Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
DNI CZĘSTOCHOWY Z NAGRODAMI W DZIEDZINIE KULTURY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Wioletta Grzegorzewska, Sylwia Oksiuta-Warmus, Tadeusz Piersiak, Janusz Sołtysik oraz Cecylia Szerszeń zostali uhonorowani Nagrodami Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2017. Tytuł ,,Mecenasa Kultury” przyznano w tym roku Światowemu Związkowi Żydów Częstochowian i Ich Potomków.Tytułem ,,Mecenasa Kultury 2017” uhonorowano w tym roku Światowy Związek Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Nagrodę – którą odebrał przewodniczący Związku Zygmunt Rolat, przyjaciel Częstochowy i jej honorowy obywatel – przyznano za duże zaangażowanie organizacyjne i finansowe, systematyczną współpracę z organizatorami miejskich wydarzeń kulturalnych oraz wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń. Do wyróżnienia – oprócz Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków – nominowano Multimedia Polska S.A., Drukarnię VIPER Sp. z o.o., Auto-Handel-Centrum Krotoski-Cichy, Koksownię Częstochowa Nowa Sp. z o.o., TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie, Press Glass S.A., Kar-Bud Sp. z o.o., P.H.U ,,Delta-Audio” oraz Annę Szwedowską.

Nagrody wręczyli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.

Podczas uroczystości w Ratuszu Miejskim, która odbyła się 27 sierpnia, Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, odebrał honorową odznakę ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Ireneusz Kozera został doceniony za wieloletni wkład w rozwój i promocję polskiej kultury.

A oto sylwetki laureatów Nagrody Miasta Częstochowy w poszczególnych kategoriach:

Sylwia Oksiuta-Warmus (teatr i film) – nagroda za całokształt działalności teatralnej ze szczególnym uwzględnieniem działań społeczno-artystycznych na rzecz mieszkańców Częstochowy.

Absolwenta Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku. Od 2007 roku aktorka zespołu teatralnego częstochowskiego teatru. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej (scenariopisarstwo) oraz terapię pedagogiczną z arteterapią na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza. Ma w swoim dorobku artystycznym takie role teatralne jak: Mary Lennox w ,,Tajemniczym ogrodzie” w reż. Cezarego Domagały, Małgosia w ,,Jasiu i Małgosi” w reż. Roberta Dorosławskiego, Ona w ,,Patrz słońce zachodzi” w reż. Bronisławy Nowickiej, Józia w ,,Ferdydurke” w reż. Bogdana Michalika, Oliwia w ,,Wieczorze Trzech Króli" w reż. Gennadya Trostyanetskyego. Jej role filmowe i telewizyjne to m.in. Anna w ,,Obronie Jasnej Góry” w reż. M. Pisarek, studentka w „Mniejszym złu” w reż. J. Morgensterna, Marilyn Monroe w „Mistyfikacji” w reż. J. Koprowicza. Stypendystka Miasta Częstochowy w dziedzinie teatru. Brała udział w projekcie ,,Antytoksyczny Teatr” FIO. Współpracowała z częstochowskim Hospicjum Dar Serca, Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy Agape, Domem Małego Dziecka, Ośrodkiem Wychowawczo-Rewalidacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Niedowidzącej.

Janusz Sołtysik (muzyka i taniec) – nagroda za całokształt działalności artystycznej w dziedzinie muzyki

Muzyk i instrumentalista. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 60. XX wieku jako prekursor jazzu w środowisku studenckim Częstochowy w klubach Studnia, Ikar i Filutek. Współpracował z Andrzejem Przybylskim, Jackiem Bednarkiem, Czesławem Gładkowskim czy Helmutem Nadolskim. Długoletni członek zespołu Five O'Clock Orchestra. Wraz z zespołem ,,Five O'Clock” kilkukrotny zdobywca Złotej Tarki na Festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie, a także laureat tej nagrody w kategorii indywidualnej w 2016 roku. W ankiecie fachowego czasopisma ,,Jazz Forum” klasyfikowany wśród najlepszych saksofonistów w Polsce. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Jazzowego w Częstochowie.

Wioletta Grzegorzewska (literatura i historia) – nagroda za całokształt działalności twórczej ze szczególnym uwzględnieniem nominacji do The International Man Booker Prize

Pochodzi z Rzeniszowa. Kilkanaście lat mieszkała w Częstochowie, gdzie ukończyła filologię polską na AJD. W latach 2003–2005 razem z mężem, Szymonem Grzegorzewskim, prowadziła magazyn literacki i niezależne wydawnictwo „Bulion”. Prowadziła też warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach, ośrodkach kultury. Opublikowała tomy poetyckie: „Wyobraźnia kontrolowana”, „Parantele” , „Orinoko”, „Inne obroty”, arkusz wierszy „Ruchy Browna”, memuar „Notatnik z wyspy”, dwujęzyczny wybór wierszy” Pamięć Smieny. Smena’s Memory”, wybór wierszy i próz poetyckich „Wzory skończoności i teorie przypadku. Finite Formulae and Theories of Chance”, tł. M. Kazmierski, minibook „Polska prowincja” (wraz z Andrzejem Muszyńskim), książkę prozatorską „Guguły”, której adaptację (w Polsce i w Mołdawii) wystawiał białostocki Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki (reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur), powieść „Stancje”. Laureatka Tyskiej Zimy Poetyckiej, Złotej Sowy Polonii w Wiedniu, English Pen Award w Wielkiej Brytanii, Polish Books w Londynie, finalistka nagród literackich: Nike, Gdynia, międzynarodowej The Griffin Poetry Prize w Kanadzie. W 2017 roku nominowana do Nagrody Bookera oraz Prix Jan Michalski w Szwajcarii. Jej wiersze, eseje oraz powieść były przekładane na angielski, hiszpański, kataloński, holenderski, niderlandzki, niemiecki, francuski, walijski i włoski.

Cecylia Szerszeń (sztuki plastyczne) – nagroda za całokształt działalności w dziedzinie sztuk plastycznych

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do 1976 roku uczyła plastyki w częstochowskich szkołach i zajmowała się architekturą wnętrz. Od 1978 roku zawodowo zajmuje się malarstwem tworząc prace w technice olejnej, pastelowej i akwarelowej. Ma w swoim dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Śląskiego, BWA w Sandomierzu, Galeriach Sztuki Współczesnej w Opolu i w Katowicach oraz Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, a także w zbiorach prywatnych w Polsce, Szwecji, Holandii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w Watykanie. Laureatka srebrnego medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Tadeusz Piersiak (promocja i ochrona kultury) – nagroda za całokształt działalności na rzecz upowszechnia i promocji kultury

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim. W czasie studiów członek kabaretu „Resztki niczego” Janusza Kukuły, obecnego dyrektora Teatru Polskiego Radia, organizator kultury studenckiej. Po ukończeniu studiów pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Częstochowie, odpowiedzialny za wydawanie Informatora Kulturalnego Województwa Częstochowskiego, kierownik radia zakładowego w ZEM Blachownia, następnie kierownik kina „Relax”, gdzie prowadził zajęcia Młodzieżowej Akademii Filmowej i dodatkowe cotygodniowe pokazy Młodzieżowego Klubu Filmowego. Inicjator i pierwszy szef jednego z pierwszych w Polsce Ośrodków Kultury Filmowej. Dziennikarz lokalnej redakcji Gazety Wyborczej piszący o sprawach kultury. Przez krótki okres również redaktor naczelny periodyku kulturalnego „Aleje 3”. Organizator i juror przeglądów muzycznych. Inicjator prasowego plebiscytu „Najlepsi w kulturze” i „Złote Koturny”, pomysłodawca i kurator redakcyjnej galerii „Wejściówka”. Wyróżniony Odznaką „Zasłużony działacz kultury” i „Za zasługi dla kultury polskiej” oraz laureat nagrody finansowej Ministra Kultury. Przez kilka sezonów członek zespołu doradczego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, przyznającego nagrody teatralne „Złote Maski”. Członek komisji Regionalnego Ośrodka Kultury, typującej kandydatów do nagród Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, a także Rad Programowych Teatru im. Adama Mickiewicza oraz Regionalnego Ośrodka Kultury. W 2017 roku obchodzi 40-lecie działalności społecznej i zawodowej w sferze kultury.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl