Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 19 października 2018
Piotra i Ziemowita
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Z inspiracji poezją Poświatowskiej
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W 50. rocznicę śmierci i Haliny Poświatowskiej w Częstochowie odbyło się kilka inicjatyw czczących pamięć częstochowskiej poetki. Towarzystwo Historyczne im. Szembeków i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprezentowały wystawę prac malarskich warszawskiej artystki Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk. Wernisaż odbył się 11 października 2017 roku, dokładnie w dniu śmierci poetki.

– Zainspirował mnie bardzo głęboki przekaz wierszy Haliny Poświatowskiej. Jej podejście do życia. Radość i erotyzm w poezji. Poświatowska była świadoma swojej choroby i stąd wynikały jej zachłanność na życie, wrażliwość i siła uczuć. Ona pisząc maluje, co daje mi łatwość w operowaniu pędzlem. Jej wiersze, to dla mnie gotowe obrazy. Są przepełnione ekspresją o różnych odcieniach, a to przekłada się na mój malarski przekaz – podkreśla Małgorzata Omelańczuk-Pawluk.


Artystka od dziesięciu lat maluje do poezji Poświatowskiej. Obrazy powstają do konkretnych wierszy – tytuły są pierwszymi wersami wierszy. Odnoszą się też do żywiołów: ognia, wody, które przenikały poezję Poświatowskiej. – Na każdej wystawie pokazuję nowe obrazy, eksperymentuję, tak jak Poświatowska. Staram się wczuwać w jej poezję. Chcę być autentyczna i przekazuję to, co mi gra w duszy. Myślę, że rozumiemy się z Poświatowską oddziałujemy na tych samych falach, z tym, że ona piórem i słowem, a ja pędzlem, kolorem, fakturą, plamą. W mojej twórczości dominuje kolor i ekspresja. Łączę abstrakcję z realizmem, aby urozmaicić malarską transmisję i pobudzić wyobraźnię odbiorcy – dodaje artystka.
Małgorzata Omelańczuk-Pawluk pochodzi a Podlasia. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Tadeusza Dominika, kolorysty. – Profesor rozbudzał indywidualność artystyczną, podwaliny do własnego stylu, spojrzenia na materię, kolor. Dał nam wolność wyboru drogi twórczej – zauważa malarka.

Władysław Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków podkreśla swój skromny udział w zainspirowaniu Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk poezją Haliny Poświatowskiej. – Dziesięć lat temu, gdy poznałem panią Małgorzatę podarowałem jej tomik poezji Poświatowskiej „Wiersze znane i wiersza zapomniane”. Potem odbyła się pierwsza wystawa w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim pt. „Twoja obecność koi”. Kolejna wystawa miała miejsce w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie, następna w Ratuszu pt. „Ogień miłości” i była wspólną prezentacją Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk i Katarzyną Kobylarz. Marzyłem, aby w 50. rocznicę śmierci poetki pani Małgorzata miała wystawę w Częstochowie. I spełniło się. Niewielu jest artystów malujących do poezji Haliny Poświatowskiej, tym bardziej ta wystawa jest znaczącym wydarzeniem artystycznym – powiedział „GCz” prezes Władysław Szeląg.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl