Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 marca 2018
Bogusława i Katarzyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   

  Nr 12 (1359) 2018-03-22
  W NUMERZE:
» RAKÓW CZĘSTOCHOWA. Prawie dwa miliony złotych na modernizację stadionu
» Nowy podział okręgów wyborczych w Częstochowie
» OTWARTE DRZWI WODOCIĄGÓW CZĘSTOCHOWSKICH
» Oko monitoringu
» Rower miejski - tuż, tuż
» Najserdeczniejsze życzenia dla Jubilatów
» W Niedzielę Palmową – Światowe Dni Młodzieży w diecezjach
»  Moja Irlandia – wernisaż wystawy fotograficznej
»  ŻARKI. Ulica Topolowa do budowy.
» 100 000 uczestników Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa – jakich odpowiedzi udzielały dzieci?
»  Pracownicy naukowi bronią hodowli zwierząt futerkowych
»  Na niebiesko w imię ważnych zmian.
»  Umowa na rozbudowę sieci dróg w Janowie podpisana
» ŻARKI. Kapelmistrz z podziękowaniem.
» KONCERT WIELKANOCNY


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

UmarzanieDlugow.jpg

tartak-int

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Karol-prawoJazdy-int.jpgr e k l a m a
medycyna
Wzrost zachorowań na nowotwory o 45% - jak się chronić przed chorobą?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu NIK, skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej, czego przyczyną jest m.in. mała liczba wykonywanych badań profilaktycznych. Z powodu nowotworów złośliwych co roku umiera w Polsce ponad 90 tys. osób – tylko w latach 1999 – 2015 liczba zachorowań wzrosła o 45 proc.

Jak wykazali kontrolerzy NIK, w 2015 roku badaniami w ramach programów profilaktycznych zostało objętych w przypadku raka piersi niespełna 42 proc. osób, raka szyjki macicy – 20 proc., natomiast raka jelita grubego – niespełna 17 proc. Zwrócili również uwagę na długi czas trwania diagnostyki, który dodatkowo przerywa długi okres oczekiwania na badania oraz wizyty u lekarzy specjalistów. Jak więc chronić się przed chorobą?
Przede wszystkim sami musimy zminimalizować ryzyko zachorowania – po pierwsze prowadząc zdrowy tryb życia – na który składa się przede wszystkim zdrowa i bogata w witaminy dieta oraz aktywność fizyczna. Jak pokazują wyniki badań, stopień osłabienia ryzyka zależy zarówno od intensywności ćwiczeń, jak i od rodzaju nowotworu. Treningi obniżają ryzyko raka przełyku o 42 procent, płuc o 26 procent, jelita grubego o 16 procent i piersi o 10 procent. Natomiast definitywnie powinniśmy zrezygnować z palenia papierosów (są powodem 30% przypadków śmierci z powodu raka) oraz ograniczyć spożycie alkoholu.
Po drugie natomiast – sami musimy zadbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Powinniśmy je przeprowadzać pod kątem tych chorób, które stanowią największe zagrożenie dla danej płci w danej grupie wiekowej. Co oczywiste, inne badania i z inną częstotliwością wykonujemy w wieku 20 lat, a inne, gdy mamy 60 lat. Natomiast profilaktyka to nie tylko regularne badania kontrolne, ale również odpowiednie zabezpieczenie na wypadek wystąpienia choroby. Przedłużająca się rekonwalescencja, która uniemożliwia powrót do pełnej aktywności zawodowej, jak również konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów w związku z rehabilitacją, zakupem leków czy prywatnymi wizytami, mogą znacznie uszczuplić nasz domowy budżet. – Odpowiednio dobrane ubezpieczenie pozwoli nie tylko na zakup drogich, nierefundowanych leków, podjęcie specjalistycznej rehabilitacji czy opłacenie opieki, ale będzie stanowiło również wsparcie finansowe dla rodziny, na wypadek, gdyby przewlekła choroba zmusiła nas do przerwania pracy zawodowej – mówi dr Justyna Talarek z Concordii Ubezpieczenia.
Pamiętajmy więc, że wystarczy jedna wizyta u naszego lekarza internisty, który zleci badania kontrolne w dopasowaniu do naszego wieku, wcześniej przebytych chorób i ewentualnych obciążeń rodzinnych. Zastanówmy się także, czy w momencie wystąpienia choroby i niezdolności do pracy będziemy w stanie poradzić sobie finansowo ze wszystkimi dodatkowymi kosztami.R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl