Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 18 lutego 2019
Symeona i Konstancji
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 7 (1406) 2019-02-14
  W NUMERZE:
»  Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na małe przetwórstwo
» Roksana Węgiel wystąpiła w Przyrowie!
»  Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Częstochowie
» Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!
» Nowe rozwiązanie: e-dowód
» BIEGAMY I WSPIERAMY I DAJEMY Z SIEBIE CORAZ WIĘCEJ
» Remont części ulicy Łódzkiej
» „Puchacz Piotr” już po raz IV zaprasza uczniów do bezpłatnego konkursu matematycznego
» Po zawale serca trzeba nauczyć się żyć na nowo
» Zespół „Kołacz” z gminy Janów najlepszy na Jurze
»  Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu
» Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zachęca do udziału w XXXI Regionalnych Spotkaniach z Poezją i Prozą Wrażliwość na słowa.
»  „Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”
»  Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w 22. edycji międzynarodowego konkursu CYBERFOTO. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 marca.


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
GINĄCE MIASTO. Przedsiębiorstwo Kohna
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Prężnie rozwijająca się Częstochowa, odnotowująca znaczny wzrost mieszkańców, odwiedzana przez ogrom wiernych pielgrzymów, oraz wiele znanych osobistości przybywającym do naszego miasta nowo powstałą koleją, nie mogła nie stać się silnym organizmem miejskim, mogącym szczycić się zastępami wpływowego mieszczaństwa i arystokracji. Możemy z dumą przyznać, że Częstochowa w drugiej połowie XIX wieku była skazana na sukces. Jednak kluczowym czynnikiem sukcesu naszego miasta byli przede wszystkim ludzie, którzy je tworzyli, przedsiębiorcy i wizjonerzy, a jednym z takich ludzi był Wilhelm Kohn.

Urodzony w 1835 roku, Berek Kohn – bo takiego imienia używał znany Częstochowski przedsiębiorca, zanim przybył do naszego miasta – zaczynał swoją działalność w leżącym nieopodal Wieluniu. Posiadał tam sklep z wyrobami papierniczymi, a na brak klientów nie mógł narzekać, gdyż popyt zapewniała mu lokalna rzesza urzędników.
Gdy Częstochowa stanęła na drodze kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a liczba jej ludności zaczęła coraz szybciej wzrastać, dla ludzi z tzw. „żyłką” do interesów, zaczęły pojawiać się nowe perspektywy. Właśnie wtedy – w roku 1867 – żydowski przedsiębiorca przenosi się do Częstochowy, liczącej wówczas około 10 000 mieszkańców, dwa lata później, w 1869 roku odkupuje maszyny ze zlikwidowanej przez rosyjskiego zaborcę drukarni Jasnogórskiej, przyjmuje imię Wilhelm, oraz zakłada wraz ze swoim wspólnikiem - Adolfem Oderfeldem nowe przedsiębiorstwo, mieszczące się w gmachu wybudowanym przy ówczesnej ulicy Teatralnej 30, a doszczętnie wyburzonym prawie dziesięć lat temu u zbiegu ulic Waszyngtona i al. Wolności.
Przedsiębiorca Wilhelm Kohn, wraz z kupcem Karolem Ginsbergiem, zapisali się w historii naszego miasta również wielką inwestycją, jaką było osuszenie lokalnych bagien i uregulowanie rzek Warty i Kucelinki, a także zabezpieczenie przed ich wylewami. Inwestycja ta miała się oczywiście zwrócić z nawiązką – w 1872 roku została założona fabryka papieru, która miała zajmować się zaopatrzeniem drukarni, a także współgrająca z nią (przez główny surowiec – drewno) – fabryka mebli Kohna. Do rzeki Warty został dokopany sztuczny kanał, mający doprowadzać do zakładów Wilhelma wodę, niezbędną do napędzania młynów (kanał został zasypany w 2009 roku, a ulica w miejscu, w którym niegdyś się znajdował otrzymała nazwę Kanał Kohna). W tym samym czasie wręcz zaroiło się od przedsiębiorstw w Częstochowie, a liczba ludności w roku 1880 wzrosła niemal, że dwukrotnie – do około 18 000 mieszkańców (!).
Po śmierci Wilhelma Kohna, firmę przejmuje jego syn – Jakub, który przeszedł na katolicyzm, a znany jest przede wszystkim z ochotniczej działalności na rzeczy ruchu strażackiego, dla którego poczynił niemałe zasługi, co jednak nie zajęło go tak bardzo aby zaniedbać spadek po ojcu. Wręcz przeciwnie, papiernia, drukarnia i fabryka mebli Kohna nadal działały w najlepsze i wydawałoby się, że nic nie stanie na drodze w tym dochodowym biznesie. Przeszkodziła jednak wojna, okupacja niemiecka, a następnie lata komunistycznej niewoli.
Rozmach inwestycji poczyniony przez Wilhelma Kohna, w zaledwie kilka lat po jego przybyciu do miasta, budzi niemały podziw i pokazuje jak sprawnie działało jego przedsiębiorstwo. Niestety, jak zbyt często bywało w Polsce, firma Wilhelma Kohna nie przetrwała próby ciężkich czasów, a ostatnie jej ślady zostały zburzone przed kilkoma laty zbyt pochopną decyzją władz.

Fot. Archiwum Autora
Papiernia stała w miejscu, gdzie obecnie jest Galeria Jurajska


FILIP NOWAKOWSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl