Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 17 stycznia 2019
Antoniego i Rościsława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
WYDARZENIE KULTURALNE. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Gościem honorowym Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie podczas 67. spotkania cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” była wybitna polska aktorka, pedagog, podróżniczka Halina Kwiatkowska (z domu Królikiewiczówna, ur. 25 kwietnia 1921 w Bochni), koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego.

Pani Halina wspominała swoje spotkania z Karolem Wojtyłą od czasów wspólnych działań w teatrze szkolnym. Wspomnienia przeplatała recytacjami z poematów. Halina Kwiatkowska licznie przybyłych gości zachwyciła swym urokiem i profesjonalizmem. Stworzyła spotkanie o niezwykłym klimacie. Wprowadziła widzów w świat literackich spotkań młodych miłośników teatru, ich wojennych czasów odwagi i niepokoju, radości przeżywania wyboru i piastowania funkcji papieża przez Karola Wojtyłę i wreszcie doświadczenia smutku towarzyszenia Mu w czasie choroby. Podkreśliła niezwykłe przywiązanie Papieża do przyjaciół z lat szkolnych. – Zawsze o nas pamiętał, zawsze przyjmował z otwartym sercem i ramionami. Nasze relacje do końca były wypełnione serdecznością. Z uśmiechem wspominaliśmy lata młodzieńcze, śmialiśmy się z dowcipów, który opowiadał Karol Wojtyła. Ten Jego inteligentny, żywy styl komentowania rzeczywistości cechował Go do końca – opowiadała pani Halina.
W części koncertowej wystąpił zespół „Tacy różni”, który tworzą parafianie i młodzież Doliny Miłosierdzia w Częstochowie.
Halina Kwiatkowska, związana jest do dzisiaj ze scenami teatrów krakowskich. Zagrała 64 ważne role w spektaklach znakomitych reżyserów: Mieczysława Kotlarczyka, Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera. Artystka kabaretowa – grała na scenie kabaretu w Jamie Michalika. Pedagog w krakowskiej PWST. Autorka dramatów, słuchowisk radiowych oraz podręcznika dobrego zachowania. Autorka książki Porachunki z pamięcią, za którą otrzymała. Była żoną pisarza Tadeusza Kwiatkowskiego.

foto:
Dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski w rozmowie z Gościem – Haliną Kwiatkowską


UG, foto: MMiMJP2


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl