Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 18 lutego 2018
Symeona i Konstancji
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 7 (1354) 2018-02-15
  W NUMERZE:
» Regionalny Fundusz Gospodarczy. Giełda rolno-spożywcza za trzy lata
»  INTERWENCJA. PKS Częstochowa S.A.. Trzeba poprawić rozkład jazdy
» Transport ekologiczny
»  Zielone czeki dla aktywnych przyrodników
» OSZCZĘDZAJMY WODĘ
» KONKURS PRZYRODNICZY. Parki narodowe w plastycznej inspiracji
» PATRIOTYCZNA WYSTAWA. Orzeł – symbol patriotyzmu
» W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców
» WIELKIE DERBY. AZS Częstochowa vs. Exact Systems Norwid – 3:0
» Przede wszystkim dobro dziecka
»  Uniwersytet coraz bliżej
» Miał być i będzie… Uniwersytet Częstochowski!
» OŚWIATA. Reforma wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców
» Plener w Złotym Potoku. W zimowym, ale słonecznym nastroju
» Pani Europoseł zaprasza
» Częstochowianie na pomoc Żydom. Świadectwa
» POWSTANIE STYCZNIOWE. Bitwa pod Kruszyną – 29 sierpnia 1863 roku
»  HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Kazimierz Pułaski. O częstochowskich pomnikach bohatera słów kilka.
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Porucznik Bolesław Grzewiński
» GINĄCE MIASTO. WILLA POŚRÓD SADÓW - CZĘSTOCHOWSKI EDEN
» KARTKI Z KALENDARZA. KALENDARIUM LUTEGO
»  2. Zabezpieczenie żywnościowe miasta Częstochowy (cd.)
» Muzeum Katyńskie w Warszawie upamiętniło postać Władysława Sebyły
» Niezbędny składnik w każdej kuchni – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice - KONKURS
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Ppłk Zygmunt Żywocki (1898-1969)
» Nowe nazwy ulic w Częstochowie, czyli uhonorowanie wybitnie zasłużonych
» Częstochowskie szkoły wśród najlepszych w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych
»  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2018
» Hołd dla ,,Warszyca


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_22 kopia

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Numizmatycy w Częstochowie. Kolekcjonerzy z misją
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, przy ul. Jagiellońskiej w Częstochowie odbył się kolejny zlot kolekcjonerów medali i znaczków, zbierających eksponaty związane z Janem Pawłem II. Rozmawiamy z Andrzejem Pasztą, szefem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Oddział w Częstochowie.Jak rozwijał się ruch numizmatyczny w Częstochowie?
– Zorganizowana działalność istnieje już 55 lat. Początek to 1962 r. i budowa pawilonu Muzeum Archeologicznego na Rakowie. Włodzimierz Błaszczyk dyrektor Muzeum Częstochowskiego i architekt Włodzimierz Ściegienny zainicjowali wówczas powstanie oddziału Towarzystwa Archeologicznego, które po wielu latach z inicjatywy numizmatyków przekształciło się w obecnie działający oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Patronem Towarzystwa w Częstochowie został doktor Władysław Terlecki, zasłużony dla polskiej numizmatyki kolekcjoner i obrońca dóbr kultury przed hitlerowskim rabunkiem. Dzięki niemu zostały uratowane najcenniejsze numizmaty i stemple Mennicy Państwowej w Warszawie. Dokonał tego z narażeniem życia. Dzisiaj stanowią one grupę najcenniejszych eksponatów muzealnych z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1966 roku z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego gościła w ratuszu częstochowskim wystawa „1000 lat monety polskiej”. Zasługą doktora Terleckiego było sprowadzenie jej do naszego miasta. Władysław Terlecki zmarł w wieku 63 lat w 1967 roku. Niebawem po tym częstochowscy numizmatycy wybrali go na swojego patrona w uznaniu jego czynów oraz licznych kontaktów z Częstochową. 24 października 2017 roku obchodziliśmy 50-lecie jego śmierci. Złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą na domu doktora Władysława Terleckiego przy ulicy Zakopiańskiej w Warszawie oraz na Powązkach.

Na czym dzisiaj opiera się działalność numizmatyków?
– Zadania jakie stoją przed numizmatykami to dbanie o dobra historyczne, a także propagowanie idei kolekcjonerstwa. Oddział nasz od wielu lat jest wydawcą „Magazynu Numizmatycznego”, rocznika o zasięgu ogólnopolskim, a także prezentowanym na międzynarodowych spotkaniach numizmatyków. Redaktorem jest profesor Wiesław Kaczanowicz, historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a skład redakcji to częstochowscy numizmatycy. W ostatnich pięciu latach wydaliśmy cztery pozycje książkowe o bardzo ciekawej treści popularyzującej i dokumentującej historię Częstochowy. Wszystkie zostały zdeponowane w najpoważniejszych zbiorach bibliotecznych w Polsce, takich jak Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu czy biblioteki uniwersyteckie. Należy wspomnieć, że około 20 lat temu zostały wydane opracowania do dzisiaj stanowiące swoisty wzór, dotyczące pieniądza papierowego i bankowości w Częstochowie w XIX i XX wieku. Prace te napisał i opublikował doktor Aleksander Gąsiorski.

Uczestniczycie Państwo w zlocie medalierów…
– To jedna z naszych działalności. W dziedzinie medalierstwa największym osiągnięciem było wydanie do 1985 roku serii „Medali Jasnogórskich”. Liczyła ona 15 medali, projekty ich wykonał Wojciech Barylski, a wybito je w Zjednoczonych Zespołach Gospodarczych sp. z o. o. W ostatnich latach wyemitowaliśmy kilka medali upamiętniających 50-lecie oddziału: ze świętym Eligiuszem patronem numizmatyków, na 110-lecie urodzin doktora Władysława Terleckiego, 55-lecie PTN Częstochowa z widokiem Muzeum Jana Pawła II. Wydano żetony pamiątkowe w powołanej serii „Godni Naszej Pamięci”: z generałem Henrykiem Kowalówką, dowódcą AK okręgu śląskiego, Bolesławem Omyłą, harcerzem z Częstochowy, który zginął w Powstaniu Warszawskim, z kapitanem Stanisławem Wiznerem, żołnierzem podziemia.

Jakie wyzwania przed Państwem?
– Mamy wiele planów, ale ich realizacja zależy od środków jakimi dysponujemy. Większość zamierzeń jest realizowana ze składek członków PTN i funduszy sympatyków z terenów leżących poza Częstochową. Na okrągłe rocznice udaje się czasami zdobyć skromne dotacje z Urzędu Miasta. Wydajemy pieniądze tylko na emisję medali drukowanie publikacji. Wszystkie prace redakcyjne i projektowe wykonywane są przez wolontariuszy. Swoją działalnością chcemy spopularyzować numizmatykę i jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami.

Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl