Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 marca 2019
Benedykta i Lubomira
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
3 maja, to w polskim kalendarzu patriotycznym nie tylko święto narodowe Trzeciego Maja, ale także rocznica niezwykle ważnych wydarzeń z historii polskiego czynu niepodległościowego. Mowa o III Powstaniu Śląskim, w którym swój znaczący udział miało także społeczeństwo Częstochowy. Z różnych przyczyn, zarówno samo powstanie, jak i wkład częstochowian w jego sukces, nadal nie przebiły się do ogólnej świadomości lokalnego społeczeństwa. A przecież wydarzenia te rozgrywały się już zaledwie niecałe dwadzieścia kilometrów od Częstochowy… Z okazji kolejnej rocznicy warto zatem przedstawić zarys działań powstańczych na Ziemi Lublinieckiej, stanowiącej najbardziej wysuniętą na północ część Górnego Śląska.

Wobec niekorzystnego dla Polski wyniku plebiscytu z 20 marca 1921 roku, na mocy którego zdecydowaną większość terenów Górnego Śląska (w tym obszarów przemysłowych), przyznano Niemcom, w nocy z 29 na 30 kwietnia 1921 roku, podczas konferencji w Czarnym Lesie k. Ligoty Woźnickiej, zorganizowanej w pałacyku Kazimierza Niegolewskiego (przyszłego starosty lublinieckiego), w obecności Wojciecha Korfantego zadecydowano o rozpoczęciu III powstania śląskiego. Jego dowódcą mianowano ppłk. Macieja Mielżyńskiego, natomiast termin rozpoczęcia działań wyznaczono na noc z 2 na 3 maja 1921 roku. Rano 2 maja, komendant powiatowy Paweł Golaś zorganizował odprawę dowódców, przedstawiając im decyzję o rozpoczęciu powstania i wydając rozkazy do przeprowadzenia koncentracji poszczególnych kompanii. O godz. 23:00 rozpoczęto koncentrację w punkcie zbornym, na który wyznaczono Koszęcin. Poszczególnymi kompaniami dowodzili Wilhelm Maksyś, Wiktor Opiełka i Józef Kłosek. Po zachodniej stronie Lublińca koncentrowały się z kolei kompanie Jana Cybulskiego i Pawła Koczorka. Wszystkie wymienione pododdziały wchodziły w skład liczącej łącznie ok. 1500 ludzi podgrupy „Linke” dowodzonej przez kpt. Wincentego Mendoszewskiego, która z kolei stanowiła część Grupy „Północ”.
O świcie 3 maja siły powstańcze rozpoczęły działania zbrojne; jeszcze tego samego dnia otoczono Lubliniec, jednak ze względu na silny garnizon niemiecki oraz obecność wojsk alianckich (sił rozjemczych) ograniczono się jedynie do blokady miasta przez II batalion Karola Szafarza. Pozostałe siły powstańców ruszyły w kierunku Dobrodzienia. 4 maja powstańczy I batalion zdobył Gwoździany i Pawonków – tym samym opanowano cały teren powiatu lublinieckiego za wyjątkiem samego Lublińca oraz Dobrodzienia. 6 maja powstańcy wspierani przez batalion „Wyskota”, złożony z ochotników częstochowskich pod dowództwem por. Franciszka Czarneckiego i por. Michała Wyssogoty-Zakrzewskiego, zdobyli Dobrodzień, broniony przez ok. 600 niemieckich żołnierzy. Do niewoli wzięto 264 jeńców niemieckich, których odprowadzono do obozu jenieckiego w Częstochowie.
Po opanowaniu całego powiatu, a zwłaszcza po zdobyciu Dobrodzienia, sytuacja oddziałów niemieckich i alianckich w Lublińcu stała się trudna. Po krótkich negocjacjach, 8 maja miasto opuściły pododdziały angielskie i francuskie, co umożliwiło powstańcom opanowanie Lublińca. W krótkim czasie rozbrojono Niemców oraz zajęto najważniejsze obiekty i urzędy. Na czele nowej administracji stanął Paweł Golaś, natomiast pierwszym komendantem wojskowym miasta został por. Michał Wyssogota-Zakrzewski.
W pomoc powstańcom śląskim walczącym o polskie prawa do Ziemi Lublinieckiej niezwykle aktywnie zaangażowało się społeczeństwo Częstochowy. Poza wspomnianym batalionem ochotników, w czynną walkę ochotniczo włączyli się także uczniowie częstochowskich szkół. Ponadto częstochowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, wysyłał w rejon Lisowa i Lublińca pociągi sanitarne, a także zaopatrywał powstańców w odzież, bieliznę i pościel. Z inicjatywy i pod kierownictwem dr. Władysława Kahla, do Kochanowic wysłano także kolumnę sanitarną. W samym Lublińcu utworzono punkt sanitarny pod kierownictwem dr. Mikulskiego, któremu pomagały pielęgniarki z częstochowskich szpitali.
III Powstanie Śląskie zakończyło się 5 lipca 1921 roku, odnosząc zakładane rezultaty polityczne. Powstańcy swą nieugiętą i zdecydowaną postawą spowodowali, że 12 października 1921 roku Rada Ligi Narodów podjęła korzystną dla Polski decyzję o podziale terenów plebiscytowych, którą 20 października ostatecznie zatwierdziła Konferencja Ambasadorów. Do Polski włączono 2/3 terenu powiatu lublinieckiego z Lublińcem i Woźnikami włącznie, o łącznej powierzchni 700 km². Po stronie niemieckiej znalazł się natomiast pozostały obszar powiatu wraz z Dobrodzieniem, z którego utworzono powiat dobrodzieński. W kontekście Ziemi Lublinieckiej, powstańcy śląscy odnieśli zatem sukces, którego konkretnym efektem było wywalczenie dla Polski większości spornych terenów. Rezultat ten okupiono krwią nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także częstochowian, w tym uczniów częstochowskich szkół. Część z poległych spoczywa m.in. w kwaterze wojennej powstańców śląskich na cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie.Fot. ze zbiorów autora

Powstańcy śląscy z podgrupy „Linke” oczekują na uroczyste przekazanie kompleksu koszarowego żołnierzom 74 pp Wojska Polskiego, Lubliniec 26 czerwca 1922 roku


ADAM KURUS


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl