Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
sport
Z HISTORII CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU. Zajęcia dla wszystkich
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowskie OGNISKO TKKF od początku swojej działalności prowadziło zespoły ćwiczebne i rekreacji fizycznej oraz naukę dla wszystkich mieszkańców Częstochowy. Były to grupy z gimnastyki wyrównawczej dla pań, gimnastyki akrobatycznej, pływania, łyżwiarstwa, kulturystyki, gier sportowych, tenisa stołowego i zimnego, badmintona, nauki pływania, tańców na lodzie, jazdy na nartach, hokeja na lodzie dla młodzieży. Zajęcia prowadzono w Ośrodku Rekreacji TKKF przy ul. Sobieskiego, salach gimnastycznych szkół podstawowych przy ul. Kopernika, św. Barbary, Waszyngtona, szkoły średnie przy ul. Nowowiejskiego, w pływalni przy Liceum im. R. Traugutta.


Był to rezultat dobrego współdziałania działaczy TKKF ze szkolnictwem i Komitetami Osiedlowymi Samorządu Mieszkańców. Ognisko TKKF natomiast bezpłatnie udostępniało urządzenia i obiekty na akcje „lato w mieście” oraz zimą na imprezy łyżwiarskie. Zajęcia prowadzone były przez uprawnionych instruktorów, których TKKF specjalistycznie doszkalało. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, szczególnie gimnastyki wyrównawczej dla pań, które prowadzili instruktorzy: Krystyna Pol, Maria Sącińska, Bibianna Trzmiel, Wanda Mendyk, Wojciech Liczberski. Zajęcia z gimnastyki akrobatycznej prowadził Stefan Polis, ze skoków do wody o gimnastyki w wodzie, na powszechną kartę pływacką, ratownictwo wodne – uprawniona sędzia OZ Pływackiego, ratownik wodny Krystyna Hrehorów; kulturystyki – Stefan Polis, Tomasz Cieślik, Krzysztof Wieluniecki, Jacek Kocik, Tomasz Cieślik; karate – Lech Mastalski, Maciej Wolański, Waldemar Hejduk, Dariusz Wałach; gier sportowych (siatkówki, piłki nożnej, ringo) – Lucjan i Paweł Wojciechowscy, Ryszard Adamczyk, Mieczysław Hrehorów łyżwiarstwa, w tym tańców na lodzie – Henryk Sąciński, Jerzy Ordon, Leszek Binert, Krystyna Hrehorów, Jerzy Prosowski; hokeja na lodzie (zespoły młodzieżowe) – Henryk Sącińskim Kazimierz Goetlich, Wacław Buzdygan, Włodzimierz Walasek; narciarstwo biegowe – Kazimierz Adamus, Mieczysław Hrehorów, Lucjan Wojciechowski; rekreacji rodzinnej (zmotoryzowanej) – E. i M. Adamusowie, I i L. Binertowie, E i R Bajerlajnowei, M i K Hrehorowowie, M i H. Morawscy, J i St. Jurczykwoei, E i F. Wojciechowscy; tenisa stołowego, ziemnego, badmintona – Kazimierz Adamus, Wiesław Dziąbor.
Ośrodek Rekreacji przy ul. Sobieskiego tętnił życiem przez cały rok. Oprócz zajęć ćwiczebnych organizowano tam zawody pływackie, imprezy i rozgrywki o charakterze miejskim i wojewódzkim: w piłce siatkowej, badmintonie, ringo, tenisie stołowym, kulturystyce, jeździe figurowej i hokeju na lodzie. Do najbardziej interesujących imprez, organizowanych z „Gazetą Częstochowską”, były latem – pokazy gimnastyki akrobatycznej, kulturystyki i karate, a zimą – turnieje zespołów młodzieżowych w hokeju na lodzie. W wydawnictwie „10 lat działalność TKKF w Województwie Katowickim” podkreślono szczególną rolę wychowawczą OGNISKA w obszarze sportu i kultury fizycznej, a w artykule „W Częstochowie budują piękny Ośrodek” ujęto dorobek OGNISKA i zasługi jego działaczy. Z kolei Zarząd Główny TKKF w wydawnictwie „Rekreacja fizyczna”, opublikowanym na 20-lecie powstania TKFF, opisuje osiągnięcia częstochowskiego OGNISKA, w obszarze tworzenia bazy dla rekreacji w Częstochowie, który aż „trzeszczy w szwach”, w pełni wykorzystywany w okresie letnim i zimowym.
OGNISKO było organizatorem okręgowych zawodów w kulturystyce w 1977 roku, pokazów walk karate, wojewódzkiego turnieju badmintona Ognisk TKKF województwa częstochowskiego oraz wojewódzkich przeglądów zespołów kobiecych Ognisk TKKF, pokazów jady figurowej i tańców na lodzie Klubu Łyżwiarskiego z Katowic oraz zespołu własnej szkółki jazdy figurowej na lodzie.
W ramach rekreacji rodzinnej zmotoryzowanej realizowano wyjazdy do pobliskiego Olsztyna oraz Zawad, gdzie grano w badmintona i siatkówkę, a zimą odbywały się kuligi, zjazdy na nartach biegówkach „pierwszy ślad”, a nawet w siatkówkę.
Zespoły OGNISKA uczestniczyły w imprezach wojewódzkich Zlotów Ognisk TKKF, między innymi, w zawodach jazdy figurowej na lodzie w Tychach, pływackich i skokach do wody, w tym rodzinnych, w Bytomiu, łyżwiarskich Telewizji Katowice, w programie „Pół godziny dla rodziny”, wygrywając z Rybnikiem, a także w turniejach siatkówki mężczyzn i kobiet, rozrywkach ligi piłki siatkowej TKKF. Za aktywną działalność Zarząd Główny TKKF wyróżnił OGNISKO TKKF Zespołową Odznaką Honorową, dyplomami uznania, Honorowymi Odznakami TKKF.
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl