Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 marca 2019
Eufemii i Klaudii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
»  Linie tramwajowe nr 1 i 2


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Uczcili swego patrona - Zbigniewa Herberta
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie w hołdzie wielkiemu Poecie - Patronowi swojej szkoły.
W bieżącym roku mija 20. rocznica śmierci jednego z najważniejszych polskich autorów XX wieku – poety, eseisty, dramaturga i twórcy słuchowisk radiowych – Zbigniewa Herberta. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.
W proklamowanej z tej okazji uchwale posłowie napisali: „W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń„.
Włączając się w obchody Roku Herbertowskiego, młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie przygotowała uroczystość, w której przedstawiono rys biograficzny pisarza oraz wybrane wiersze poety, przypominając, że od końca lat 60. minionego wieku wymieniany był jako jeden z kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
- Młodzież zaprezentowała utwory muzyczne oparte na tekstach poety. W latach 80. Herbert był jednym z głównych autorów związanych z polską opozycją antykomunistyczną, a jego wiersze popularyzowali solidarnościowi bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Przejmujące w swym artystycznym wyrazie pieśni wykonał Sebastian Sobczyk wraz z towarzyszącym mu chórem, rekrutującym się spośród nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Śpiew szkolnych artystów nadał całej uroczystości niezapomniany charakter i wyjątkową atmosferę, która sprawiła, że pamięć o tym wybitnym polskim poecie pozostanie w naszych sercach na długo - komentuje dyrektor ZST Rafał Piotrowski.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl