Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 23 marca 2019
Feliksa i Pelagii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm
» OSP Przyrów – jednostką wybitną
» TEATR ZAPRASZA
»  Komunikat ARiMR dot. zatrzymania 4. osób w związku z podejrzeniem wyłudzenia z ARiMR ponad 9 mln zł.
»  BIBLIJNY KONKURS PLASTYCZNY
» PROPOZYCJE PROGRAMOWE KWIECIEŃ 2019 - KLUB POLITECHNIK - AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
W Poczesnej kultywują pamięć Żołnierzy Wyklętych
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
5 marca 2018 roku w Poczesnej zorganizowano sesję naukowo-edukacyjną na temat Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Wykład o działaczach powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z regionu częstochowskiego wygłosił pracownik IPN w Katowicach Adam Kurus. Głównym motywem spotkania był film dokumentalny „Inka. Są rzeczy ważniejsze niż śmierć”, w reżyserii Jacka Frankowskiego, opowiadający historię bohaterskiej siedemnastoletniej sanitariuszki 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej przez komunistycznych oprawców, za to, że jako sanitariuszka ratowała rannych.
Na sesję przybyli zaproszeni goście, między innymi, poseł na Sejm RP – Lidia Burzyńska. Posła Szymona Giżyńskiego, który musiał już wyjechać na posiedzenie Sejmu, reprezentowała redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” – Urszula Giżyńska, a posła Konrada Głębockiego – Wojciech Kulawiak, a dyrektora KRUS, oddziału w Częstochowie Piotra Dobosza – zastępca dyrektora Janusz Kryk. Obecni byli także radna powiatu częstochowskiego Grażyna Knapik, ks. prałat proboszcz parafii z Poczesnej Jarosław Sroka wraz z Akcją Katolicką. Nadleśnictwo Złoty Potok reprezentował leśniczy Wojciech Patrzałek, a Nadleśnictwo Herby – podleśniczy Krzysztof Wołczyk oraz przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Lidii Kaźmierczak wraz z radnymi, sołtysi, dyrektorzy szkół, przedszkoli, wychowawcy, nauczycieli historii, pracownicy Urzędu, media, młodzież, uczniowie naszych szkół, mieszkańcy. Wszystkich powitał wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, i który na podsumowanie spotkania wręczył Jackowi Frankowskiemu statuetkę dla „Przyjaciela gminy Poczesna”, zaprojektowaną i wykonaną przez światowej sławy artystę Mariusza Chrząstka.
Sesję rozpoczął prezentacją o Żołnierzach Niezłomnych Ziemi Częstochowskiej pracownik IPN w Katowicach Adam Kurus. Przybliżył życiorysy: kpt. Stanisława Sojczyńskiego – ps. „Warszyc" (Konspiracyjne Wojsko Polskie), kpt. Henryka Glapińskiego – ps. „Klinga" (Konspiracyjne Wojsko Polskie), ppor. Stanisława Lisieckiego - ps. „Jaguar" (Konspiracyjne Wojsko Polskie), sierż. Adama Łebka ps. "Mały" (Konspiracyjne Wojsko Polskie) oraz ppłk. Zygmunta Żywockiego – ps. „Wojtek" (Wolność i Niezawisłość).
Na projekcję filmu pt. „INKA – są sprawy ważniejsze niż śmierć” zaprosił sam autor, reżyser, scenarzysta Jacek Frankowski. Obraz dokumentuje los bohaterskiej, siedemnastoletniej dziewczyny. „Inka” była córką leśnika, pochodziła z rodziny o silnych korzeniach patriotycznych i niepodległościowych. Jej ojciec z Armią Andersa dotarł do Teheranu, gdzie zmarł, matkę za pracę z konspiracji – zamordowano. Dziewczyna przejęła misję rodziców i już w wieku piętnastu lat, w czasie niemieckiej okupacji rozpoczęła czynną walkę z wrogami Polskim. Kontynuowała ją z sowieckim najeźdźcą jako sanitariuszka w partyzanckim oddziale 5 Wileńskiej Brygady AK. Wyróżniała się odwagą, wiarą i miłością do Boga i Ojczyzny. Danuta Siedzikówna została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 przez Wojskowy Sąd Rejonowy kierowany przez majora Adama Gajewskiego. Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946. Ostatnie jej słowa, przed zadającym śmierć strzałem w czoło – według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka – brzmiały: „Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”! Wcześniej, podczas spowiedzi, powiedziała księdzu, aby ostrzegł jej kolegów z oddziału i przekazał, że nikogo, mimo tortur, nie wydała. prosiła też, aby przekazać jej babi, że „zachowała się jak trzeba”. W filmie, nad którym Jacek Frankowski, pracował ponad dwa i pół roku, „Inkę” wspominały, m.in. osoby, które ją znały (wujek, koleżanka z oddziału). Na jej temat wypowiadała się też młodzież, z wrocławskiego liceum, które otrzymało imię bohaterki INKA.
Twórca filmu, Jacek Frankowski urodził się w 1949 roku. Z zawodu leśnik (już na emeryturze) z pasji: karykaturzysta, filmowiec-dokumentalista pasjonujący się historią, patriota. Współpracował z ponad stoma tytułami prasowymi i programami telewizyjnymi w tym m.in. „Rzeczpospolitą”, „Karuzelą”, „Szpilkami”, „Courrier Internationale”. Projektował lalki do telewizyjnych szopek „Noworocznej '91” i „Polskiego ZOO”, których autorem jest Marcin Wolski. Laureat nagrody „Złota Szpilka '91” i tytułu „Karykaturzysta Roku '92”. Twórca 14 filmów dokumentalnych o tematyce przyrodniczej i historycznej. Honorowy Prezes Stowarzyszenia Polskich Satyryków Karykatury. Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Jacek Frankowski jest zaprzyjaźniony z gminą Poczesna od wielu lat. Był m.in. na Dniach Gminy Poczesna oraz podczas otwarcia wystawy plastycznej mówiącej o ochronie lasów.

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 Marca Narodowym Dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski. Toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób .W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało około 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Żołnierzami Wyklętymi w większości były córki i synowie chłopów, rzemieślników, urzędników i ludzi wolnych zawodów. Wielu z nich było już: nauczycielami, leśnikami, urzędnikami. Byli młodzi, inteligentni i pierwsi, którzy zdecydowali się walczyć z komunistycznym totalitaryzmem. Wyróżniali się bezgraniczną odwagą. Ich hasłem na sztandarach była triada „Bóg Honor Ojczyzna”UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl