Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 22 stycznia 2019
Anastazegoi
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1402) 2019-01-17
  W NUMERZE:
» Otwarcie budynku schroniska dla bezdomnych w Lubojence
» SŁUŻBA ZDROWIA. Nowy szpital w Częstochowie
» Opłatek Klubu Seniora AZS
» PO INTERWENCJI GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Czyszczą miejsca parkingowe
» Koloro na Parkitce
» PIŁKA NOŻNA. Ekstraliga kobiet. VII KOLEJKA – 12.01.2019 r.
»  Więcej pieniędzy na kulturę. Nie ma żadnych cięć
» Spotkania Ladies Night w Cinema City powracają w Nowym Roku!
» Jeszcze w styczniu w Klubie POLITECHNIK
» Sfilmowana historia
» W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Spektakl teatralny „Ci, co giną, będą siewcami”
» LUTY W KLUBIE POLITECHNIK
» Oddali krew - to takie proste
» POMOC OSOBOM BEZDOMNYM.PATROLE PONOWNIE BĘDĄ DOSTARCZAĆ CIEPŁE POSIŁKI DO MIEJSC NIEMIESZKALNYCH
» Rusza akcja „Ocal polskość nad Niemnem!”
» Adrianna Noszczyk zaśpiewa kolędy
» Objaśnienia podatkowe w sprawie zatrudniania pomocników w rolnictwie
» ZAĆMA U MŁODYCH
» JERZY KĘDZIORA - WIEŚCI Z AMERYKI


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA
KALKULACJA KAMYSZA W CZĘSTOCHOWIE
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W ostatni czwartek, 12 lipca, Częstochowę odwiedził eksminister pracy i polityki społecznej oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Oficjalnym powodem przyjazdu był po raz pierwszy obchodzony „Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”. Niemniej jednak najważniejszy w tym wszystkim nie był „Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej” tylko polityczna kalkulacja Kamysza.

Interesem lidera partii koniczynek jest to, żeby popierać w miastach, gdzie PSL nie jest silne kandydatów ugrupowań, które nie zagrażają partii „rolniczej” w gminach. Do takich ugrupowań należą SLD, PO, Nowoczesna, a w Częstochowie oczywiście SLD z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele.
W gminach bardzo duże poparcie na przestrzeni lat ma ugrupowanie Prawa i Sprawiedliwości. PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych na wsi uzyskał 47 proc. Poparcia, wygrywając z drugą PO o 29, 5 proc., to są fakty. PSL został również o 0,1 proc. głosów wyprzedzony przez Kukiz’ 15.
Może ktoś zwrócić uwagę, że zbliżają się wybory samorządowe, a tu przytaczam rezultaty z wyborów parlamentarnych, które mają inną specyfikę. Zgadzam się z tym, ale wskazałem te wyniki, żeby pokazać, jakie są nastroje polityczne wśród mieszkańców wsi i to, że prezes PSL walczy o to, żeby zachować jak najwięcej miejsc w sejmikach. Z perspektywy polityka, który chciałby zorganizować życie kulturalne wsi poprzez „darmowe, letnie kina”, ważne jest to, żeby ani jednego przedstawiciela w sejmikach nie miał Kukiz, co też skomplikowałoby ludowcom możliwość przeprowadzenia zwycięskich dla nich głosowań.
Nie chodzi tylko o sejmiki, ale również o struktury PSL. Politycy tej partii z utęsknieniem wspominają czasy swych rządów, kiedy przez lata ich wierni członkowie byli zatrudniani w Agencji Restrukturyzacji i Ministerstwa Rolnictwa, co powodowało, że Polskie Stronnictwo Ludowe wewnątrz było bardzo silne. ARiMR za czasów poprzednich rządów wydawała pieniądze w nieodpowiedzialny sposób – pensje 83 dyrektorów departamentu przekraczały 10 milionów złotych, 54 dyrektorów regionalnych zarabiało ponad 7 milion złotych (dane z portalu fronda. pl z dnia 4. 03. 2016). Dzisiaj szastanie pieniędzmi ukrócono i normy płacowe wróciły do polskich standardów, ale PSL-owcy szukają dróg powrotu. Jednym z nich są nowe święta wprowadzane tuż przed wyborami, które – jak odczuwam – są traktowane instrumentalnie.Dawid Gątkowski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl