Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 22 stycznia 2019
Anastazegoi
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK
» Oddali krew - to takie proste
» POMOC OSOBOM BEZDOMNYM.PATROLE PONOWNIE BĘDĄ DOSTARCZAĆ CIEPŁE POSIŁKI DO MIEJSC NIEMIESZKALNYCH
» Rusza akcja „Ocal polskość nad Niemnem!”
» Adrianna Noszczyk zaśpiewa kolędy
» Objaśnienia podatkowe w sprawie zatrudniania pomocników w rolnictwie
» ZAĆMA U MŁODYCH
» JERZY KĘDZIORA - WIEŚCI Z AMERYKI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
CZĘSTOCHOWIANIE W HISTORII ZAPISANI
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora


Barylski Jan (1890–1946) – redaktor, kierownik literacki”Gońca Częstochowskiego”, dziennikarz, pseud. dziennikarski – Bolesław Golcz, Acer.
Urodził się 29 VII 1890 w Radomsku, w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu szkoły początkowej Barylski przeniósł się do Częstochowy do rosyjskiego gimnazjum, a następnie polskiego (przemianowanego później na Gimnazjum im. H. Sienkiewicza). Gimnazjum ukończył około 1908 roku i wyjechał do Belgii (Liege), podejmując studia na Wydziale Prawno-Handlowym Uniwersytetu leodyjskiego. Studiował przez dwa lata i następnie powrócił do Częstochowy. W maju 1915 zaangażowany został na współredaktora ówczesnej”Gazety Częstochowskiej”. W 1917 przeniósł się do Sosnowca, gdzie podjął pracę dziennikarską w”Kurierze Zagłębia”. Po roku (1918), na krótko przed zniesieniem okupacji niemieckiej powrócił do Częstochowy i został zatrudniony jako kierownik literacki „Gońca Częstochowskiego”, wydawanym przez Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego. W tym okresie Barylski rozpoczął popularny cykl felietonów ukazujących się pod wspólnym tytułem „Przez zakopcone szkiełka”, podpisywanych pseudonimem Acer. Ujawniły one duże możliwości autora w tematyce o zabarwieniu satyrycznym. Pozwalały one mu bowiem na krytykę połączoną z wyszydzaniem pokutujących wśród częstochowskiego mieszczaństwa wszelkich przywar, nawyków i parafiańszczyzny. Jako oddany sympatyk Stronnictwa Narodowego pozwalał sobie na słowa krytyki wobec niektórych decyzji władz magistrackich Częstochowy. Obok pracy redakcyjnej w 1921 prowadził jako współwydawca i redaktor tygodnik humorystyczny „Satyr Częstochowski”. W latach 1924–1926 był także redaktorem i wydawcą ukazującej się sporadycznie „Wolnej Krytyki”. Od 1928 Jan „Acer” Barylski rozpoczął działalność literacką, pisząc wówczas modne utwory komediowe. Pierwszą z nich była „Miłość XX wieku” wystawiona przez Teatr „Rozmaitości”. Następne z nich ukazały się: komedia polityczna „Rewolucja w Pikutowie”(1929), tragikomedia w 4- aktach „Fatalna wizyta” (1930) – wystawiona w Miejskim Teatrze Kameralnym, reżyserowana przez Antoniego Piekarskiego. W wersji książkowej zostały wydane tomiki i utwory prozą: „Z teki humorysty”(1931) – felietony urlopowe z uzdrowisk), „Wesoła Muza”(1931) – satyry i skecze sceniczne i”Lekkie utwory humorystyczne”(1931). W tym okresie został współzałożycielem „Grupy literackiej Lit-Ars” oraz wydawanego przez nią „Czasopisma Literackiego”. Rozwijająca się kariera dziennikarska sprawiła, że Jan Barylski w 1934 opuścił Częstochowę i podjął pracę dziennikarską w Warszawie. Tutaj zastała go wojna, przeżył powstanie warszawskie, ale trafił do obozu jenieckiego. Po uwolnieniu w 1945 powrócił do Warszawy. 27 maja 1946 zmarł. Pochowany został na cmentarzu Bródnowskim (nr kwatery 39 L - 6 – 11).

Zdjęcie nr 1 - Jan Acer - Barylski jako student Uniwersytetu Loadyjskiego (Belgia Liege)

Przypisy :
1. Wikipedia
2. Ewa i Mirosław Zwolińscy
3. Dokumentacja Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza.
4. „Goniec Częstochowski”1931, nr 49 (01.03)
5.


Aleksander CIEŚLAK


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl