Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 10 grudnia 2018
Julii i Daniela
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 49 (1396) 2018-12-06
  W NUMERZE:
» Poczta bliżej swoich klientów
» Pamięci Orląt Lwowskich. Bronić niepodległości i suwerenności
» 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
» Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu ,,EKO-WYNALAZCY”
» Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Wodzie „WODA = ŻYCIE” – VI edycja
» Śląskie – odzyskana energia
» Włoski profesor
» Ruszyły klasy patronackie ISD Huty Częstochowa
» Dzień Seniora u Emerytów i Rencistów
» Przez uszy do duszy
» KRUS w akcji, czyli bezpiecznie i estetycznie w gospodarstwie rolnym
» 100-lecie Polski Wolnej – grudzień 1918 rok
» Przebudzenie pamięci.
»  Nowość wydawnicza
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Mieczysław Dąbkowski
»  Kartki z kalendarza – kartki grudnia
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Płk dypl. Adam Świtalski (18 XII 1894 – 9 VII 1952)
» PIŁKA NOŻNA. Bardzo udane zakończenie piłkarskiego roku
» Ligowy rok zakończony zwycięstwem
» Trenerski dwugłos : OKS Odra Opole - RKS Raków Częstochowa
» SPORT W GMINACH
» ,,Włókniarz" dziękuje za współpracę
» MSTÓW BUDUJE
» ODWODNIENIE DROGI
» BĘDZIE OCZYSZCZALNIA
» DLA ROWERZYSTÓW I PIESZYCH
» ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI
» DĄBROWA ZIELONA. Życzenia dla Jubilatów
» ŚLUBOWANIE
» "ZABYTKI POLSKI"
» PATRIOTYCZNA MSZA ŚWIĘTA
» NOC W SZKOLE
» „Po polsku o historii”
» POWIATOWE TAŃCOWANIE
» Gminny Dzień Seniora
» KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. O kobiecie, która zmieniła świat
» Z raportówki policjanta
» PERYSKOP. Prawdy objawione
» BONA FIDE. Uchwała koalicji SLD-PO przeciwko częstochowianom
» Smak i aromat ulubionych świątecznych wypieków – Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
„MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora„Dobre czasy to nie te, w których się żyło,
ale które się wspomina”.
Wiesław Myśliwski


Mama, Mamusia, ileż to słowo kryje w sobie najpiękniejszych treści. „Dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy” – napisała znana poetka Anna Kamieńska. Mama przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa, uczy szacunku do innych. To osoba niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Staje się wiernym przyjacielem na dobre i na złe. Często wspomnienia o Mamie bolą, przynoszą łzy, ale to jedyne, co pozostaje po Jej odejściu.

Wspomnienie pierwsze: Dzień Matki – jedno z najbardziej wzruszających świąt.

Barbara, Henryk i Janusz Czarniawscy na kartach książki – pamiętnika „Nasza Mama” próbowali odtworzyć koleje życia ich ukochanej Matki, Marii Czarniawskiej z domu Gintowt, która odeszła w 1969 roku. Wspomnienia te ukazały się cztery lata temu. Jest to wzbudzająca uczucie tęsknoty, wdzięczności i ogromnej miłości opowieść o wyjątkowej i dzielnej kobiecie. Opowiedziane historie to obrazy przeszłości zapisane w pamięci i sercach rodzeństwa Czarniawskich. Niestety, nie ma już wśród nas Pana Henryka (zm. 25 sierpnia 2016 roku w Lublinie). Pragnę przywołać jedną z licznych Jego wypowiedzi poświęconych przedwcześnie zmarłej Mamie:
„Gdy przyglądam się teraz bliżej fotografiom Mamy i staram się je komentować, nieodparcie towarzyszy mi poczucie winy, że może za mało poświęcałem się opiece nad nią. Ponadto nie mogę odżałować i zrozumieć, dlaczego tak mało z nią rozmawiałem, dlaczego nie dopytywałem się o szereg istotnych faktów z jej życia. Jej głęboka religijność i niezwykła cierpliwość w znoszeniu tak uciążliwej choroby wzbudza mój szacunek i podziw. Jestem bardzo jej wdzięczny za tak wielką i ofiarną matczyną miłość do mnie i nas wszystkich – pięciorga jej dzieci. Troska o nas, niepokój o nasz los, nieustanna chęć przychodzenia nam z pomocą i ciągła tęsknota za nami, były wprost wzruszające. Kiedy Basia rozpoczęła już studia w Warszawie, w jednym z listów do mnie Mama nazwała nas wszystkich „swoimi skarbami” i wyraziła głębokie pragnienie, aby mogła jeszcze widzieć nas wszystkich w komplecie. (…) Myślę, więc, że stanowiliśmy dla niej istotny cel i sens życia. Nasze najdrobniejsze nawet sukcesy sprawiały jej dużą satysfakcję i zadowolenie, stanowiące przecież rękojmię – może niepełnego – ludzkiego szczęścia. Nasza Mama żyje nieustannie w mojej pamięci i bardzo często jej niezwykła szlachetność stanowi dla mnie wzorzec w rozwiązywaniu różnych dylematów moralnych. Jestem z nią duchowo każdego wieczoru”.
Henryk Czarniawski – psycholog pracy i organizacji, pedagog, recenzent muzyczny, felietonista, autor wielu książek. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Częstochowie.

Wspomnienie drugie: PAMIĘCI RODZICÓW

„Ona mi pierwsza
pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach
i pierwszy deszcz”
K.I. Gałczyński

Ona
Piękna dwudziestopięciolatka: Mama czteroletniego synka, w drugiej ciąży, opiekunka pięciorga małoletniego, osieroconego Jej rodzeństwa.
On
Trzydziestoletni żołnierz Wojska Polskiego – saper w stopniu plutonowego.

17 czerwca 1939 roku Ona rodzi drugiego synka, On dostaje rozkaz mobilizacji i z 27. Pułkiem Piechoty rozpoczyna swój wojenny los. Od przełożonego otrzymuje dwugodzinną przepustkę na przywitanie nowonarodzonego dziecka i pożegnanie żony przebywającej jeszcze w szpitalu. Przekazuje jej tragiczną wiadomość: „wojna! Staraj się dotrzeć do rodziny w Warszawie”.

Ona – W połowie sierpnia z dwójką maluchów i piątką rodzeństwa na wynajętej furmance udaje się w podróż do warszawskiej rodziny. Wojna zastaje ich w lasach w pobliżu Inowłodza. Mieli „szczęście”. Wybuchy pocisków, panujący hałas oraz chaos spłoszył konia, którego poniosło. Woźnica uciekł zostawiając wszystkich pod przewróconą furą. Ludzie ze wsi pomogli, ale też okradli.
„Anioł Stróż” pod postacią żołnierza przedstawił tragizm sytuacji i beznadziejność dalszej ucieczki do Warszawy. Znalazł się jakiś transport, który całą gromadkę odwiózł w kierunku Częstochowy.

Ona – Słaba po porodzie i trudach podróży. Najmłodsze dziecko źle odżywiane i pozbawione podstawowych zasad pielęgnacji zachorowało na katar kiszek.

On – Po bitwie wraz z czterema tysiącami żołnierzy został wzięty do niewoli. Początkowo znalazł się w oflagu w Lubece, a następnie w stalagu w Targu-Jiu. Po czterech latach uciekł z obozu i wrócił do rodziny. Długo się ukrywał. Wojna zabrała im, ich dzieciom i rodzinie: młodość, radość z macierzyństwa i najlepsze lata życia.
Potem trzeba było długo i mozolnie je „odgruzowywać”. Na świecie pojawiła się córka. Życie nie skąpiło im tragedii, chorób i złych przypadków. Ciężko pracując wychowali swoje dzieci na przyzwoitych ludzi, dbali o ich edukację. Przywiązywali dużą wagę do nauki języków obcych oraz gry na instrumentach.

Ona – to moja Mama
On – to mój Tato

Ciężko chora Mama pod koniec życia w krótkich odstępach czasu pochowała męża i synów: Witolda i Marka. Mama była dla mnie cichą bohaterką, tak jak wiele matek w tamtych ciężkich czasach. Starałam się Rodzicom do końca ich dni wynagrodzić trud włożony w nasze wychowanie. Wspominam ich razem, bo po Dniu Matki niebawem nadejdzie Dzień Ojca. Dziękuję Wam Kochani za dar życia, za to, że nauczyliście mnie szanować pracę oraz ludzi i za to kim jestem. Dziękuję. - Elżbieta Jałowiecka
Fot. NASZA MAMA na zdjęciach i we wspomnieniach. Barbara, Henryk i Janusz Czarniawscy.
Göteborg, Lublin, Warszawa 2014


Oprac. Barbara Szymańska


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl