Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 20 stycznia 2019
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Dożynki w gminie Poczesna
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Dziękczynienie za plony w gminie Poczesna przebiegło uroczyście i radośnie. Jak to zwyczaj nakazuje obchody zapoczątkowano Mszą Świętą na placu kościelnym parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.
W części oficjalnej wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma dziękując za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i liczną obecność życzył radosnego świętowania. Wręczył także liczne wyróżnienia paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe oraz bogate stoiska smacznych potraw oraz osobom zaangażowanym w kultywowanie polskich zwyczajów. Podczas uroczystości była także chwila niezwykle dostojna: wręczenie odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panu Grzegorzowi Leonarcikowi.
Pan Grzegorz jest instruktorem muzycznym Zespołu Śpiewaczego w Poczesnej, pracownikiem Centrum Kultury i Informacji w Poczesnej, autorem wielu tekstów, muzyki, pozycji dla dzieci. Wieloletnim wychowawcą dzieci i młodzieży oraz aminatorem kultury w społeczności lokalnej. Odznaczenie przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater, które zostało założone w ubiegłym roku i skupia ludzi kultury, działających do tej pory indywidualnie. Prezesem Stowarzyszenia jest Roman Kryst. W zastępstwie posła Szymona Giżyńskiego, który z powodu ważnych spraw służbowych musiał udać się do Warszawy, odznaczenie panu Grzegorzowi Lenarcikowi wręczyła redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska.Rozmawiamy
Wspominał Pan Wójt, że tradycję obchodów święta plonów budujecie Państwo od kilkunastu lat. Dlaczego?
– Ponieważ Gmina Poczesna nie gminą wiejską, a raczej podmiejską, a nawet miejską. Nasze bliskie położenie przy Częstochowie sprawia, że bardziej rozwija się u nas przemysł. Nasi mieszkańcy w dużej części pracują w Częstochowie i na Śląsku, a gospodarzą w ogródkach i na działkach przydomowych. Niemniej mamy kilku rolników, którzy z dużym rozmachem prowadzą swoje gospodarstwa i utrzymują się z tego, co ziemia matka ofiaruje. Stąd dożynki wpisały się już na stałe w nasz kalendarz ważnych uroczystości, ba byliśmy nawet gospodarzami dożynek powiatu częstochowskiego. Ponadto obok podkreślania wartości pracy na roli podczas dożynek honorujemy osoby, w tym także dzieci i młodzież, które włączają się w kultywowanie polskich tradycji związanych z rolnictwem i różnymi świętami. Tu prym wiodą Koła Gospodyń Wiejskich, które przekazują zwyczaje, tradycje i sposoby tworzenia rzeczy związanych z naszymi świętami, na przykład jak zrobić palmę wielkanocną, pisankę, żłóbek, czy potrawy.

To także buduje ciągłość linii międzypokoleniowej, bo babcie uczą wnuki. To ważny element w kształtowaniu życia społecznego.
– Kiedy nie ma tej ciągłości, to wówczas coś gubimy i dlatego tak ważne jest podtrzymywanie tradycji. Stąd cieszę się, że nasi mieszkańcy to rozumieją i tak licznie włączają się do budowania tradycji.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich jak zawsze przygotowały wyjątkowej urody wieńce dożynkowe…
– Tak, to popis ich artystycznych możliwości. Wieńce będą później eksponowane w Urzędzie Gminy, a potem są przekazywane do parafii.

Kładziecie też Państwo do kultywowania folkloru. Przykładem jest Zespół Pieśni i Tańca „Wrzosowianie”, z licznymi sukcesami i nagrodami w swoim dorobku.
– Zespół „Wrzosowianie” to wizytówka i marka Gminy Poczesna. Występuje na ważnych uroczystościach w całym województwie śląskim i w kraju. Liczy osiemnaście lat i pięknie się rozwija.

Symbolem święta dożynkowego jest chleb. Jaką on powinien stanowić wartość polskiej tradycji?
– Najważniejszą. Nie wyobrażam sobie, aby wyrzucić chleb do kosza. U mnie w domu chleb piekła moja świętej pamięci mama. Rodzice wpoili mi, że chleb jest świętością. I to staram się przekazywać swoim dzieciom i jako wójt mieszkańcom gminy.

Dziękuję za rozmowę.

fot. 1. Tradycyjnie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakowite stoły dożynkowe. Na zdjęciu KGW Bargły z wójtem Krzysztofem Ujmą


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl