Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Od 21 października 2017 roku będziemy głosować na projekty zgłoszone przez częstochowian do czwartej edycji budżetu obywatelskiego.I tym razem częstochowianie okazali się niezwykle kreatywni. Wśród 548 propozycji, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta, pojawiają się standardowe jak: budowa ulic, chodników, parkingów, ale są i takie, które zadziwiają pomysłowością. Daje się zauważyć, że mieszkańcy Częstochowy dostrzegają potrzebę doinwestowania zieleni w mieście, stąd jest też sporo zadań dotyczących np. nasadzeń drzew w parkach miejskich czy wzdłuż brzegów Stradomki. Jedną z nowości w Częstochowie jest propozycja wybudowania tężni solankowej.
Tężnia – to obiekt zbudowany z drewna oraz gałęzi tarniny – sprawdza się w profilaktyce i leczeniu m.in. alergii czy schorzeń górnych dróg oddechowych. Taka atrakcja przyda się na pewno w Częstochowie, tym bardziej, że miasto od wielu lat ma poważne problemy z zanieczyszczeniem powietrza.
Tężnia to konstrukcja piękna sama w sobie, dodatkowo ma walory lecznicze. Pomysłodawca zaleca jej otwarcie od kwietnia do października, codziennie w godzinach od 8 do 20. Oczywiście planuje bezpłatny wstęp dla wszystkich.
Projekt obejmuje tężnię solankową w formie podłużnej drewnianej konstrukcji długiej na ok. 11 m, szerokości 1,3 m, wysokości ok. 3,65 m oraz infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z inhalacji. Tężnia obłożona jest gałązkami z tarniny, które skrywają specjalną pompę z obiegiem zamkniętym, wypełnioną solanką o dużej zawartości jodu. Solanka spływając z góry, a zarazem rozbijając się o gałązki tarniny, tworzy mgiełkę idealną do inhalacji. Wato dodać, że jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Aerozol solankowy nawilża drogi oddechowe, pobudza je do produkcji śluzu, który pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń. W tężniowej mgiełce jest też sporo chlorku sodu (zmniejsza obrzęki dróg oddechowych), a także bromu, który rozszerza oskrzela, żelaza i antyalergicznie działającego wapnia. Ponadto parująca solanka ochładza powietrze, zwiększa jego wilgotność i zmniejsza zapylenie. Rozbijając się o gałęzie tarniny, cząsteczki roztworu ulegają jonizacji, a aerozol obdarzony ładunkiem ujemnym ma znaczną zdolność penetracji przez błony śluzowe układu oddechowego. Do wytwarzania aerozolu leczniczego najlepiej nadaje się solanka jodkowo-bromkowa, w niektórych sanatoriach bywa ona wzbogacona solami magnezu i żelaza.
Mamy do czynienia z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza co powoduje szereg chorób cywilizacyjnych: nadciśnienie, astmę, alergie czy choroby tarczycy. Niedawno w Częstochowie było tak wysokie stężenie zanieczyszczeń, że dzieciom i osobom chorym odradzano wychodzenie z domu, a komunikacja miejska była bezpłatna, aby zmniejszyć emisję spalin. Postawienie w Częstochowie tężni solankowej byłoby ważnym przyczynkiem do wytworzenia leczniczego mikroklimatu. Godzina pobytu w tężni jest równoznaczna z trzydniowym pobytem nad morzem, a inhalacje solankowe leczą choroby. Najbliższa tężnia jest w Wieliczce i jest płatna, więc nie każdy może z niej skorzystać.


Tężnia solankowa – częstochowskie mini uzdrowisko to zadanie nr 531. Zachęcamy do głosowania od 21.10.2017 do 29.10.2017.RED


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl