Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 lutego 2019
Eleonory i Feliksa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» Bieg dla Andżeliki i Antosia.
» „Zielona Pracownia 2018”
» Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
» Szczepienia kryterium przyjęć do żłobków i przedszkoli
»  Miasto ponowie rozpatruje wniosek Włodar Trade o zwiększenie produkcji
» Roksana Węgiel dla „Gazety Częstochowskiej"
» Wykład prof. Filipa Musiała
» Poczta Polska działa z myślą o swoich klientach
» PAMIĘCI PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO
» Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» WŁODARZE POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO. „Mieszkańcy mogą liczyć na moją pomoc”
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej powróciła z krótkiego tournée w Portugalii trwającego od 1 do 4 lutego 2019 roku
» Ideologizacja w szkołach
» Wśród przyjaciół psy zająca zjadły
» Młodzież poznaje ludzi nauki
» Tutoring na Uniwersytecie
» Tutoring pomaga w rozwoju
» Wieczór 232. BÓG HONOR OJCZYZNA
» 100-lecie Polski Wolnej – luty 1919 r.
»  BOHATER KOŚCIOŁA I SOLIDARNOŚCI
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Wacław Teofil Stachiewicz
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”
» ROCZNICA WYWÓZEK NA SYBIR
» Kartki z kalendarza – kartki lutego
» OBRAZY PRZESZŁOŚCI. Krystyna Kolińska-Sochaczewska
» MAPA HISTORII CZĘSTOCHOWY. Pamięci żołnierzy 27. Pułku Piechoty
» POLSKI KRÓL MARSZÓW. EDWARD MAJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Karol Stanisław Schubert
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Urodził się 1 marca 1864 w Marszowicach (pow. bocheński) jako syn Karola i Małgorzaty z Fiszerów. Po ukończeniu pięciu klas Gimnazjum w Bochni oraz Szkoły Kadetów w Łobzowie koło Krakowa rozpoczął służbę w armii austriackiej od 23 marca 1881 roku.
Awansował od stopnia kadeta do pułkownika pod koniec I wojny światowej, w której brał czynny udział na froncie rosyjskim oraz włoskim dowodząc 32 pułkiem piechoty do kwietnia 1918. Można zatem powiedzieć, że większość aktywnego życia spędził w służbie cesarskiej. Ostatnim sprawowanym przez niego stanowiskiem była szefostwo I Oddziału (Personalnego) Ministerstwa Obrony Krajowej do sierpnia 1919 czyli już po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej.
Złożywszy w maju 1919 podanie o przyjęcie do Wojska Polskiego otrzymał zgodę więc jesienią tegoż roku przyjechał do kraju. Los skierował go na dowódcę XIII Brygady Piechoty w składzie 25 pp i 26 pp podległej Dowództwu częstochowskiej 7 Dywizji. Tak więc od 12 grudnia 1919 dowodził jej oddziałami na froncie najpierw śląskim, a później bolszewickim do końca walk o Niepodległość. Mianowany 24 marca 1920 dowódcą 7 Dywizji Piechoty objął funkcję 1 kwietnia tegoż roku. Wkrótce poprowadził naszą dywizję w ofensywie kijowskiej, aby później bronić odcinka Biała Cerkiew-Skwira. Podczas odwrotu osłaniał ewakuację 3 Armii gen. Rydza-Śmigłego od południa przed atakami jazdy bolszewickiej. Otwarł drogę dla 7 Dywizji Piechoty pod Torczynem oraz Horbylewem przebijając się przez zaporę 4 Dywizji Konnej Armii S. Budionnego. W czasie walk uczynił z 7 Dywizji Piechoty jedną z najlepszych dywizji armii. Według opinii Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas walk na czele 7 Dywizji „dał dowody spokojnego, zrównoważonego charakteru”. Ta ocena spowodowała, że 1 listopada 1922 otrzymał nominację na dowódcę Okręgu Korpusu nr IX w Brześciu nad Bugiem (gdzie zdaniem Marszałka, „taki charakter jest bardzo potrzebny”). Zweryfikowany w stopniu generała dywizji ze starszeństwem z 1 czerwca 1919. Ostatnią funkcją w naszym wojsku było przewodniczenie Oficerskiego Trybunału Orzekającego, skąd został przeniesiony w stan spoczynku 31 maja 1925 roku. Jesienią tegoż roku nabył czterohektarowe gospodarstwo w Prądach koło Bydgoszczy i gospodarował tam do 3 września 1939 r. Zdecydował się wówczas wraz z żoną na wyjazd do Warszawy, skąd po powrocie zastał gospodarstwo całkowicie zrujnowane. Pozbawiony środków do życia, w 1941 roku podpisał volkslistę. W styczniu 1945 roku odmówił wyjazdu wraz z wycofującymi się wojskami niemieckimi. Aresztowany 20 marca 1945 roku wraz z żoną został osadzony przez „władzę ludową” w obozie pracy w Potulicach. Natomiast jesienią 1945 roku skazany na utratę praw obywatelskich i majątku. Po zwolnieniu z obozu mieszkał u zięcia w Bydgoszczy, gdzie zmarł 23 lutego 1954 roku. Pochowany został na cmentarzu w Dąbrówce Nowej pod Bydgoszczą. Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Pamiątkowego za Wojnę 1918-1921 i Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. W zawartym małżeństwie z Heleną Hubrych (zmarłą w obozie w Potulicach) miał córkę Irenę (1 stycznia 1899 r.) oraz syna Eryka (3 listopada 1903 r.), zawodowego oficera Wojska Polskiego.

Lech Mastalski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl