Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 13 grudnia 2018
Łucji i Otylii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Ppłk Zygmunt Żywocki (1898-1969)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W kontekście grudniowej decyzji Wojewody Śląskiego w sprawie dekomunizacji ulic w Częstochowie, warto przedstawić sylwetkę postaci, która jako jedyna spośród nowych patronów ulic, na łamach „Nad Wartą” nie była jeszcze prezentowana. Postacią tą jest ppłk Zygmunt Żywocki, oficer Wojska Polskiego, żołnierz Niezłomny, wybitnie zasłużony dla Polski, którego życiowe losy nierozerwalnie związane są z Częstochową, a którego postać – mimo że zasługuje na najwyższe uhonorowanie – w lokalnym społeczeństwie pozostaje prawie nieznana.

Zygmunt Żywocki urodził się 25 grudnia 1898 roku w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył w armii austrowęgierskiej, walcząc m.in. na froncie włoskim w stopniu chorążego. W 1918 roku zgłosił się do służby w Wojsku Polskim, gdzie w 1919 roku został mianowany podporucznikiem. W 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu kontynuował służbę w Wojsku Polskim, w 1922 roku awansując do stopnia porucznika, a następnie kapitana (1930). Od 1934 roku służył w 27 pp w Częstochowie, początkowo jako dowódca kompanii (1934), następnie już w stopniu majora jako dowódca batalionu (1938) oraz dowódca VII Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 27 pp (1938-1939). 24 sierpnia 1939 roku został mianowany dowódcą II batalionu 27 pp, którym dowodził w czasie walk na pozycji „Częstochowa” (1-2 września 1939 roku) oraz w bitwie pod Janowem (3-4 września 1939 roku). Z częścią batalionu wydostał się z okrążenia i dotarł do Gór Świętokrzyskich, gdzie do 2 października 1939 roku jego oddział prowadził aktywne działania na tyłach wojsk niemieckich. Po rozwiązaniu oddziału, część żołnierzy mjr. Żywockiego dołączyła do oddziału mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Mjr Żywocki uniknął niewoli, zaangażował się w konspirację w ramach SZP, ZWZ, a następnie AK. W strukturze podziemnej pełnił wysokie funkcje, m.in. komendanta obwodu Sandomierz, komendanta obwodu Jędrzejów, komendanta obwodu Kielce, a następnie komendanta Inspektoratu AK Radom. W ramach przygotowań do akcji „Burza”, mjr Żywocki został mianowany dowódcą 28 DP AK. 10 stycznia 1945 roku, rozkazem gen. bryg. Leopolda Okulickiego został awansowany na stopień podpułkownika. Po rozwiązaniu AK w styczniu 1945 roku, ppłk Żywocki pozostał na zajmowanym stanowisku, należąc kolejno do NIE, DSZ i WiN. Aresztowany przez NKWD i UBP na początku października 1945 roku, był więziony na Mokotowie i w Rawiczu, a następnie sądzony w tzw. „procesie kiblowym”. Wyrokiem WSO w Warszawie z 26 lutego 1946 roku został skazany na karę śmierci, zamienioną najpierw na 10 lat, a następnie na 5 lat więzienia. Po odbyciu kary, w 1950 roku osiadł w Częstochowie będąc na różne sposoby szykanowany przez władze komunistyczne. Wystarczy wspomnieć, że dopiero w 1956 roku mógł podjąć pracę w częstochowskich wodociągach. Do końca życia był także prześladowany przez UB, zmarł tragicznie 1 listopada 1969 roku, potrącony śmiertelnie przez samochód na ul. Warszawskiej w Częstochowie (zmarł w szpitalu w Blachowni). Z niejasnych przyczyn został pochowany na cmentarzu w Nowym Sączu, w grobowcu dalszych krewnych. Z ustnych przekazów świadków tamtych wydarzeń wynika, że władze komunistyczne obawiały się podczas pogrzebu manifestacji patriotycznej, stąd nakaz pochówku poza Częstochową. Ppłk Zygmunt Żywocki został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
Adam Kurus


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl