Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Filmowa edukacja
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Kino Studyjne "Iluzja" przypomina nauczycielom, że trwają zapisy do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

W ramach projektu pokazywane są filmy z całego świata - by poznać jego piękno i różnorodność; pokazujemy klasykę kina i nowe tytuły - bo historia i współczesność mają wspólny mianownik.

Każde spotkanie w kinie to okazja do przyjemności, rozmowy i nauki, czyli: prelekcja - film - materiały dodatkowe (m.in. scenariusze lekcji i opinie psychologów).


W nowym roku szkolnym odbędzie się już ósma edycja w której uczestniczymy. Projekt może stanowić wsparcie dla nauczycieli wielu przedmiotów i na każdym etapie nauczania, bowiem przewiduje odrębne cykle dla każdego poziomu kształcenia – obejmuje już przedszkolaków, a kończy się w klasach maturalnych.

Projekt ma już bogatą historię. Gdy zaczynaliśmy swoją nowo horyzontową przygodę w OKF, w 2010 roku, byliśmy jednym z 11 miast, które realizowały program, a dzisiaj to już grubo ponad 40 kin w całej Polsce. Program oczywiście wciąż się zmienia, rozwija, i dostosowuje do potrzeb nie tylko jego odbiorców – uczniów i nauczycieli, ale także uwzględnia reformy w systemie edukacji zmiany w samej podstawie programowej. I i dzięki temu program jest niezwykle pomocny nie tylko w zakresie języka polskiego ale i wielu innych przedmiotów humanistyczno – społecznych : WOSu, WOKU, historii, geografii czy godzin wychowawczych.

Warto wyraźnie podkreślić : zawsze proponujemy szkołom filmy STARANNIE dobrane, filmy DOSTOSOWANE do wieku i do wrażliwości odbiorców. I są to filmy WYBRANE nie tylko spośród filmów dostępnych na polskich ekranach, ale także POZYSKIWANE na zagranicznych festiwalach. Od kilku lat systematycznie filmoznawcy ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jeżdżą po całym świecie i wyszukują na rozmaitych festiwalach filmy dla dzieci i młodzieży. Wiele filmów, które są proponowane i omawiane w nowym katalogu, również zostały sprowadzone do Polski specjalnie dla widzów NH.

Każde nasze spotkanie odbywa się według podobnego modelu : najpierw prelekcja wprowadzająca w zagadnienia związane z tym co widz zobaczy w filmie ( a prelekcje prowadzone są przez humanistów: filmoznawców, kulturoznawców, filozofów, etyków, polonistów, psychologów, animatorów kultury ), potem seans, a po filmie ciag dalszy już w szkole na podstawie materiałów dydaktycznych, które otrzymują od nas nauczyciele. Materiały dydaktyczne opracowane są pod kątem programu nauczania, i można je wykorzystywać na lekcjach nie tylko j. polskiego. Dodatkowo, po projekcji, dla najmłodszych uczestników organizujemy najczęściej warsztaty plastyczne. Tak więc prelekcja-film-scenariusz lekcji – traktowane są kompleksowo. Spotkania odbywają się w naszym kinie raz w miesiącu, od października do kwietnia.

Program ma wielu zwolenników i orędowników – wspierają nas zacne urzędy i instytucje :

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Szczegółowe informacje i zapisy :
www.nhef.pl/edukacja/


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl