Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 20 stycznia 2019
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
„Miłość nie tylko od święta”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Święta Bożego Narodzenia to radosne oczekiwanie na ponowne przyjście Pana Jezusa. Czas przebaczenia, pokoju i refleksji. „Zimowe Święta” to również czas wzmożonej potrzeby niesienia pomocy.


Istnieje wiele placówek, w których zapewniany jest dach nad głową, posiłek, a także odzienie dla potrzebujących. W Polsce jedną z najbardziej znanych jest Caritas, koordynujący pracę 44 oddziałów Caritasów diecezjalnych i archidiecezjalnych w całym kraju. Tworzy programy pomocy w kraju m.in. poprzez organizację zimowych i letnich wypoczynków dla ubogich dzieci, Jałmużnę Wielkopostną, Kromkę Chleba, Program Skrzydła, Okno życia, Wielką Orkiestrę Codziennej Pomocy). Współpracuje też na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa.
Celem tej charytatywnej organizacji jest działalność dobroczynna, przeznaczona dla ludzi będących na życiowym zakręcie. Ubóstwo, bezdomność, choroby, kataklizmy, sytuacje losowe, stanowią główny filar i zadania Caritasu. – Caritas jest najstarszą organizacją świata, ponieważ jej źródłem jest ewangelia. Możemy więc powiedzieć, że organizacja ma ponad 2000 lat. Przykazanie miłości bliźniego ponagla nas, że mamy służyć na miarę naszych ludzkich możliwości – tłumaczy ks. Marek Bator, dyrektor Caritasu Archidiecezji Częstochowskiej.
Kapłani, siostry zakonne, ludzie świeccy i wolontariusze. Poprzez ich zaangażowanie i dzielenie się środkami materialnym, organizacja prężnie się rozwija. – Staramy się pomagać na ile to możliwe. Kuchnie Caritasu, jadłodajnie, noclegownie, schroniska, Dom samotnej matki, są przeludnione. Widzimy potrzebę tworzenia nowych miejsc, bo w nich ludzie odzyskują godność zewnętrzną. Umyją się, przebiorą. Następnie idą na miasto i nie pokazują przykrego widoku bezdomności. Staramy się robić wszystko, żeby nie byli stygmatyzowani, oceniani, że są ludźmi piątego gatunku – dodaje ks. Marek Bator.
Radosny okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, wiąże się również z mało przyjemną pogodą. Wiatr, deszcz i niska temperatura wyziębiają organizm, dlatego tak ważne są coroczne zbiórki odzieży. – Musimy być bardzo wrażliwi na sytuację, w której się znajdujemy. W porze zimowej bardzo ważna jest pomoc z charyzmatem otwartych oczu. Kiedy widzimy bezdomnego, a wiemy że jest mróz, nie przechodźmy obojętnie. Rzeczy dzisiaj najbardziej potrzebne to ciepłe czapki, szaliki, buty i skarpety – wskazuje ks. Marek Bator.
Caritas co roku organizuje różnorodne akcje, których celem są kolejne zbiórki dla potrzebujących. W okresie Świąt Bożego Narodzenia to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tegoroczne hasło to „Miłosierdzie jest jedno”. Oznacza jedno miłosierdzie, które przejawia się w konkretnym działaniu - niesieniu bezinteresownej pomocy dzieciom. Akcja trwa od 24 lat. Polega na grudniowej dystrybucji wigilijnych świec, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Idea akcji nawiązuje do tradycji związanej z pustym miejscem przy wigilijnym stole. W akcję angażują się wszystkie Caritas diecezjalne oraz liczne parafie na terenie całego kraju.
Organizowane są także zbiórki żywności. W Częstochowie odbyła się 21. Świąteczna Zbiórka Banku Żywności. Od 1 do 3 grudnia wolontariusze zbierali produkty, które przeznaczone zostaną organizacjom pozarządowym i instytucjom pomocy społecznej z przeznaczeniem dla osób najuboższych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych oraz dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych patologiami. – Cieszę się, że chociaż w taki sposób mogę pomóc. Nie robię wielkich rzeczy. Rozdaje tylko ulotki i zbieram żywność. Jestem jednak jednym z elementów tworzących wartościową akcję pomocy innym – mówi jeden z wolontariuszy, uczestniczący w zbiórkach.
Do akcji przyłączyło się ponad 50 sklepów z Częstochowy i okolic. Wśród nich Lidl, Biedronka, Tesco i Kaufland. Od 8 do 10 grudnia, żywność zbierał również Caritas. W coroczną zbiórkę zaangażowani są Wolontariusze, Pracownicy Caritas, Sklepy oraz wszyscy, którzy pragną dzielić się produktami z długim terminem ważności. Paczki żywnościowe świąteczne trafiają do najbardziej potrzebujących. W 2016 roku waga uzyskanych produktów wynosiła 14.280 kilogramów.
Udzielanie pomocy charytatywnej, możliwe jest dzięki środkom od ludzi dobrej woli i instytucji. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej współpracuje z miastem, samorządami, a także innymi organizacjami charytatywnymi. Liczna pomoc umożliwia dzienne wydawanie około 115 posiłków.


Aleksandra Broncel


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl