Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 10 grudnia 2018
Julii i Daniela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 49 (1396) 2018-12-06
  W NUMERZE:
» Poczta bliżej swoich klientów
» Pamięci Orląt Lwowskich. Bronić niepodległości i suwerenności
» 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
» Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu ,,EKO-WYNALAZCY”
» Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Wodzie „WODA = ŻYCIE” – VI edycja
» Śląskie – odzyskana energia
» Włoski profesor
» Ruszyły klasy patronackie ISD Huty Częstochowa
» Dzień Seniora u Emerytów i Rencistów
» Przez uszy do duszy
» KRUS w akcji, czyli bezpiecznie i estetycznie w gospodarstwie rolnym
» 100-lecie Polski Wolnej – grudzień 1918 rok
» Przebudzenie pamięci.
»  Nowość wydawnicza
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Mieczysław Dąbkowski
»  Kartki z kalendarza – kartki grudnia
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Płk dypl. Adam Świtalski (18 XII 1894 – 9 VII 1952)
» PIŁKA NOŻNA. Bardzo udane zakończenie piłkarskiego roku
» Ligowy rok zakończony zwycięstwem
» Trenerski dwugłos : OKS Odra Opole - RKS Raków Częstochowa
» SPORT W GMINACH
» ,,Włókniarz" dziękuje za współpracę
» MSTÓW BUDUJE
» ODWODNIENIE DROGI
» BĘDZIE OCZYSZCZALNIA
» DLA ROWERZYSTÓW I PIESZYCH
» ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI
» DĄBROWA ZIELONA. Życzenia dla Jubilatów
» ŚLUBOWANIE
» "ZABYTKI POLSKI"
» PATRIOTYCZNA MSZA ŚWIĘTA
» NOC W SZKOLE
» „Po polsku o historii”
» POWIATOWE TAŃCOWANIE
» Gminny Dzień Seniora
» KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. O kobiecie, która zmieniła świat
» Z raportówki policjanta
» PERYSKOP. Prawdy objawione
» BONA FIDE. Uchwała koalicji SLD-PO przeciwko częstochowianom
» Smak i aromat ulubionych świątecznych wypieków – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg







r e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Husaria. Broń wschodnia
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
12 maja 2018 o godzinie 13.00 w sali reprezentacyjnej Ratusza dyrektor Muzeum Tadeusz Piersiak dokonał uroczystego otwarcia wystawy ogromnej kolekcji Częstochowianina Krzysztofa Ledwonia, który poniósł wszystkie koszty jej urządzania. Po powitaniu zaproszonych gości i krótkiej prezentacji Hetman kolekcjonerów polskich Ryszard Janiak wręczył Krzysztofowi Ledwoniowi okolicznościową plakietę oraz dyplom Stowarzyszenia Kolekcjonerów Polskich.
Dalej Hetman scharakteryzował krótko i węzłowato działalność pana Krzysztofa, że: „takiego kolekcjonera z wiedzą i pasją nie ma w naszym Kraju”. Z kolei pan Krzysztof wręczył dyrektorowi Muzeum Tadeuszowi Piersiakowi, komisarzowi Mariuszowi Grzybowi i kilku zasłużonym przy urządzaniu wystawy okolicznościowe noże szturmowe. Pan Ryszard Janiak otrzymał taki sam nóż tylko ze złoconą głownią umieszczonym w estetycznej gablocie. W czasie rozmów z kolekcjonerami dowiedziałem się, że nasz łaskawy dobroczyńca pan Krzysztof wszedł do kolekcjonerstwa już czterdzieści lat temu. Dlatego też za zebranie takich zbiorów oraz ich bezinteresowną prezentację dla wszystkich mieszkańców Częstochowy powinniśmy się zwracać do Niego nie inaczej jak per Szlachetny. Pod koniec uroczystości pan Krzysztof wręczył wiązanki kwiatów własnej żonie Annie Ledwoń (za wieloletnią Jej cierpliwość wobec takiej pasji – tak mniemam) oraz żonie Hetmana Halinie Janiak i swojej wychowawczyni Teresie Pacholskiej z Technicznych Zakładów Naukowych. Uczynił to w przepięknym tradycyjnym sarmackim i szlacheckim geście klękając na jedno kolano przed każdą z pań. Panie także interesowały się uzbrojeniem jak pani Alicja Kowalska, którą sfotografowałem w momencie przymierzania szyszaka husarskiego. Na koniec uroczystości jeden z gości pan Jerzy Andrzej Zimny zachwyciwszy się husarią zabrał głos stwierdzając autorytatywnie jakoby Lisowczycy wywodzili się z tej najlepszej jazdy polskiej. Nikt jednak na sali nie ośmielił się przekonać oratora, że przesadził co nieco, bowiem tylko Aleksander Lisowski zaczynał służbę wojskową w husarii jako porucznik. Reszta to była Kmicicowa kompania bardzo bitna i sprawna w boju.
Następnie wszyscy pomaszerowali do budynku byłego Dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy Alei NMP 47, gdzie w trzech salach zostały zaprezentowane zbiory. Na ścianach wyłożonych dywanami przez co uzyskano niesamowitą atmosferę dawnych wieków spoczywają eksponaty przytwierdzone tam wielkim nakładem pracy naszych muzealników między innymi Mariusza Grzyba i innych. W dworach polskich wisiały kilimy, a na nich często i broń. Pomysłodawcą takiej prezentacji jest nie kto inny jak nasz Szlachetny. Czego tam nie ma ? Powinno się raczej powiedzieć, że jest wszystko. Broń biała i palna z wieków XVI-XVIII, zbroje husarskie, napierśniki, pancerze kolcze polskie i indo-perskie, batorówki, pałasze oraz szable husarskie, tureckie kilidże i shamshiry, indyjskie talwary, pale i paty, nadziaki, buzdygany, czekany, łuki refleksyjne i tarcze. Bardzo bogata kolekcja wschodniej broni palnej. Jeszcze nigdy sale wystawowe naszego muzeum nie gościły takiej ilości i takich drogocennych eksponatów. Wniosek sam się taki narzuca, że duch kolekcjonerski w narodzie nie ginie. Do grona wielkich zbieraczy pamiątek przeszłości takich jak Wiktor Baworowski, który bibliotekę ofiarował swojemu miastu Lwów; Władysławie Czartoryskim, który ufundował Bibliotekę i Muzeum oraz Józefie Maksymilianie Ossolińskim twórcy biblioteki, muzeum i wydawnictwa, dołączył pan Krzysztof Ledwoń ze swoimi zbiorami. Spędziłem w muzeum ponad cztery godziny, które przeminęły szybko, w przyjemnej atmosferze i doborowym towarzystwie znawców; ludzi niezmiernie ciekawych i o szerokich horyzontach. Warto naprawdę zwiedzić wystawę.



prok. Lech Mastalski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl