Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 marca 2018
Marka i Gabriela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 12 (1359) 2018-03-22
  W NUMERZE:
» RAKÓW CZĘSTOCHOWA. Prawie dwa miliony złotych na modernizację stadionu
» Nowy podział okręgów wyborczych w Częstochowie
» OTWARTE DRZWI WODOCIĄGÓW CZĘSTOCHOWSKICH
» Oko monitoringu
» Rower miejski - tuż, tuż
» Najserdeczniejsze życzenia dla Jubilatów
» W Niedzielę Palmową – Światowe Dni Młodzieży w diecezjach
»  Moja Irlandia – wernisaż wystawy fotograficznej
»  ŻARKI. Ulica Topolowa do budowy.
» 100 000 uczestników Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa – jakich odpowiedzi udzielały dzieci?
»  Pracownicy naukowi bronią hodowli zwierząt futerkowych
»  Na niebiesko w imię ważnych zmian.
»  Umowa na rozbudowę sieci dróg w Janowie podpisana
» ŻARKI. Kapelmistrz z podziękowaniem.
» KONCERT WIELKANOCNY
»  LUDZIE ARMII. Gen dyw. Roman Polko w ZSS-B
» BONA FIDE. To nie Buzek
» Wyprzedzić raka. Kiedy warto zrobić testy genetyczne?
» ŻUŻEL. Jarosław Hampel: „Zima przepracowana zgodnie z planem”
» ,,ZABIEGANI" ZAPRASZAJĄ DO BIEGU
» Grypa opanowała województwo śląskie
» W TROSCE O POPRAWĘ STANU CHODNIKÓW W CZĘSTOCHOWIE
» Otwarcie nowej Poradni POZ dla Dzieci
»  „Reymont” stawia na barwy ziemi
» Echa marcowej sesji Rady Miasta. Układanki, pogadanki...


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
SPRAWY STUDENTÓW. Co z tegorocznymi juwenaliami?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Zbliża się doroczne świętowanie żaków i odradza się ubiegłoroczny problem. W 2017 roku prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie wsparł organizowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej przedsięwzięcia, przekazując środki na imprezę zrealizowaną pod egidą aktywu młodzieżówki SLD. Czy w tym roku będzie podobnie? Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza podpisały porozumienie. Chcą wspólnie przygotować Juwenalia. A jak zachowa się prezydent Matyjaszczyk?
W ubiegłym roku samorządy studenckie AJD i PCz, które tradycyjnie organizowały juwenalia, nie otrzymały od Urzędu Miasta żadnego dofinansowania do swojej imprezy. Natomiast prezydent Krzysztof Matyjaszczyk był bardzo szczodry dla Zrzeszenia Studentów Polskich, które swymi korzeniami sięga lat 50. ubiegłego wieku, a zarząd którego nie tworzyli studenci. To do tej organizacji powędrowało 35 tysięcy złotych na parastudencką imprezę „Juwenalia Fest”, która odbyła się na Promenadzie im. Czesława Niemena. W tej sytuacji studenckie samorządy podzieliły się i zorganizowały własne juwenalia. : AJD, korzystając z własnych, skromnych środków - drobne imprezy w ramach Dni Sportu i studencki Kabareton. Natomiast samorząd Politechniki Częstochowskiej, bez żadnego wsparcia Urzędu Miasta zorganizował bardzo dużą, imprezę – i trzeba przyznać bardzo udaną. Pieniądze na to przedsięwzięcie przekazał rektor Politechniki Częstochowskiej.
W tym roku samorządy obu największych częstochowskich uczelni już podpisały porozumienie współpracy przy organizacji Juwenaliów. Wspólnie ustalono budżety, Politechnika – jako główny organizator – będzie partycypować więcej. Przedstawiciele Uczelni i samorządów wystosowali pismo do prezydenta Matyjaszczyka o ich przedsięwzięcia. Zapytaliśmy biuro prasowe o to: jaka była odpowiedź Urzędu Miasta na pismo AJD i PCz w sprawie wsparcia przez Prezydenta tegorocznych juwenaliów organizowanych przez samorządy obu Uczelni; czy Prezydent przeznaczy jakieś środki na tę imprezę; czy prezydent, tak jak w poprzednim roku, będzie wspierał finansowo imprezę „Juwenalia Fest” i jeśli tak, to jaka to będzie kwota?
Z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy otrzymaliśmy wymijającą i bez żadnych konkretów odpowiedź:
„Z informacji Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy wynika, że przedstawiciele samorządów studenckich Akademii im. Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej 10 stycznia 2018 roku zwrócili się o wsparcie finansowe organizacji Wiosny Studentów w 2018 roku. W chwili obecnej Wydział Kultury, Promocji i Sportu jest na etapie ustalania wydatków budżetowych na rok 2018 i nie jest jeszcze w stanie określić czy możliwe będzie wsparcie wydarzeń wpisujących się w tegoroczne Juwenalia w Częstochowie, także imprezy „Juwenalia Fest”. Przedstawicieli obu samorządów poproszono w piśmie z 7 lutego o kontakt w tej sprawie w marcu. Sylwia Bielecka, Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy
Pytanie: czy święto żaków znowu w tym roku zostanie odsunięte na bok? – póki co jest otwarte. Być może przyjazną dla studentów okolicznością okażą się nadchodzące wybory do samorządu i prezydent Matyjaszczyk łaskawszym okiem spojrzy na potrzeby młodych ludzi, skądinąd aktywnych wyborców.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl