Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 marca 2019
Benedykta i Lubomira
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
ekologia
W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
XXII Konferencja Naukowo-Techniczna – ,,Bezpieczeństwo zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenach objętych antropopresją."

10 i 11 maja 2018 roku w Częstochowie odbyła się XXII Konferencja Naukowo-Techniczna, organizowana przez Oddział Częstochowski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, przy znaczącej współpracy. Przedstawiciele branży wodno-kanalizacyjnej dyskutowali o innowacjach i aktualnych problemach administracyjno-prawnych. Wiodącym tematem był tym razem problem bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę, ze szczególnym naciskiem na terenach, gdzie występuje duża, niszcząca działalność człowieka.
Pierwsze spotkanie naukowo-techniczne miało miejsce w 1977 roku, a jego pomysłodawcą był dyrektor Wodociągów Stanisław Nawara. Od tego czasu konferencje odbywają się co dwa lata i mają charakter międzynarodowy – prelegentami są naukowcy, ale i praktycy. Tematyką spotkań jest szeroko rozumiane wykorzystywanie wód podziemnych w gospodarce komunalnej. Oprócz wykładów uczestnicy konferencji mają możliwość zwiedzenia ujęcia wody w Wierzchowisku, gdzie omawiane są procesy ozonowania wody i działanie stacji uzdatniania wody metodą biologicznej denitryfikacji.


Oddział Częstochowski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych jest organizacją twórczą o charakterze naukowo-technicznym, stanowiącą niezależną i dobrowolną organizację, która skupia osoby fizyczne i prawne, zainteresowane działalnością zawodową i społeczną w dziedzinach: gazownictwa, wodociągów i kanalizacji, technologii wody i ścieków, ogrzewnictwa, ciepłownictwa, wentylacji i klimatyzacji, oczyszczania miast i osiedli oraz gospodarki odpadami, balneotechniki, pralnictwa, techniki sanitarnej wsi, ochrony wód, powietrza atmosferycznego i powierzchni ziemi, urbanistyki podziemnej i dziedzin pokrewnych.
Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, ma charakter proekologiczny i w swojej działalności kładzie szczególny nacisk na rozwój i propagowanie metod i urządzeń inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska, służących ochronie środowiska naturalnego. Działalność statutowa opiera się na pracy społecznej członków. Celem Stowarzyszenia jest rozwijanie techniki i myśli technicznej, szerzenie wiedzy i postępu technicznego, podnoszenie kwalifikacji zawodowych swych członków i innych osób, dbanie o przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Zawsze ważnym ogniwem działalności były i są akcje szkoleniowe i narady techniczne, z udziałem wybitnych naukowców i specjalistów przedmiotu. Działalność inżynierów i techników sanitarnych związana jest ściśle z projektowaniem, budową lub rozbudową miejskiej infrastruktury technicznej, z procesami urbanizacji i industrializacji. Dlatego w Częstochowie pierwsze formy zrzeszania się tego środowiska branżowego zbiegają się w czasie z powstaniem zakładu Wodociągi i Kanalizacja Miasta Częstochowy.
Koło PZiTS przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie
Pierwsze pięcioosobowe Koło zrzeszające pracowników Wodociągów i Kanalizacji miasta Częstochowy powstało około roku 1924, podczas projektowania pierwszych sieci miejskich. Powojenne Koło przy Wodociągach i Kanalizacji Miasta Częstochowy zawiązało się w 1947 roku. Początkowo zrzeszało 20 członków, przede wszystkim wodociągowców i  należało do Oddziału w Łodzi. W  roku 1951 zarządzeniem Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie z  dnia 10 lutego 1951 roku w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego powołano przedsiębiorstwo pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w  Częstochowie z siedzibą w Częstochowie. Nazwę koła zakładowego dostosowano do  nowej nazwy Przedsiębiorstwa. W 1958 roku, z inicjatywy Stanisława Nawary, koło zostało przypisane organizacyjnie Oddziałowi w Katowicach. Zwiększyło liczbę członków do 40, w większości nadal byli to  pracownicy MPWiK. Koło Zakładowe, uczestnicząc w założeniu nowego Oddziału Częstochowskiego po roku 1962, przynależało już do struktur częstochowskich. W rok po tym wydarzeniu zrzeszało łącznie 50 członków MPWiK oraz Spółki Wodnej „Warta”. Przewodniczącym został inż. Władysław Buksiński. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa organizowania przez Koło konferencji na tematy gospodarki wodnej regionu Częstochowy.


Więcej o holistycznym procesie ochrony zasobów w następnym wydaniu Częstochowskiej Gazety Ekologicznej

fot.
Pamiątkowa fotografia uczestników i organizatorów Konferencji


Prezes Andrzej Babczyński z wieloletnim prezesem Eugeniuszem RylemUG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl