Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 19 stycznia 2018
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 3 (1350) 2018-01-18
  W NUMERZE:
» Pierwszy bal studniówkowy w Częstochowie
» Życzenia w Rzerzęczycach
» KONFERENCJA NA AJD. „Z dziejów Kresów Wschodnich. Lwów”
» EKOMIASTO. Karmniki dla ptaków
» Park dla piesków
» EKOWYWIAD. Przyrodę chronimy i kształtujemy
» Noworoczne spotkanie w "Civitas Christiana"
» 155. rocznica Powstania Styczniowego 1863 roku
» Powstanie Styczniowe w regionie częstochowskim
» Ślady Powstania Styczniowego na częstochowskich cmentarzach
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Takich ludzi już nie ma, czyli wspomnienie o inżynierze Klemensie Kanczewskim
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM STYCZNIA
» GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
» WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE
»  SIATKÓWKA. AZS Częstochowa kontra TSV Sanok: 3:1
» Nowy sponsor „Włókniarza”
» Pierwszy sparing Rakowa w przerwie zimowej


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Kris Sublimacja.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Plutonowy Roman Zych

Roman Zych urodził się 10 lipca 1898 roku we wsi Brzeziny Wielkie (aktualnie Brzeziny Nowe), należącej do gminy Poczesna. Był synem Piotra i Marianny (z domu Cieślak). W czasie swoich młodzieńczych lat pracował jako górnik.

Początkowo w Wojsku Polskim, odbywał służbę w Drugiej Baterii Pierwszego Dywizjonu Dziewiątego Pułku Artylerii Polowej. W tej jednostce pełnił funkcję działonowego. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, podczas której otrzymał przydział do 9. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład 3. Armii Władysława Sikorskiego. Po dotarciu do miejsca mobilizacji (okolice Siedlec) wyznaczony został na działonowego Drugiej Baterii Dziewiątego Pułku Artylerii Polowej.

5 września 1920 roku 2. Bateria 9. PAP brała udział w starciu z Armią Konną Siemiona Budionnego. Oddział, do którego przynależał Roman Zych, stacjonował wówczas w Stepankowiczach (obecnie Stefankowice), położonej na zachód od miejscowości Uściuług. Około godziny 15.00, dowódca 1. Baterii 9. PAP, podporucznik Zenon Staszek, z punktu obserwacyjnego, spostrzegł maszerującą w ich stronę kawalerię wroga. Podczas tego natarcia największą odwagą wykazał się plutonowy Zych. Nie bacząc na silne strzały karabinowe chwycił za działo i otworzył intensywny ogień w stronę oddziałów rosyjskich. Tym samym, w znacznym stopniu, przyczynił się do zatrzymania ataku nieprzyjaciela na 15. pułk piechoty w okolicach Hrubieszów-Horodło. Po bitwie oszacowano, że, w wyniku kontrataku działonowego Zycha, bolszewicy doznali znaczących strat. Po stronie agresora zginęło i zostało rannych kilkunastu żołnierzy, w tym mający rangę pułkownika i komisarza.

Przede wszystkim za ten czyn Roman Zych został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Po raz pierwszy to odznaczenie otrzymał w dniu rozejmu, a więc 27 listopada 1920 roku, na wniosek dowództwa 3 Armii, który ostatecznie zatwierdził Dekret Naczelnego Wodza. W związku ze zmianami zasad odznaczania Krzyżem Virtuti Militari, 1 maja 1933 roku, Zych tym orderem został uhonorowany ponownie. Ponadto za swój bohaterski czyn otrzymał 24 hektary ziemi w okolicach Równego na Wołyniu. Odmówił jednak przyjęcia tej nagrody, bowiem wiązałoby się to z przeprowadzką.

W okresie międzywojennym nasz bohater pracował jako magazynier na dworcu kolejowym w Częstochowie. Po wzięciu ślubu zamieszkał w Kawodrzy Górnej (obecnie dzielnica Częstochowy). Zmarł 25 lutego 1953 roku lutego. Pochowany został na cmentarzu Zacisze.
Norbert Giżyński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl