Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 21 listopada 2017
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI
» The Voice of Poland 8. Odcinek 3 Live
» Pozwólmy wcześniakom zdrowo się rozwijać!
»  FUTSALOWA REPREZENTACJA POLSKI W CZĘSTOCHOWIE
»  XVI POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe”
»  XIII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „Szopka Bożonarodzeniowa”
»  ZAPROSZENIE NA WIECZÓR DOBROCZYNNOŚCI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Finisaż wystawy „Ś.P. Ja” – Janina Plucińska-Zembrzuska o sobie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47 1 września 2017, godz. 18.00 wstęp wolny


„Ś.P. Ja” – Janina Plucińska-Zembrzuska o sobie to niezwykła wystawa ukazująca twórczość nieprzeciętnej malarki, artystki – rodowitej częstochowianki – zorganizowana z okazji 30. rocznicy jej śmierci. Wystawa prezentowana w Muzeum Częstochowskim od kwietnia do września 2017 roku stała się też pretekstem do pokazania obrazów darowanych do naszych zbiorów przez córkę artystki – Annę Szwedowską. Dzięki wspomnianej darowiźnie Muzeum Częstochowskie stało się posiadaczem najbardziej reprezentatywnej i największej w Polsce kolekcji dzieł Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej – liczącej 148 prac.


Wystawa ma charakter przekrojowy i ukazuje aż 42 prace, wykonane w różnych okresach twórczości, oryginalnymi autorskimi technikami. Artystka zasłynęła z twórczego i nietuzinkowego wykorzystania do swych przedstawień różnorodnych materiałów: blachy aluminiowej, kartonów po papierze fotograficznym, papieru z czyszczenia pras drukarskich, folii, kliszy rentgenowskiej, gazet. Z każdego tworzywa potrafiła wydobyć istotę i sprawić, by stało się ono dziełem sztuki. Malowała też obrazy olejne, poprzez które najchętniej się wyrażała.


Tytuł wystawy zaczerpnięty został z obrazu Ś.P. Ja pochodzącego z cyklu Moje epitafium, powstałego z potrzeby serca artystki, z dręczącej ją myśli, że po śmierci nikt nie będzie pamiętał o niej i o jej twórczości. Wystawa to opowieść o życiu kobiety – artystki, matki i wdowy, która ponad wszystkie trudy życia codziennego umiłowała pracę twórczą. I to właśnie ta kobieta ma nam siebie pokazać – poprzez swoje niepowtarzalne i oryginalne obrazy. Większość prac przedstawia postacie ludzkie na różnych etapach życia, podporządkowane trudnym emocjom i wyrażające skomplikowane uczucia. Ukazują zarówno różne oblicza miłości – począwszy od miłości macierzyńskiej, przez spełnioną miłość małżeńską, po miłość do Boga, wyrażają smutek, żal, lęk, cierpienie i samotność, ale także bliskość, zaufanie i oddanie.

Życiorys artystki


Janina Plucińska-Zembrzuska urodziła się 22 czerwca 1922 roku w Częstochowie, w domu przy ulicy Św. Barbary 74. Jej ojciec Romuald Respondek był stolarzem z Kawodrzy, a mama Józefa z domu Fertner pochodziła z rodziny o silnych tradycjach artystycznych. Pradziadek Janiny Piotr Fertner, jak i jego syn Jan byli znanymi w Częstochowie rzeźbiarzami – snycerzami, wykonywali rzeźbione krzyże i przedstawienia świętych do okolicznych kościołów i kaplic. Wnętrze pracowni Piotra Fertnera uwiecznił na swojej akwareli z 1872 roku Adrian M. Głębocki.

Janina miała dwójkę rodzeństwa, starszą siostrę Mundę i brata Mieczysława. Rodzice bardzo dbali o ich wychowanie i wykształcenie. W domu rodzinnym często rozmawiano o znanych przodkach, stał tam też krzyż wyrzeźbiony przez założyciela/protoplastę rodu. Wszyscy obowiązkowo odwiedzali kościoły, w których znajdowały się rzeźby i krzyże z pracowni Fertnerów.

Artystka od dziecka zdradzała zdolności plastyczne. Najpierw uczyła się w szkole prowadzonej przez siostry Nazaretanki, a w czasie wojny chodziła na tajne komplety i pobierała lekcje rysunku u jednej z ciotek. Po wojnie uczyła się rysunku u częstochowskich artystów Władysława Rudlickiego oraz Stanisława i Wojciecha Barylskich, ale to dzięki tacie mogła rozwijać talent plastyczny, gdyż to on na poddaszu rodzinnego domu przygotował jej pierwszą pracownię.

W 1941 roku wyszła za mąż za kolegę siostry Kazimierza Plucińskiego, mieszkającego przy tej samej ulicy. Skromne przyjęcie ślubne odbyło się podczas Świąt Wielkanocnych. Kazimierz był muzykiem i organistą, a z zamiłowania kompozytorem. Od początku małżeństwa wspierał Janinę w realizowaniu twórczej pasji i namawiał do udziału w kursach rysunku i malarstwa. Po wojnie Janina uczęszczała na zajęcia plastyczne do nowo otwartej Wolnej Szkoły Sztuk Pięknych oraz do ogniska plastycznego, gdzie poznała Wandę Wereszczyńską i Władysława Wagnera. Zajęcia plastyczne odbywały się popołudniami pięć razy w tygodniu. Niestety, wkrótce musiała przerwać kształcenie, gdyż szkołę przekształcono w liceum dzienne. Przeniosła się wówczas do Ogniska Kultury Plastycznej, a później działała w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Współpracowała też z kołem plastycznym hutników prowadzonym przez Jerzego Pogorzelskiego.

Z mężem Kazimierzem doczekali się sześciorga dzieci: Elżbiety (ur. 1942), Anny (ur. 1944), Adama (1945- 2002), Lecha (ur. 1949), Haliny (ur. 1951) oraz Marii (ur. 1954). Byli zgodnym kochającym się małżeństwem i stworzyli dzieciom ciepły, bezpieczny dom. Kazimierz bardzo dbał o edukację muzyczną dzieci, pilnował, by codziennie ćwiczyły grę na instrumentach. Janina za to uwielbiała malować swoje dzieci, często zabierała je na wycieczki po Częstochowie i okolicy. Kazimierz miał wadę serca i zmarł w 1956 roku w wieku 41 lat. Janina została wdową. Miała 34 lata i szóstkę dzieci, z których najmłodsze miało 1,5 roku. W opiece nad dziećmi pomagali jej rodzice. Pracowała zawodowo najpierw w zakładach poligraficznych na Stradomiu, a później w Spółdzielni Poligraficznej „Udziałowa”, z którą związała się na całe życie. Na stanowisku rysownik-retuszer wykorzystywała swoje umiejętności. Kierownictwo spółdzielni dostrzegając zdolności Janiny, wystosowało pismo do Ministerstwa Kultury i Sztuki z prośbą o umożliwienia kontynuacji jej studiów plastycznych – niestety, nic z tego nie wyszło. Od spółdzielni miała też pozwolenie na korzystanie z odpadów poligraficznych, papierów, folii, blach – z których powstało wiele prac.

Mimo trudności życia codziennego i zmagania się samotnej kobiety z przeciwnościami losu Plucińska nie rezygnowała z pracy twórczej. Wkrótce los się do niej uśmiechnął.

W 1970 roku poślubiła Witolda Zembrzuskiego – przewodnika turystycznego, człowieka aktywnego, oczytanego i ciekawego świata. Witold był też pasjonatem historii i kultury. Razem podróżowali po Polsce, zwiedzali galerie i muzea. Szczęście artystki nie trwało jednak długo, po pięciu latach Witold zmarł na nowotwór. Odszedł nagle, w ciągu dwóch miesięcy. Janina próbowała na nowo odnaleźć radość życia. Zajmowała się wnuczkami, pomagała dorosłym już dzieciom. Ulgą i wytchnieniem od dnia codziennego były wyjazdy na plenery malarskie i intensywna działalność artystyczna.

Przyszło kolejne załamanie – tragiczna śmierć wnuczka sprawiła, że artystka straciła kontakt z paletą. Stan wojenny i choroby najmłodszej córki potęgowały uczucie przygnębienia. Wkrótce Janina Plucińska-Zembrzuska zaczęła chorować. Diagnoza – zapalenie woreczka żółciowego – okazała się błędna. Prawdziwy był rak z przerzutami...

Janina Plucińska-Zembrzuska zmarła 26 kwietnia 1987 roku.

Całe życie pracowała nad lekką ręką i dobrą kreską. Zostawiła po sobie około 800 prac.


Kalendarium wystaw artystki


Wystawy indywidualne i zbiorowe:

Wojewódzkie Przeglądy Plastyki Amatorskiej w Częstochowie w latach 1976, 1978, 1980, 1982, 1984

Wystawy organizowane przez Częstochowskie Stowarzyszeni Plastyków Nieprofesjonalnych do roku 1986

Kilkadziesiąt wystaw plastyków-amatorów, wystaw konkursowych, wystaw poplenerowych

Wystawy indywidualne w latach 1957-1986 w Częstochowie, Warszawie, Kielcach, Radomiu, Bielsku-Białej, Rybniku, Bytomiu, Krakowie, Przemyślu, Wrocławiu i in.

Wystawa Talerze – Zamek Królewski w Warszawie, Kielce, 1974

Retrospektywna Wystawa Malarstwa Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, Muzeum w Częstochowie, 1988

Gdyby Nikifor był kobietą... – Pawilon Etnograficzny, Muzeum Częstochowskie, marzec – sierpień 2012

Wystawa prac Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Prace wydobyte z piwnicy 25 lat po śmierci autorki – Galeria Of-art w Częstochowie, 2013

Ku pamięci – wystawa prac Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Klub Spółdzielczy CSM „Nasza Praca” – maj 2014

Twórczość Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, Galeria „Na piętrze”, Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej, kwiecień – maj 2015

Jezus frasobliwy i ukrzyżowany. Szkice odnalezione Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, Galeria „Śnieżne Krużganki”. Centrum Idei ku Demokracji przy kościele Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim, marzec – kwiecień 2016


Nagrody


1956 i 1964 – Nagroda Miasta Częstochowy

1965 – odznaka „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego”

1967 – nagroda im. H. Klajmana za malarstwo

1984 – Pamiątkowy Medal Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie

1985 – nagroda w Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej

1986 – I nagroda za miniaturę malarską w konkursie KPA Zachęta

1987 – Złoty Krzyż Zasługi oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury

1988 – już po śmierci artystki ustanowiono Nagrodę imienia Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, przyznawaną przez Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych jako największe wyróżnienie wewnętrzne za wybitne osiągnięcia artystyczne.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl