Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 21 października 2018
Urszuli i Hilarego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Zofia Kossak w Senacie. Zapowiedź konferencji
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 24 stycznia 2018 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Komitetu Naukowego, odpowiedzialnego za przygotowanie konferencji i wystawy upamiętniających Zofię Kossak w 50. rocznicę jej śmierci. Pomysłodawcą i inicjatorem uczczenia wybitnej polskiej pisarki jest senator Artur Warzocha. Wydarzenie odbędzie 24 i 25 kwietnia br. w Senacie RP oraz 30 kwietnia w Akademii im. Jana Długosza.

- Pomysł zorganizowania konferencji towarzyszył mi od kilku lat, a „okrągła” rocznica śmierci Wielkiej Pisarki wydawała się ku temu znakomitą okazją. Twórczość Zofii Kossak, Jej bogaty dorobek literacki, a - przede wszystkim – uniwersalne przesłanie, jakie niesie Jej literatura dla cywilizacji chrześcijańskiej, narodu polskiego, Europy, a nawet narodów świata, nakłada na elity polityczne i społeczne w Polsce, które czują się odpowiedzialne za losy Polski i Polaków, obowiązek podjęcia tych wszystkich aspektów na nowo – wyjaśnia senator Artur Warzocha.
W gronie uczestników spotkania znaleźli się m.in.: rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Jerzy Fedorowicz, senator prof. Jan Żaryn, poseł na Sejm RP i prezes Zarządu Okręgu PiS w Częstochowie Szymon Giżyński, wnuczka pisarki Anna Fenby Taylor, kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkih Diana Pieczonka-Giec. Środowisko naukowe AJD reprezentowały: prof. Elżbieta Hurnik, dr Agnieszka Czajkowska, dr Elżbieta Wróbel oraz Ewelina Dziewońska-Chudy.
Poseł Szymon Giżyński, który wsparł ideę konferencji na spotkaniu podkreślił, że dorobek Zofii Kossak cechuje absolutna adekwatność do potrzeb ideowych współczesności, stąd główne zadanie przedsięwzięcia to aspekt formacyjny. – Należy ukazać dwie komplementarne całości. Obronę cywilizacji chrześcijańskiej oraz wzorce patriotyczne w twórczości pisarki – zaznaczył poseł
W roku 2018 przypada 50. rocznica śmierci Zofii Kossak, primo voto Szczuckiej, secundo voto Szatkowskiej, której twórczość wpisała się w katalog najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Zofia Kossak to jednak nie tylko powieściopisarka, to również publicystka, patriotka, zatroskana o losy swojej Ojczyzny i człowieka, dająca wyraz swoim przekonaniom niezależnie od sytuacji.
Zofia Kossak była postacią barwną i wielowymiarową: żona, matka, pisarka, publicystka, współzałożycielka społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom („Żegota”). Więźniarka Auschwitz i Pawiaka. Jej dramatyczne losy okupacyjne stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Częstochowy, gdzie jej obecność odbiła się szerokim echem, zarówno wśród lokalnej, jak i ogólnopolskiej społeczności. I choć pobyt w Częstochowie nie trwał długo- pisarka przez ówczesne władze została zmuszona do emigracji – to okres ten był dla niej ważny. Wspominała o tym na wygnaniu. Tutaj spisała swoje wspomnienia obozowe „Z otchłani”.
Jak podkreślają wszyscy, którzy się z nią zetknęli, była osobą prawą, pełną empatii i życzliwości, odważną zarówno w głoszonych poglądach, jak i w postępowaniu. Mimo wielu dramatycznych doświadczeń zachowała niezachwianą wiarę i pogodę ducha.
Miejmy nadzieję, że 50. rocznica śmierci Zofii Kossak stanie się okazją do przywrócenia jej postaci i twórczości współczesnemu czytelnikowi, a miejsce konferencji i patronat Marszałka Senatu RP nada temu wydarzeniu właściwą, godną rangę.
MWB


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl