Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 19 listopada 2017
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 46 (1341) 2017-11-16
  W NUMERZE:
»  Zespół „Śląsk” i Przyjaciele –
» O raku odbytnicy w hotelu "Arche"
» Strażnica w Żarkach Letnisku zmodernizowana
» "Kolor" - przedstawia
»  XXIII Andrzejkowo-Mikołajkowe Marsze na Orientację „AMInO 2017”
» PERYSKOP. Trzy razy tak
» BONA FIDE. Wszędobylstwo
» Archiwum Państwowe w Częstochowie - ZAPRASZA
» XIX ŚWIĘTO MUZYKI
» PAWEŁ DOMAGAŁA wystąpi w Częstochowskiej Filharmonii
» 11.11. NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 99 ROCZNICA
» Gala Wolontariatu
»  MIEJSKA ŚLIZGAWKA W NOWYM MIEJSCU
» Dni Otwarte w Wojewódzkim Ośrodku Adopcyjnym
» Sportowe gwiazdy w Częstochowie!
» Protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przenosi się do Urzędu Miasta.
» Już niedługo wielki show w Częstochowie
» Nanotechnologia - innowacyjna technika leczenia zębów
» „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”
» Święto Niepodległości w gminie Starcza
» Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza
» Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie
» Bezpieczny senior w Gminie Poraj
» „Pożyczone”
» WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”
» Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy
» Płuca bez POChP – bezcenna spirometria
» WOJEWÓDZKI TEST SPRAWNOŚCI SYREN ALARMOWYCH
» „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult”
» Radny Zbigniew Mizgalski oskarżony o współpracę z SB
» Remont na ulicy Jagiellońskiej
» Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji".
» Olsztyn i Janów zorganizują Balonowe Mistrzostwa Polski
» Filharmonia Częstochowska - zaprasza
»  I JURAJSKI KONGRES GOSPODARCZY - XVII Gala Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
» #mamczasrozmawiac
» Zginął. Rodzina prosi o pomoc
» Prezydent Andrzej Duda za kierownicą ELVI
» The Voice of Poland 8. Odcinek 3 Live
» Pozwólmy wcześniakom zdrowo się rozwijać!
»  FUTSALOWA REPREZENTACJA POLSKI W CZĘSTOCHOWIE


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
sport
Z HISTORII CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU. Zajęcia dla wszystkich
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowskie OGNISKO TKKF od początku swojej działalności prowadziło zespoły ćwiczebne i rekreacji fizycznej oraz naukę dla wszystkich mieszkańców Częstochowy. Były to grupy z gimnastyki wyrównawczej dla pań, gimnastyki akrobatycznej, pływania, łyżwiarstwa, kulturystyki, gier sportowych, tenisa stołowego i zimnego, badmintona, nauki pływania, tańców na lodzie, jazdy na nartach, hokeja na lodzie dla młodzieży. Zajęcia prowadzono w Ośrodku Rekreacji TKKF przy ul. Sobieskiego, salach gimnastycznych szkół podstawowych przy ul. Kopernika, św. Barbary, Waszyngtona, szkoły średnie przy ul. Nowowiejskiego, w pływalni przy Liceum im. R. Traugutta.


Był to rezultat dobrego współdziałania działaczy TKKF ze szkolnictwem i Komitetami Osiedlowymi Samorządu Mieszkańców. Ognisko TKKF natomiast bezpłatnie udostępniało urządzenia i obiekty na akcje „lato w mieście” oraz zimą na imprezy łyżwiarskie. Zajęcia prowadzone były przez uprawnionych instruktorów, których TKKF specjalistycznie doszkalało. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, szczególnie gimnastyki wyrównawczej dla pań, które prowadzili instruktorzy: Krystyna Pol, Maria Sącińska, Bibianna Trzmiel, Wanda Mendyk, Wojciech Liczberski. Zajęcia z gimnastyki akrobatycznej prowadził Stefan Polis, ze skoków do wody o gimnastyki w wodzie, na powszechną kartę pływacką, ratownictwo wodne – uprawniona sędzia OZ Pływackiego, ratownik wodny Krystyna Hrehorów; kulturystyki – Stefan Polis, Tomasz Cieślik, Krzysztof Wieluniecki, Jacek Kocik, Tomasz Cieślik; karate – Lech Mastalski, Maciej Wolański, Waldemar Hejduk, Dariusz Wałach; gier sportowych (siatkówki, piłki nożnej, ringo) – Lucjan i Paweł Wojciechowscy, Ryszard Adamczyk, Mieczysław Hrehorów łyżwiarstwa, w tym tańców na lodzie – Henryk Sąciński, Jerzy Ordon, Leszek Binert, Krystyna Hrehorów, Jerzy Prosowski; hokeja na lodzie (zespoły młodzieżowe) – Henryk Sącińskim Kazimierz Goetlich, Wacław Buzdygan, Włodzimierz Walasek; narciarstwo biegowe – Kazimierz Adamus, Mieczysław Hrehorów, Lucjan Wojciechowski; rekreacji rodzinnej (zmotoryzowanej) – E. i M. Adamusowie, I i L. Binertowie, E i R Bajerlajnowei, M i K Hrehorowowie, M i H. Morawscy, J i St. Jurczykwoei, E i F. Wojciechowscy; tenisa stołowego, ziemnego, badmintona – Kazimierz Adamus, Wiesław Dziąbor.
Ośrodek Rekreacji przy ul. Sobieskiego tętnił życiem przez cały rok. Oprócz zajęć ćwiczebnych organizowano tam zawody pływackie, imprezy i rozgrywki o charakterze miejskim i wojewódzkim: w piłce siatkowej, badmintonie, ringo, tenisie stołowym, kulturystyce, jeździe figurowej i hokeju na lodzie. Do najbardziej interesujących imprez, organizowanych z „Gazetą Częstochowską”, były latem – pokazy gimnastyki akrobatycznej, kulturystyki i karate, a zimą – turnieje zespołów młodzieżowych w hokeju na lodzie. W wydawnictwie „10 lat działalność TKKF w Województwie Katowickim” podkreślono szczególną rolę wychowawczą OGNISKA w obszarze sportu i kultury fizycznej, a w artykule „W Częstochowie budują piękny Ośrodek” ujęto dorobek OGNISKA i zasługi jego działaczy. Z kolei Zarząd Główny TKKF w wydawnictwie „Rekreacja fizyczna”, opublikowanym na 20-lecie powstania TKFF, opisuje osiągnięcia częstochowskiego OGNISKA, w obszarze tworzenia bazy dla rekreacji w Częstochowie, który aż „trzeszczy w szwach”, w pełni wykorzystywany w okresie letnim i zimowym.
OGNISKO było organizatorem okręgowych zawodów w kulturystyce w 1977 roku, pokazów walk karate, wojewódzkiego turnieju badmintona Ognisk TKKF województwa częstochowskiego oraz wojewódzkich przeglądów zespołów kobiecych Ognisk TKKF, pokazów jady figurowej i tańców na lodzie Klubu Łyżwiarskiego z Katowic oraz zespołu własnej szkółki jazdy figurowej na lodzie.
W ramach rekreacji rodzinnej zmotoryzowanej realizowano wyjazdy do pobliskiego Olsztyna oraz Zawad, gdzie grano w badmintona i siatkówkę, a zimą odbywały się kuligi, zjazdy na nartach biegówkach „pierwszy ślad”, a nawet w siatkówkę.
Zespoły OGNISKA uczestniczyły w imprezach wojewódzkich Zlotów Ognisk TKKF, między innymi, w zawodach jazdy figurowej na lodzie w Tychach, pływackich i skokach do wody, w tym rodzinnych, w Bytomiu, łyżwiarskich Telewizji Katowice, w programie „Pół godziny dla rodziny”, wygrywając z Rybnikiem, a także w turniejach siatkówki mężczyzn i kobiet, rozrywkach ligi piłki siatkowej TKKF. Za aktywną działalność Zarząd Główny TKKF wyróżnił OGNISKO TKKF Zespołową Odznaką Honorową, dyplomami uznania, Honorowymi Odznakami TKKF.
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl