Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 marca 2019
Eufemii i Klaudii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
»  Linie tramwajowe nr 1 i 2


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Jubileuszowy, 10. Konkurs na Choinkę Wieczernikową - rozstrzygnięty
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
9 stycznia 2018 roku na Jasnej Górze nagrodzono najpiękniejsze choinki, przystrojone przez uczniów z 40. szkół z Częstochowy i regionu częstochowskiego. Motywem przewodnim przedsięwzięcia było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd choinki przybrały barwy biało-czerwone.


Najpiękniejsze drzewka wybrali pielgrzymi, którzy od 23 grudnia 2017 roku do 1 stycznia 2018 roku oddali na nie ponad 33 tysiące głosów. Zwyciężyła choinka ozdobiona przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Szafera w Żarkach (2531 głosów), drugie miejsce zajęło drzewko uczniów Szkoły Podstawowej nr 41 w Częstochowie (2455 głosów), trzecie - choinka dzieci ze Szkoły Podstawowej w Węglowicach (1923 głosy).
Nagrody wręczał sam przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. Towarzyszyła mu prezes Civitas Christiana w Częstochowie - Izabela Tyras. - najważniejsza jest idea pielęgnowania tradycji własnoręcznego wykonywania ozdób, wspólna praca i docenianie wzajemnych dokonań - podkreśla I. Tyras.
- Choinki przygotowały małe dzieci, doceniamy ich talenty i zaangażowanie. Widzimy patriotyzm, bo z takim pietyzmem przekazały ideę niepodległości i miłości do ojczyzny. Powstały radosne choinki bożonarodzeniowe przypominające o rocznicy odzyskania wolności, którą każdy z nas może się cieszyć. Jest to dla nas ważne, bo przecież Jasna Góra jest mocno wpisana w dzieje Polski i odzyskanie niepodległości. Tu, do Matki Bożej, Polacy od wieków przychodzili się modlić i szukali wsparcia. Jasna Góra otacza Polskę modlitwą, codziennie, o godzinie 15.30, odprawiana jest Msza Święta za Ojczyznę, I ta flaga biało-czerwona, powiewająca na szczycie jasnogórskim przypomina nam, że naprawdę kochamy Polskę. Nie zabrakło też motywów Maryjnych, kontury Jasnej Góry i Matki Boskiej Częstochowskiej wskazują, że ten element patriotyczny mocno związany jest z wymiarem duchowy, religijnym. Nie możemy tych elementów rozdzielać. Szczególnie tu na Jasnej Górze, to wszystko się wiąże. Polak, który kocha swą ojczyznę, kocha Matkę Bożą i poprzez Nią przynosi swoje sprawy do Boga - powiedział przeor o. Marian Waligóra.

Uczniowie SP 41 Jan Świderski, Michał Blachnicki, Samuel Chybowski, Kacper Jóźwiak, Bartek Gradek w rozmowie z ,,Gazetą Częstochowską" mówili o tym, że wszystkie ozdoby trzeba było wykonać samodzielnie, a w akcji wzięli prawie wszyscy uczniowie. - Ważny dla nas był walor patriotycznego przesłania konkursu, który nawiązywał do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - powiedział Michał Blachnicki
W konkursie z radością wzięli udział wychowankowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Częstochowie prowadzone przez Siostry św. Józefa. - W konkursie wzięliśmy udział po raz pierwszy, chociaż co roku przychodziliśmy podziwiać choinki. Zachęcił nas temat, który jest piękny i godny uwagi. Wychowanie patriotyczne i do wartości jest u nas bardzo ważne - mówi siostra Zofia - W przygotowanie ozdób włączyli się wszyscy nasi wychowankowie w naszym ośrodku jest obecnie 48 dziewcząt, w pięciu grupach. Oczywiście wychowawcy pomagali - dodaje siostra Dagmara. - Zrobiłyśmy bombki biało-czerwone, aniołki, gwiazdki, łańcuch i koronę Matki Bożej - chwalą się dziewczynki: Żaneta Ruka, Michalina Mohołowska i Martyna Libera.
Oczywiście najbardziej szczęśliwi byli laureaci. - Bierzemy udział w konkursie od 10 lat i po raz pierwszy uzyskaliśmy taki dobry wynik. Ozdoby przygotowali wszyscy uczniowie , a na naszej choince zamiast gwiazdy postawiliśmy orła, jest tez kontur Polski, łańcuch, który symbolizuje wyzwolenie z niewoli. Pracując przy choince czułem przede wszystkim radość, że mogę przygotować coś dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - stwierdza Bartosz Szczepanek z SP w Żarkach.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl