Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 24 maja 2018
Joanny i Zuzanny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 21 (1368) 2018-05-24
  W NUMERZE:
» Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
»  REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
» „MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
» WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
»  WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
» Jubileusz Sławomira Czarneckiego
» Husaria. Broń Sarmacka
» Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
» 99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
» HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
» Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
» RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
»  Kartki z kalendarza – kalendarium maja
» Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
»  PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
» „Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
» Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
»  Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
» ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
»  Plan na nowy sezon: walka o medale


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

praca w Czestochowie.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Zofia Kossak w Senacie. Zapowiedź konferencji
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 24 stycznia 2018 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Komitetu Naukowego, odpowiedzialnego za przygotowanie konferencji i wystawy upamiętniających Zofię Kossak w 50. rocznicę jej śmierci. Pomysłodawcą i inicjatorem uczczenia wybitnej polskiej pisarki jest senator Artur Warzocha. Wydarzenie odbędzie 24 i 25 kwietnia br. w Senacie RP oraz 30 kwietnia w Akademii im. Jana Długosza.

- Pomysł zorganizowania konferencji towarzyszył mi od kilku lat, a „okrągła” rocznica śmierci Wielkiej Pisarki wydawała się ku temu znakomitą okazją. Twórczość Zofii Kossak, Jej bogaty dorobek literacki, a - przede wszystkim – uniwersalne przesłanie, jakie niesie Jej literatura dla cywilizacji chrześcijańskiej, narodu polskiego, Europy, a nawet narodów świata, nakłada na elity polityczne i społeczne w Polsce, które czują się odpowiedzialne za losy Polski i Polaków, obowiązek podjęcia tych wszystkich aspektów na nowo – wyjaśnia senator Artur Warzocha.
W gronie uczestników spotkania znaleźli się m.in.: rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Jerzy Fedorowicz, senator prof. Jan Żaryn, poseł na Sejm RP i prezes Zarządu Okręgu PiS w Częstochowie Szymon Giżyński, wnuczka pisarki Anna Fenby Taylor, kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkih Diana Pieczonka-Giec. Środowisko naukowe AJD reprezentowały: prof. Elżbieta Hurnik, dr Agnieszka Czajkowska, dr Elżbieta Wróbel oraz Ewelina Dziewońska-Chudy.
Poseł Szymon Giżyński, który wsparł ideę konferencji na spotkaniu podkreślił, że dorobek Zofii Kossak cechuje absolutna adekwatność do potrzeb ideowych współczesności, stąd główne zadanie przedsięwzięcia to aspekt formacyjny. – Należy ukazać dwie komplementarne całości. Obronę cywilizacji chrześcijańskiej oraz wzorce patriotyczne w twórczości pisarki – zaznaczył poseł
W roku 2018 przypada 50. rocznica śmierci Zofii Kossak, primo voto Szczuckiej, secundo voto Szatkowskiej, której twórczość wpisała się w katalog najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Zofia Kossak to jednak nie tylko powieściopisarka, to również publicystka, patriotka, zatroskana o losy swojej Ojczyzny i człowieka, dająca wyraz swoim przekonaniom niezależnie od sytuacji.
Zofia Kossak była postacią barwną i wielowymiarową: żona, matka, pisarka, publicystka, współzałożycielka społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom („Żegota”). Więźniarka Auschwitz i Pawiaka. Jej dramatyczne losy okupacyjne stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Częstochowy, gdzie jej obecność odbiła się szerokim echem, zarówno wśród lokalnej, jak i ogólnopolskiej społeczności. I choć pobyt w Częstochowie nie trwał długo- pisarka przez ówczesne władze została zmuszona do emigracji – to okres ten był dla niej ważny. Wspominała o tym na wygnaniu. Tutaj spisała swoje wspomnienia obozowe „Z otchłani”.
Jak podkreślają wszyscy, którzy się z nią zetknęli, była osobą prawą, pełną empatii i życzliwości, odważną zarówno w głoszonych poglądach, jak i w postępowaniu. Mimo wielu dramatycznych doświadczeń zachowała niezachwianą wiarę i pogodę ducha.
Miejmy nadzieję, że 50. rocznica śmierci Zofii Kossak stanie się okazją do przywrócenia jej postaci i twórczości współczesnemu czytelnikowi, a miejsce konferencji i patronat Marszałka Senatu RP nada temu wydarzeniu właściwą, godną rangę.
MWB


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl