Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ
» SYDERYTY DLA ZASŁUŻONYCH
» Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
» Kolejny alarm powodziowy na ul. Traktorzystów w Częstochowie
» Wyklęci za patriotyzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
„Dopóki pieśń trwa”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W 73. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau znany częstochowski twórca Wojciech Kołsut zaprezentował przejmujące w swej wymowie przedstawienie „Dopóki pieśń trwa”. W obliczu narastającej nietolerancji, nacjonalizmu i przemocy rocznica wyzwolenia obozu-symbolu nabiera szczególnego wyrazu.KL Auschwitz-Birkenau był jednym z ponad 400 obozów niemieckich utworzonych na terenie Europy. Przeprowadzone w nich na milionową skalę ludobójstwo na zawsze powinno pozostać w pamięci historii. Wśród zamordowanych w obozach Auschwitz-Birkenau obok najliczniejszymi grupami byli Polacy i Żydzi.
– Zobowiązani jesteśmy jako naród, który poniósł największe ofiary w czasie II wojny światowej do pielęgnowania pamięci o bohaterach, ale i ofiarach będących obywatelami naszego państwa. Kolejne pokolenia powinny mieć świadomość, że w obozach zagłady każdego dnia rozgrywała się tragedia pojedynczych osób, które w sumie były to miliony ludzkich istnień. Musimy dbać o przekazywanie prawdy historycznej o tym, że obozy koncentracyjne nie były polskie, lecz niemieckie i zwracać uwagę na fakt, kto był ofiarą, a kto katem – mówi dyr. Zespołu Szkół Technicznych Rafał Piotrowski, jeden z głównych organizatorów wydarzenia.
Spektakl pt. „Dopóki pieśń trwa” to symboliczna opowieść o zagładzie i ludzkiej tragedii. – Ta opowieść ma dla mnie znaczenie osobiste – podkreślił Wojciech Kołsut.Widowisko skłania do refleksji, że nie wolno nam biernie przyglądać się prześladowaniom i poniżaniu drugiego człowieka, bo zawsze pogrom zaczyna się od jednostkowych aktów agresji. Warto pamiętać, że pośród uhonorowanych odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród nNrodów Świata”, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie, największą grupę stanowią Polacy. Przedstawienie zostało przygotowane przez Wojciecha Kołsuta, którego wsparli nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych Aneta Hołodniuk i Marek Fiszer. Obsadę stanowili: Nikola Gryc, Aleksandra Gątkowska, Julia Ludzińska, Dominika August, Marcin Smolarek, Aleksander Gajowczyk, Maciej Mikuta, Paula Kubicka, Katarzyna Ginał, Milena Szczukiecka, Magda Kołsut, Julia Mateja i Wojciech Kołsut.
– Bardzo mi się podoba aktorstwo i mój wujek Wojciech pomaga mi realizować moje marzenia. Udział w spektaklu to było dla mnie duże przeżycie. Bardzo wzruszyłam się, kiedy została zastrzelona dziewczynka. To spektakl o wojnie, o tym, że to jest bardzo złe – mówi Julia Mateja ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie.
Zrealizowanie przedstawienie możliwe było dzięki wsparciu OPK Gaude Mater i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Częstochowy i Klubu Tori.

Tinta
– Współpraca z panem Kołsutem zaczęła się w październiku ubiegłego roku. Pan Wojtek zauważył mnie w szkole i zaproponował udział w spektaklu. Porusza on bolesną dla Polaków tematykę. Początkowo więc spotykaliśmy się, aby przedyskutować ideę i to co mamy robić. Zawsze marzyłam, aby wystąpić w spektaklu. Wzbudził mocne emocje, było moc wzruszenia. Przedstawienie zwraca uwagę na zło i okrucieństwo wojny. Grając poczułam duże współczucie dla tych, którzy zginęli w czasie wojny, zostali zamordowani w niemieckich obozach zagłady – mówi Aleksandra Gątkowska z klasy mundurowej w Zespole Szkół Technicznych.


Rozmawiamy z Wojciechem Kołsutem
Podkreślił Pan osobisty aspekt zawarty w spektaklu…
– Tak, ta opowieść ma dla mnie bardzo osobisty wymiar, nawet rodzinny. Wychowałem się w rodzinie, gdzie pamięć wojenna i patriotyczna była bardzo mocna. Moi pradziadkowie walczyli w Powstaniu Styczniowym, mama brała udział w Powstaniu Warszawskim, działała w konspiracji. Dziadkowie byli oficerami Wojska Polskiego, brali udział w kampanii wrześniowej. Mój dziadek przeszedł męczeństwo w obozach. To on przekazywał mi te historie. Tak, że świat wojny widziałem oczami wyobraźni. Wyrosłem w kulcie patriotyzmu.

Wspaniała, Polska rodzina…
– Zawsze uważałem, że należy zachować pamięć i naszym obowiązkiem jest przekazywanie prawdziwej historii następnym pokoleniom. Robię to jak potrafię, tworząc spektakle.

Które chwytają za serce, niosą wiele prawdy i uczą patriotyzmu. Jak młodzież na to reaguje?
– W spotkaniach z nimi włączam wątek osobisty. Na przykład przynoszę drewnianą fifkę mojego dziadka, z czasów kiedy był w obozie. I mówię im: „to jest fifka mojego dziadka, a to jest jego papierośnica, kiedy był w Armii Andersa”. Oni mogą dotknąć tej prawdy, poczuć, że nie jest to fikcja.
Przedstawienie łączy realizm z elementami świata pozazmysłowego. I tak na przykład walizka z zielonym światłem to symbol wartości, ludzkiej godności, za które ludzie walczyli i oddawali życie, natomiast pojawiające się w finale małe drzewka nawiązują do drzew sadzonych przez Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Niestety, zło wojny nadal gdzieś się czai, a w spektaklu symbolem tego było zabicie dziewczynki, teraz w czasie pokoju.

Przeplata Pan wątki wojenne z obecną rzeczywistością. To zamiar pokazania nici, nierozerwalnie łączącej historię polskiego narodu?
– Uważam, że jako naród nie mamy się czego wstydzić. Zawsze jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i z tego, że jestem Europejczykiem. To dla mnie jest równoważne. Oczywiście były wzloty i upadki, ale generalnie możemy być dumni z naszych przodków.

Tematykę wojny i cierpienia Polaków upowszechnia Pan poprzez i inne spektakle. Znamienne jest widowisko, które przygotowuje Pan, by uczcić „krwawy poniedziałek” w Częstochowie, czyli rzeź dokonaną przez Niemców na Polakach 4 września 1939 roku…
– W tym roku również spektakl się odbędzie.

Z jakimi szkołami Pan współpracuje?
– Obecnie są to uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z klasy mundurowej. W tej szkole kładzie się nacisk na nurt patriotyczny i młodzież chętnie się garnie do inicjatyw o wymiarze patriotycznym. Wzięli tez udział uczniowie ze szkoły podstawowo oraz studentka Akademii Muzycznej.Urszula Giżyńska


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl