Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Z WOKANDY. Generał Sojczyński „Warszyc” – sprofanowany
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
27 września 2017 roku przed Sądem Okręgowym w Częstochowie odbyło się posiedzenie Sądu w sprawie bulwersujących słów radnej Platformy Obywatelskiej Jolanty Urbańskiej. Radna na swoim profilu facebooku napisała, m.in.: „Zabijający Żydów: Groźny, Warszyc, Otto. Bandyci to Wy”.


Posiedzenie Sądu dotyczyło rozpoznania zażalenia Artura Sokołowskiego i Krzysztofa Janusa, którzy – byli radni Miasta Częstochowy –- złożyli zawiadomienie do miejscowej Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym znieważania Narodu lub Rzeczpospolitej przez Jolantę Urbańską. Prokuratura w Częstochowie umorzyła w tej sprawie śledztwo, z czym Artur Sokołowski i Krzysztof Janus się nie zgodzili i złożyli stosowne zażalenie do Sądu w Częstochowie.

Na rozprawę stawiły się osoby, które złożyły zażalenie na postanowienie Prokuratury. Natomiast nie stawił się żaden przedstawiciel lokalnej Prokuratury, który broniłby jej stanowiska w tej sprawie, a może – co ważniejsze – byłby gotowy spojrzeć w twarz Arturowi Sokołowskiemu i Krzysztofowi Janusowi, którzy stanęli w obronie godności Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem częstochowskiego bohatera walki o niepodległą i niezawisłą Polskę – kapitana Stanisława Sojczyńskiego “Warszyca”.

Na rozprawie był także obecny - jedyny przedstawiciel lokalnych mediów – “Gazety Częstochowskiej”, autor niniejszego artykułu - Jerzy Sternak

W trakcie postępowania sądowego Artur Sokołowski zwrócił uwagę na uchybienia w postępowaniu dowodowym w ramach prowadzonego śledztwa, a mianowicie: brak przesłuchania istotnego świadka – prominentnej działaczki Platformy Obywatelskiej w Częstochowie, która po zapoznaniu się z pseudo rewelacjami Jolanty Urbańskiej, skierowała do niej publiczne uwagi: „żołnierze wyklęci to mordercy. Jolu, ogarnij to, moja mama to też żołnierz wyklęty”, a dalej: „Ludzie, oni walczyli dla Polski.” Kończąc stwierdziła: „Zawsze z Tobą jestem, ale nienawiści - nienawidzę.”
Krzysztof Janus zwrócił uwagę, że kapitan Stanisław Sojczyński “Warszyc”, to oficer częstochowskiego podziemia, które najpierw walczyło z niemieckim okupantem, a później z sowieckim zniewoleniem Polski. Przypomniał, że “Warszyc” został uznany za narodowego bohatera i podniesiony do rangi Generała Wojska Polskiego przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, w listopadzie 2009 roku.

Sąd – w swym nieprawomocnym postanowieniu – postanowił pozostawić bez rozpoznania zażalenia wniesione przez Artura Sokołowskiego i Krzysztofa Janusa, uznając, że składający zażalenie nie posiadają właściwej legitymacji procesowej do takiej czynności prawnej, ponieważ – zdaniem Sądu – „Zachowanie, które skarżący poczytują za nawoływanie do nienawiści polegające na umieszczeniu wpisu o treści „Zabijający Żydów: Groźny, Warszyc, Otto. Bandyci to Wy!!!” w żaden sposób nie wskazuje grupy narodowościowej, etnicznej, rasowej bądź wyznaniowej wobec, której miałaby być skierowana rzekoma nienawiść wyrażona w tej wypowiedzi, a do której miałaby być skierowana rzekoma nienawiść wyrażona w tej wypowiedzi, a do której to grupy mieliby należeć Artur Sokołowski lub Krzysztof Janus.”

Po ustnym uzasadnieniu swego postanowienia Sąd pouczył skarżących się o możliwości złożenia zażalenia na to Postanowienie w terminie 7 dni od chwili jego publikacji.

Postanowienia Sądu Okręgowego – jak na razie – nie można skomentować, ponieważ jest ono nieprawomocne. Artur Sokołowski i Krzysztof Janus zapowiedzieli, że złożą zażalenie do tego samego Sądu Okręgowego.

Niemniej rodzi się pytanie: kto poza członkami rodziny pomówionych Żołnierzy Wyklętych i uprawnionych osób prawnych może bronić ich czci i chwały takich bohaterów jak generał Stanisław Sojczyński “Warszyc”? Czy tak trudno zauważyć, że Artur Sokołowski i Krzysztof Janus, to członkowie jednego narodu – Narodu Polskiego, któremu należna jest szczególna ochrona prawa przed pomówieniami i znieważeniem, a którą to ochronę – w mej subiektywnej ocenie – winna realizować właściwa Prokuratura.
Jerzy Sternak


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl