Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 13 listopada 2018
Stanisława i Mikołaja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 45 (1392) 2018-11-08
  W NUMERZE:
» POD PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze
» ZADUSZKI KATYŃSKIE W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA I SMOLEŃSKA. Niezwykły wieczór pamięci
» Biuro dla programu „Czyste powietrze” w Częstochowie
» EKOWIZJER. To się w ścieku nie mieści, czyli czego nie powinniśmy wrzucać do kanalizacji
» HUMANIZM I PRZYRODA. Wieloaspektowa edukacja
» KONKURS „NIEPODLEGŁA”
» Opuszczony niepełnosprawny
» „Ta, która się w sercu zaczyna...”
» Pamiętamy o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce
» Wieczór 229.
» EDUKACJA. Olimpiada z wiedzy o zdrowiu
» WSPOMNIENIE. Michał Obierzyński (21.06.1978-21.03. 2017)
» WIERNA PAMIĘĆ. ALICJA GOŁASZEWSKA. (5.03.1951–29.09.2014)
» Można zwiedzać kryptę jasnogórską
» Do Niepodległej – Wolna Polska – listopad 1918 r.
» PIERWSZE DNI WOLNOŚCI. Jak wypędzano Niemców z Częstochowy
» Powstanie Listopadowe – Droga do Niepodległości
» MAPA HISTORII REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Generał dywizji Stanisław Andrzej Wróblewski
» WYDAWNICTWO REPLIKA - poleca
» Kartki z kalendarza – listopad 1918 rok
» Przebudzenie pamięci. Dzień 11 listopada w środowisku częstochowskiej opozycji demokratycznej od 1980 r.
» Kominek z okazji 100-lecia ZHP
»  SIATKÓWKA. AZS z szóstą porażką
»  PIŁKA NOŻNA. Raków wykoleił poznańską lokomotywę
» PIŁKA NOŻNA. Raków ucieka rywalom
»  PIŁKA NOŻNA. Zwycięska Skra
»  Ligowy maraton Skry Częstochowa
»  Pamięci lotników
» BOOSTER MŚP. I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Pod takim tytułem 4 lipca 2018 roku w Sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze zaprezentowano wystawę fotograficzno-malarską, opiewającą piękno polskiej architektury sakralnej. Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia 2018 roku.


Wystawa jest autorskim dziełem częstochowskiego Stowarzyszenia „SENIOR TUR”, zrzeszającego emerytowanych fotografów i artystów plastyków. Swoje artystyczne dzieła zaprezentowało dziesięciu członków „SENIOR TUR”: Zbigniew Duda, Aleksandra Frydel, Wanda Idowoj, Ewa Kuzior-Odulińska, Krystyna Łęska, Witold Machura, Marek Nowak (I komisarz wystawy), Bogdan Puszczyk, Krystyna Puszczyk, Piotr Więckowski. Prezes Stowarzyszenia Marek Nowak do współpracy zaprosił przyjaciół z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Prace malarskie przygotowali: Grzegorz Janus, Irena Jóźwik, Andrzej Orlik, Agnieszka Osadnik, Halina Osadnik (II komisarz wystawy) i prezes Ewa Maria Powroźnik.

Wystawa ma charakter sakralny i jest podsumowaniem pięcioletniej działalności artystycznej Stowarzyszenia ‘SENIOR TUR”. Ekspozycja przedstawia zdjęcia 15 obiektów, które są perłami sakralnej architektury drewnianej, kościołów z miejscowości z terenu byłego województwa częstochowskiego: Borki Wielkie, Boronów, Brusiek, Cieszowa, Cynków, Grodzisko, Koszęcin, Lubliniec, Olesno, Pawełki, Sadów, Sowczyce, Truskolasy, Woźniki Zrębice. – Wystawa jest pokłosiem naszych pięciu wyjazdów po okolicy, gdzie fotografowaliśmy kościółki. Docieraliśmy do miejsc bardziej i mniej znanych, aby utrwalić unikatowe pamiątki sakralne. Skupialiśmy się nie tylko na bryłach architektonicznych, ale także na detalach, w których zadziwia precyzja wykonania. Tym dziełem chcemy zachęcić zwiedzających do wybrania się w podróż zaprezentowanym przez nas szlakiem sakralnym – mówi Marek Nowak. – Wystawa na Jasnej Górze to wyjątkowa wystawa, bo miejsce jest wyjątkowe. Tu wszystkie serca biją mocniej, tu przychodzimy prosić i dziękować Matce Bożej. Matka Boża ma szczególny wpływ na moją duchowość, wzmacnianie wiary w drodze do Pana Boga poprzez swojego Syna Jezusa Chrystusa. Sacrum to dar połączenia wiary i teologii, a tworzenie obrazów sakralnych to modlitwa – dodaje Halina Osadnik.
Gościem honorowym wernisażu był bp Andrzej Przybylski, który przekazał pozdrowienia od arcybiskupa Wacława Depo. Chcę bardzo podziękować za to, że połączyliście w fotografii i malarstwie bardzo ważny dla chrześcijaństwa temat: drewno i sacrum. Kiedy myślimy o tych dwóch słowach, to na pewno pierwsze skojarzenie to drzewo krzyża, a mnie ono kojarzy się jeszcze z takim słowem nieodłącznie związanym z drewnem krzyża, czyli z Pasją. Mówimy, że to jest Pasja Jezusa. Bardzo Bogu chcę podziękować, że spotykamy tu, w tych dziełach, w tych zdjęciach, w tych obrazach, ikonach ślad ludzi z pasją, ludzi, którzy noszą w sobie wrażliwość na piękno i dzielą się tym pięknem”. Gratulacje i życzenia w imieniu posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy skierowała do artystów również żona posła Giżyńskiego - Urszula Giżyńska. – Wystawa jest zapisem Państwa talentu, pasji i wiary. Pokazuje Państwo dziedzictwo naszej historii i sakralnej kultury architektonicznej, dzieła naszych przodków. Za ten piękny, artystyczny dar w imieniu parlamentarzystów bardzo dziękuję i życzę obu Stowarzyszeniom dalszego wspaniałego rozwoju oraz wielu owocnych natchnień. Działajcie pod opiekuńczymi skrzydłami Matki Bożej – powiedziała Urszula Giżyńska

Wernisaż wystawy uświetnił występ zespołu „Uniwerek”, prowadzonego przez Katarzynę Wojciechowską, który działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Chór liczy niecałe 30 osób i uświetnia różne imprezy na terenie Uniwersytetu, rozpoczęcie roku i święta akademickie. Chór jest zapraszany na różne festiwale m.in. w Bytomiu, w Koziegłowach. Uczestniczy też w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Częstochowie”.

Honorowy patronat nad jasnogórską wystawą objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra, przeor Klasztoru Jasnogórskiego, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Miasta Częstochowa oraz Częstochowskie Towarzystwo Naukowe.


GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl