Górę - to są rekolekcje zwieńczone pobytem na Jasnej Górze i zawierzeniem siebie Matce Bożej, nie tylko duchowym, ale też tą fizyczną obecnością przed Cudownym Obrazem - mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry – Bardzo się cieszę, że kierownicy pielgrzymek z całej naszej Ojczyzny, szczególnie Warszawska Pielgrzymka Piesza pamiętają o jubileuszu 300-lecia Koronacji, nie tylko w tym wymiarze historycznym, ale w tym wymiarze duchowym, duszpasterskim, wprowadzając też pielgrzymów w tę duszpasterską akcję 'Żywej korony' Maryi, gdzie każdy pielgrzym może swoim trudem, potem wylanym w drodze, stać się tym pięknym diamentem, drogocennym kamieniem zdobiącym duchową koronę Matki Najświętszej, Dzieciątka Jezus”.


za: Jasna Góra
foto:/BPJG Krzysztof Świertok

 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl